Denemeler

İki Mehdi Bir Mesih Gördüm
Okunma: 182
Serdar Adem - Mesaj GönderEvet yaşamım boyunca kendini Mehdi sanan iki, Mesih sanan bir olmak üzere toplamda üç meczup gördüm. Üç şizofren gördüm yani. Bununla övünüyorum diyemem. Hatta basın yayın üzerinden bilgi paylaşımının bu kadar kolaylaştığı bir çağda yaşadığımızı düşünürsek; dünya kamuoyunun diline düşebileceğimiz ihtimali yüzünden keyfimin kaçtığını bile söyleyebilirim.
Enteresan olan kendini Mehdi sanan meczuplardan FETÖ terör firarisi olarak Amerika’nın kucağında mahsur, kendini Mehdi sanan diğer meczup Adnan Hoca terör örgütü sanığı olarak tutuklu, yine kendini Mesih sanan bir diğer meczup Mehmet Ali ağca da ömrü cezaevlerinde geçmiş biri.
Temelde Mehdi ve Mesihliğe inanmıyorum. Yani sonradan gelip insani medeniyeti resetleyeceklerine dair proje bana mantıklı gelmiyor. İnançların mantığıyla düşünürsek yüz yirmi dört bin peygamberle adam edilemeyen insanoğlu, hizaya sokulamayan Ademoğlu bir Mehdi ya da Mesih tarafından mı adam edilecek? Ama böyle şeylere inanana da ne diyeyim? Benden uzak olsun yeter…
İnsan bir şeye inanıyorsa akla mantığa uymasa bile bütün çelişkileri kanıt sanmaya başlar. Kirpinin yavrusunu pamuğum diye sevmesi gibi. Ne yaparsanız yapın kirpiye yavrusunun da kirpi olduğunu anlatamazsınız. Bir inana da inançları arasındaki akla mantığa uymayan şeyleri gösteremez ve bunlardan medet aramanın bizzat inancın yüceliğine gölge düşüreceğine inandırmazsınız.
Başka inanç sistemlerinde bu açmazı hemen görür. Hatta bu yüzden onlarla alay bile eder. Ama kendi inancında kendisinin göremediği bu tür akla mantığa aykırı açmazların olduğunu kabul etmez. Kabullenemez çünkü artık evrimin temel kanunlarından birinin ağına düşmüştür. Evrim zaman içinde kullanılmayan organların köreleceğini ya da başka bir göreve göre gelişeceğini iddia eder. Evrime karşı olanların basiret gözleri öyle kapanır ki, ayna karşısına geçip düşünme yeteneklerinin nasıl köreldiğini, yani artık düşünen değil körükörüne inanan bir varlık olduklarını bile göremezler. Basiret körlüğü de aslında bir çeşit sosyolojik evrimin sonucudur.
Aynı şekilde bir inanıra inanmadığı için akla mantığa uymadığını iddia ettiklerine yüz milyonlarca insanın inanmasındaki açmazı anlatamazsınız. İnsan inanma hastalığına yakalandığından beri düşünmeyi unutmuş durumdadır. Unutmakla kalmadı düşünmeyi ve düşünmenin ürünü olan sorgulamayı hayali bir düşmanın yani şeytanın işi olduğunu iddia etti. Onun için kendini Mehdi ya da Mesih ilan eden meczuplara inanan ruh hastalarına hayret etmemek gerek. Düşünmenin unutulmuş bir eylem olduğu, sorgulamanın şeytan işi kabul edildiği ve mantık açmazı yüzünden börtü böcekte dalda kütükte animistik hikmet arayan kimliksizlerin bol bulunduğu coğrafya parçalarında standart sapma kabul edilebilecek bu tür çelişkilere inananların bulunmasını yadırgamamak gerek.
Bu tür hatalardan kurtulmak için insanları düşünmeye ve sorgulamaya alıştırmak zorundayız. Bu tür şeylere inanmakla kendi inandıklarına bağlanmak arasında akla mantığa uymama noktasında en ufak bir fark olmadığını anlatmak zorundayız.
Dünyanın yeni bir buzul çağına girer gibi tekrar inançların güdümüne girdiği bir dönemde insanlığın yeni bir Martin Luter’e ihtiyacı var. Biri cehennemi satın almalı ki, inanç simsarları, inanç kalpazanları korkutarak insanların aklını başından alamasın.
Serdar AdemYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6248
2 Firari Fırtına 4312
3 Mustafa Ermişcan 3657
4 Hasan Tabak 3396
5 Nermin Gömleksizoğlu 3082
6 Uğur Kesim 2964
7 Sibel Kaya 2802
8 Ömer Faruk Hüsmüllü 2735
9 Enes Evci 2507
10 E.J.D.E.R *tY 2237

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1012 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com