Denemeler

Özgür Romanı Eleştirek Az da...
Okunma: 145
Serdar Adem - Mesaj GönderAçık söylemek gerekirse ben burada yazarken kendimi hazine arsasına el koyan gecekonduculara benzetiyorum. Kaçak göçek inşaat yapıyorsun ne arayan var ne soran. Sitenin yöneticisi var mı yok mu o da belli değil. Yaşıyorsa Allah uzun ömür versin, vefat ettiyse mekanını cennet eylesin. Ama yönetici ara sıra bu dünyadan ya da öte taraftan iki satır yazı kaleme alıp editör olarak sitede varlığını hissettirmelidir.
Bakın ilk yüze girenlerden neredeyse hiçbiri şu an Özgür Roman’da yazmıyor. Umurunuzda mı bilmem. Bence değil. Bazılarıyla irtibat kurdum. Site yönetimi yaptı mı böyle bir şey? Hiç sanmıyorum. Özgür Roman’da yönetim boşluğu olduğunu söylediler. Bence de öyle. İsteyen istediği gibi yazıyor.
Ayrılanların genel kanaati rahatsız edildikleri noktasında. Yani mesela eleştiri adı altında rahatsız edilmişler. Ama hiçbir şey yapamamışlar. Yazarın kendini koruyacak donanımı yok bu sitede çünkü. Kişilik yetmezliği çeken, aşağılık kompleksine yakalanmış biri musallat olsa başınızdan uzaklaştıramıyorsunuz. Yazınızı bile silemiyor, profilinizi iptal edemiyorsunuz.
Siteye giren bataklığa saplanmış gibi bir daha terk edemiyor. Böyle şey olmaz sayın yönetici. İnsan çıkamadığı yerde huzur bulamaz. Çıkış kapısı olmalı. Varsın çıkmasın. O kendi bileceği iş. Bilmem anlatabiliyor muyum?
Sayın yönetici bu işlerin zor şeyler olduğunu ya da sıkıldığınızı söylüyorsanız devredin o zaman. Anlaşabilirsek talip olabilirim.
Yazanlar da bir garip. Resimsiz kimliksiz isimsiz köşelerde yazılanların gerçekliği ve doğruluğu tartışılır. Bu durum kabul edilemez. Kişi önce kendine güvenmelidir. Yazdıklarının arkasında duracak cesareti göstermelidir. Kişi söylediklerinin arkasında duramıyorsa orada bir sıkıntı var demektir. Eğer yazacağınız yazının yanına resminizi koymaktan, altına isminizle imza atmaktan çekinceniz varsa yazmayın o zaman.
Kızma köpürme yooook. Bu iş oyun değil. Kuralı var kaidesi var. Burası kimsenin babasını çiftliği değil. Yazar olmak mı istiyorsunuz, yazarcılık mı oynamak istiyorsunuz? Önce bir karar verin. Hangi ulusal basın ve medya kuruluşunda isimsiz ve resimsiz yazan gördünüz? Ciddiyet ve samimiyetin ötesinde artık savcılıklar da yazarın kimlik bilgilerini istemekte. Bilmem anlatabildim mi?
Ben ne istiyorum biliyor musunuz? Madem herkes her şeyi eleştiriyor. Biz de yazar olarak en çok eleştirenlerdeniz. O zaman önce kendimize bir çekidüzen verelim ve bir işimizi de doğru yapalım. Mesela şu yazı işimizi olması gerektiği gibi yapalım. Eğer biz yazarlar olarak kuralları ihlal eder, kafamızın dikine gitmeyi matah sayarsak kimseyi eleştirecek yüzümüz kalmaz...
Serdar AdemYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6272
2 Firari Fırtına 4336
3 Mustafa Ermişcan 3690
4 Hasan Tabak 3419
5 Nermin Gömleksizoğlu 3099
6 Uğur Kesim 2978
7 Sibel Kaya 2818
8 Ömer Faruk Hüsmüllü 2779
9 Enes Evci 2525
10 E.J.D.E.R *tY 2242

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:884 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com