Denemeler

YAPILANDIRMACILIK VE MOTİVASYON ÜZERİNE
Okunma: 79
ibrahim varlı - Mesaj Gönder


   İçimizde sonsuz bir çalışma potansiyeli olsa da içsel motivasyonlu bir millet olmadığımız için illa bize dışarıdan bir müdahale şarttır. Çevre, bizde kalıtımdan çok daha etkilidir. Bu noktada Davranışçı bilim adamları için bulunmaz bir milletiz (nimetiz). 
 
    200 kiloyu kaldırma potansiyeli olan bir vatandaşımız bekler ki biri ona, hadi koçum yaparsın desin. Peki bu durum iyi midir, kötü müdür? Bunun üzerine kafa yormak gerek tabi. 
İlk bakışta olumsuz gibi gözüken bu durumu avantaja da çevirmek mümkün. Özellikle eğitimciler bunun farkında olmalıdır.
   
   Bakın şimdi çağdaş yaklaşıma aykırı bir şey söylemek istiyorum 2005 yılından sonra Yapılandırıcı temelli eğitim öğretim vermeye başladı okullarımız. Milli Eğitim artık biz Yapılandırmacıyız dedi. (Her ne kadar sınav sistemimiz eskide kalsa da kağıt üzerinde çağdaş olduk.) Ben de diyorum ki bizim millet anlamaz yapılandırmacılıktan ondan bundan. Biz ödül-ceza ile çalışan bir toplumuz. Bize ceza de kaçarız. Bize ödül ver yaparız. Bilgiyi kendimiz keşfetmek istemeyiz. Hiçbir şeyi kendimiz yapmak istemeyiz  ki zaten. Ne gerek var.
 
   Bunu bilerek, bunun farkında olarak çalışmalar yapalım. Özellikle Davranışçı kuram üzerinde duralım. Pavlov ne demiş, Watson ne yapmış bunlara bakalım. Biz Davranışçı eğitim aldık yeni nesilleri de böyle kurgulayalım. Çağdaşlık ve XYapılandırmacılık bize yaramaz.
  
 
    ibrahim varlıYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6236
2 Firari Fırtına 4300
3 Mustafa Ermişcan 3612
4 Hasan Tabak 3382
5 Nermin Gömleksizoğlu 3073
6 Uğur Kesim 2956
7 Sibel Kaya 2794
8 Ömer Faruk Hüsmüllü 2714
9 Enes Evci 2497
10 E.J.D.E.R *tY 2234

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:931 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com