Denemeler

AVM’lerde Maaşlar Eksik Ödeniyor
Okunma: 151
Serdar Adem - Mesaj Gönder
Bu yönde duyumlar alıyorum. Ama yapacak bir şey yok arkadaşlar. Kader bu. Böyle kader mi olur demeyin. Başkası üzerine yaşanan olumsuzluklarda olana bitene kader diyen gene sizdiniz. Kimin başına ne gelse açlık, ölüm, yaralanma, tecavüz kader deyip geçiyordunuz. Kendi canınız yanınca mı aklınız başınıza geliyor?
Olsun, buna da razıyım. En azından başınıza gelenlerin kader olmadığını, yapılan ve yaşanan haksızlıklara kader demeniz halinde inandığınızı iddia ettiğiniz Tanrıların adaletinden şüpheye düştüğünüz anlamına geldiğini fark ediyorsunuz galiba…
Kader diyemezsiniz yaşadığınız haksızlıklara. İmtihan dünyası bahanesiyle de geçiştiremezsiniz. Hangi Tanrı kulunu açlıkla, işkenceyle terbiye ve tecrübe etmekten zevk alır? Hangi anne çocuklardan birinin diğerini sömürmesinden zevk alır ki, Tanrılar böyle bir şey yapsın.
Sonuçta AVM patronları büyük servetlerin sahibi. Küresel demesek de bölgesel kapital Tanrıları haline gelmişler. Yaptıkları ve yapacakları hata ve kusurlardan dolayı kimse onların üzerine gidemez. Yiyorsa denesinler de görelim.
Üzerine gidecek adamlar sonuçta memur ve siyasi idareye bağlı. Siyasi erk, sermaye ve medya aynı çanaktan yalanan ve birbirinin kuyruğuna asla basmayan üçlü kutsal gücü ifade eder. Dolayısıyla değil maaşlarınızı az ödemek, başka bir şey yapmaya tevessül etseler bile belki elinizden pek bir şey gelmez. İnançlarla oyalanıp kandırmayalım kendimizi ve şu gerçeği kabul edelim. İnsan kirli bir varlıktır. Donanım itibariyle kesinlikle mükemmel bir varlık değildir.
Allah’ından bulsunlar diye teselli edebilirsiniz kendinizi. Sadece teselli olursunuz o kadar. Psikolojik olarak rahatlarsınız yani… Ama hiçbir şey değişmez. Emin olun kimsenin sizin bedduanızdan ya da daha ötesinden korktuğu filan yok. Zaten adamlar ticaret ve siyasette bir dünya günah ve yanlışla buralara gelmişler. Bu aşamaya kadar dokunmayan Tanrı, sizin gibi basit bir böceğin duası için kıyabilir mi bu yüce zatlara? Hem bazıları her sene hacca gidiyor. Bazıları cami, okul yapımında katkı sağlıyor. Bazıları büyük yurtlara destek oluyor. Bazıları seçimlerde adaylara destek veriyor ki Tanrı ve kul katında geri çevrilemeyecek en büyük amellerden biridir bu. Hani demişler ya balık bilmese Halik bilir diye. Öyle bir hayır hasenat işte…
Senin neyin var peki, boyundan büyük beddualar ederek Arşı Ala’da işadamı kardeşimizin karizmasını çizmeye çalışan gafil. Hacca mı gittin? Okul, cami, yurt mu yaptırdın? Kermeslere yardımda mı bulundun? Verdiğin bir oy. Onun da karşılığını çorba, makarna olarak önceden alıyorsun.
Ben gene de haddim olmayarak yetkililere şunu söylemek isterim. Biliyorum sermayenin üzerine gitmek büzük ister. Üzerine gidemezseniz gocunmam. Sadece bir kulak verin yeter. Bazı AVM çalışanları bordroda gösterilen asgari ücretin altında ücret aldıklarını ve ellerinden bir şey gelmediğini söylüyor. Ben bunu Aksaray’da işittim. Ama eminim ki bütün memlekette bu böyle. Parası olan, arkasını siyasete dayayan, medyayla da aynı çanaktan beslenen devrin kodamanlarına kimse söz geçiremiyor. Dua ya da bedduanın da tesiri olmuyor.
Acaba Tanrı fakiri mi sevmiyor, zenginin kendisine şirin görünmesine mi aldanıyor, yoksa gücü mü yetmiyor?
Hemen kimse havalara girmesin. Günaha münaha girmedik. Bu söylemler size ait efendiler. Bütün hataları kader diye millete yutturan sermayenin güdümündeki sapık cemaat ve tarikatlar değil mi? Hem sonra size ne? Kimsiniz de kendinize bakmadan bana laf yetiştirmeye çalışıyorsunuz?
Sormak da yasak mı? Sormayacaksak, sorgulamayacaksak Darwin Teorisi’ne neden karşı çıkıyoruz? ‘İnsan maymundan gelmedi. Adem’den geldi.’ diyorsak, Adem gibi davranmak zorundayız. Yani düşünmek, sormak, sorgulamak… Beyin denen organı zor da olsa kullanmaya çalışmak…


Serdar AdemYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6270
2 Firari Fırtına 4334
3 Mustafa Ermişcan 3688
4 Hasan Tabak 3416
5 Nermin Gömleksizoğlu 3097
6 Uğur Kesim 2977
7 Sibel Kaya 2816
8 Ömer Faruk Hüsmüllü 2777
9 Enes Evci 2524
10 E.J.D.E.R *tY 2242

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:739 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com