Denemeler

Etüt Merkezleri Denetlenebilir mi?
Okunma: 259
Serdar Adem - Mesaj GönderAyrı kapılardan girilip aynı stoplazmaya ulaşan ve golgi cisimciği gibi farklı müdürlerle aynı şeyi yapan böylece kanunun boşluklarını en iyi şekilde değerlendiren Etüt Merkezleri denetlenebilir mi? Öyle başaklı biri var mı civarınızda?
Yıllarca başımızın belası olan dershanelerin kaldırılmasının üzerinden çok geçmeden yani cenazenin daha kırkı çıkı çıkmadan yeri dolduruldu. Sevincimiz kursağımızda kaldı yani. Etüt Merkezleri iyi niyetle yapılan yasal düzenlemeleri bypass ederek dershaneleşti. Kabul etsek de etmesek de durum böyle.
Ne yazık ki biz kapitalist ve oportünist bir toplumuz. Yapacak bir şey yok. Köktürk Kitabeleri’nde bile görebilirsiniz maddeye olan arızalı ve hastalıklı düşkünlüğümüzü…
Yakın bir zamana kadar eğitimde yaşanan ikilik veli ve öğrencileri büyük ekonomik ve psikolojik sıkıntılara sokuyordu. Dershaneler yüzünden devlet okullarına ve memur statüsünde çalışan öğretmenlere rağbet ve itibar gölgelenmekteydi. O zamanlar kendi kurallarına göre başına buyruk hareket eden dershaneler denetlenemiyordu. Para, politika ve medya üçgeni birçok hayırlı adımın atılmasına engel olmaktaydı.
Denetlenebilse mantar gibi biten dershanelerin yarıdan fazlası kapılarına kilit vurmak zorunda kalırdı. Ama denetlenemedi. Denetlenemezdi de. Çünkü dershaneler ortakları arasına şube müdürleri, okul müdürleri, siyasi yakınları ve sendika yönetiminde bulunanlar ensesi kalınlardan birer tane nazarlık olarak dahil etmişlerdi.
Dershanede fiilen çalışmayan okul müdürlerine, şube müdürlerine, sendika şövalyelerine ve siyasilerin yakınlarına kar payı adı altında avanta ödeniyordu o zamanlar. Dolayısıyla dershaneleri denetleyecek kişilerin karşısına okul müdürleri, şube müdürleri, sendika patronları ve siyasi yakınlarını alması gerekiyordu. Böyle bir şeyi siz denetici olsanız yapabilir misiniz?
Haydi canım, sallamayın. Bekara boşamak kolay tabi. Tanzimat’tan beri atamalarda siyasi vesayetten kutulamamışken ve herkesin kaderi pamuk ipliğine bağlıyken. Baştan sona hata ve kusur armonisi arz eden bir dershanenin kapısına kilit vurduğunu an, Ankara’da dedikodunuz dolaşmaya başlar. Gözlerinizi yumduğunuzda göz kapaklarınız atlasa döner. Üzerine haritanın gölgesi düşer. En iyi ihtimalle Doğu ve Güney Doğu’da bir yere postalanırsınız. Kariyer basamaklarında yükselme diye bir şeyi artık rüyanızda bile göremezsiniz.
Hem siz zaten böyle bir şeyi yapmazdınız ki? Çünkü temsil ettiğiniz makamı kadastro etmek içim Ankara’da aşındırdığınız kapıları bir düşünün bakalım. Dershanelerin o kapılarla ilişkisi yok mu sanıyorsunuz?
Bugün aynı şey etüt merkezleri için de söyleniyor. Yani fiilen çalışmadıkları halde denetlemeye karşı paratoner amaçlı kullanılan bazı isimlerin ortak olarak alındıkları kulaktan kulağa yayılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı bu dedikodulara karşı gelecekte nasıl bir tavır takınacak merak ediyoruz.
Sahi etüt merkezlerine sorsanıza paratoneriniz kim diye. Gerçekten de etüt merkezinin yolunu bilmediği halde pişkin pişkin kar payı lüpürdeten bir okul müdürü, şube müdürü, sendika Malkoç’u ya da seçilmiş yakınlarından var mı öğrenin. Sonra doğru mu söylüyorum kulağınızla duyun, gözlerinizle görün. Esip kükremeyin öyle bilip bilmeden. Aynı esip kükreyenler dershaneler döneminde de vardı.
Ne dersiniz eğer söylenenler doğruysa Etüt Merkezleri denetlenebilir mi? Arkası olmayana karşı aslan kesilenler yüreğine güveniyorsa Etüt Merkezlerini denetlesin de görelim. Serdar AdemYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6279
2 Firari Fırtına 4343
3 Mustafa Ermişcan 3705
4 Hasan Tabak 3428
5 Nermin Gömleksizoğlu 3104
6 Uğur Kesim 2982
7 Sibel Kaya 2824
8 Ömer Faruk Hüsmüllü 2795
9 Enes Evci 2531
10 E.J.D.E.R *tY 2244

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:108 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com