Denemeler

Algı Irmağının İki Yakasında
Okunma: 80
Serdar Adem - Mesaj Gönder
Bir olaya nasıl ve neresinden bakarsanız ona göre yorumlarsınız. Buna sonuç itibariyle Algıda Yanılma denmekle birlikte, değer yargılarınızı değiştirmeyi ya da yok etmeyi hedef alan bu sürecin adı buz gibi Algı Operasyonudur. Bu çıkmaza giren için diyalektik düşünme ve sorgulama imkan ve ihtimali kalmamış demektir. Kelimenin tam anlamıyla Mankurt olmuştur. Bir Mankurt için karşı tarafın yaptığı her şey algı operasyonudur. Onun gibi düşünmeyen, onun doğru sandıklarınıza doğru demeyen ve onun sevdiklerinizi sevmeyen herkes dış güçlerle işbirliği içindedir. Tabi bu durumda meydana gelen hiçbir olumsuzlukta kendinde en ufak bir hata ve kusur göremez, bulamaz.
Algı operasyonuna iki taraftan baktığımızda neler görebiliriz bir bakalım isterseniz. Olay ve olgulara geniş bir perspektiften bakma feraset, cesaret ve ciddiyetine sahipseniz, hodri bismillah. Böyle deyim mi olur demeyin. Hiçbir deyim ve atasözü göklerden watsap ile insanlara inzal olmamıştır. Biri ya da birileri ilk defa söylemiş, zamanla kulaktan kulağa dolaşarak halka mal olmuştur.
O zaman hodri bismillah! Algı ırmağının iki yakasından operasyona başlayalım, bakalım ne göreceğiz.
Mesela doların 5.80 bandına yerleşmesine algı ırmağının bir yakasından bakarak 7’den geri çekilmesi olarak algılamak ya da algılatmak isterseniz Türk Lirası’nın yüzde yirmi bir civarında bir değer kazandığını görürsünüz. Bu durum ekonominin gayet iyi bir yolda olduğunu göstermektedir.
Irmağın öbür yakasına geçerseniz bir iki ay önceki 3.50’den 5.80’e tırmanan doların yüzde altmış beşlik bir yükselişi söz konusudur. Bu da ekonominin geleceği açısından son derece tehlikeli bir gidişattır.
Algı ırmağının bir yakasından baktığınızda IMF’ye olan borcu ödemiş olmanın rahatlattığı bir ekonomi vardır. Diğer yakadan baktığınızda IMF’ye olmamakla beraber 450 milyar dolara yakın bir dış borcun ekonomiyi baskıladığı görülmektedir.
Irmağın bir yakasına bakarsanız döviz kurlarında yaşanan yüksek tansiyon tuzlu yemekten yani dış etkenlerden kaynaklanmakta... Irmağın karşı yakasına geçtiğinizde aynı yüksek tansiyonun yapısal sebeplerden mesela böbreklerin iyi çalışmamasından kaynaklanan bir tür çoklu organ yetmezliğinin dışa vurumu olarak değerlendirilmekte…
Algı ırmağının hangi yakasında olursanız olun karşı tarafın algı operasyonu yaptığı söylemiyle karşılaşırsınız. İki taraf da böyle bir şayiadan bahsediyorsa, bu artık hayalden çok bir gerçeğin ifadesi olmalıdır. Algı operasyonu gerçekse her taraf kendine göre algı operasyonu tertipleyebilir demektir. Elindeki basın yayın ve medya unsurlarını kullanarak bir tarafın diğer tarafa karşı algı operasyonu düzenlemesi o kadar da zor olmasa gerektir.
O zaman körükörüne bir inkar ile gulyabani yoktur demenin manası da yoktur, kedidir kedi diye tecahül-i arif tabyasına sığınmaya da…
Algı operasyonu vardır. Ve herkes bu günahın, bu tertibin ya da bu suçun bizzat ve bilerek içindedir. Kimse sütten çıkmış ak kaşık değildir. Haddizatında süt de sanıldığı gibi değildir. Biraz ekşime olduğunu kabul etmek zorundayız.
Basın ve medyanın dünya tarihinde ortaya çıktığından beri sermayenin düdüğünü çaldığı inkar edilemeyen bir gerçekken… Hangi basın yayın kuruluşunun ya da medya organının ciddi, samimi ve tarafsız olduğuna inanabiliriz? Dolayısıyla bütün basın, yayın ve medya kuruluşları istediği anda algı operasyonu yapabilmektedir. Bana sorarsanız istisnasız bütün haber ve haber programlar algı operasyonu yörüngesinde hazırlanmaktadır. Tek birini ayıramazsınız…
Ben algı ırmağının tam ortasından gidiyorum. Kulaklarım iki yakaya da kapalı. Sadece önümü görecek kadar gözlerim açık. Basın yayın ve medya kuruluşlarına ne inanıyor ne de güveniyorum. İki kere iki dört eder deseler bile şüphe ve tereddütle yaklaşıyorum.
Siz ne yapıyorsunuz bilemem.Serdar AdemYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6270
2 Firari Fırtına 4334
3 Mustafa Ermişcan 3688
4 Hasan Tabak 3416
5 Nermin Gömleksizoğlu 3097
6 Uğur Kesim 2977
7 Sibel Kaya 2816
8 Ömer Faruk Hüsmüllü 2777
9 Enes Evci 2524
10 E.J.D.E.R *tY 2242

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:733 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com