Romanlar

Karganın Yolculuğu (Fragman 12)
Okunma: 302
Karga Kara - Mesaj Gönder


Değişim ve dönüşüm sadece benim marifetim değildi. İnsanlar da hayvana dönüşebiliyordu. Ama insan kibirli bir yaratık olduğundan başka varlıklara dönüşmeyi kendi isteğiyle yapmazdı pek. Bir büyücü tarafından ceza olarak dönüştürülürdü genelde. Bir keresinde bir köyün etrafında uçarken yanındaki servi ağaçlarından birine konmuş ve benzerlerimle bir karga sürüsüyle karşılaşmıştım. Fakat işin ilginç yanı bu sürüdeki kargaların hepsi topal ve çocuk yaştaydı. Üzgün üzgün köye bakmaktaydılar. Dertlerini ne olduğunu sorduğumda aslında bu köyün insan çocukları olduklarını ama bir büyücü tarafından kargaya dönüştürüldüklerini söylemişlerdi.

Anlattıklarına göre köylerine Salt Woman adında bir büyücü ve torunu gelmiş Bu ikisi köyün bütün evleri dolaştıktan sonra, köyün dışında onların oynamakta olduğu açıklık yere gelmişler. Çocuklar Salt Woman’ın elindeki sihirli kristal küreyi görmek için başına üşüşmüşler. Kadın onları bir servi ağacına getirmiş; hepsinden ağacın dallarına tutunmalarını ve sallanmalarını istemiş. Sihirli küresini kullanarak onları servilerde yaşayan kargalara dönüştürmüş. Sonra onlara “köye vardığımızda kimse kalmamız için bizi misafir etmemişti,” demiş, ”sizler bugünden itibaren topal kargalar olarak burada yaşayacaksınız.”

Kaplumbağa kıtasından itibaren belki yeryüzündeki halkım olduklarını düşündüğümden belki de yaratılışlarından beri onları tanıdığım için içimde bir duygudaşlık oluştuğundan insanlara yardım etmek gibi bir huyum vardı. Bu kargaya dönüşmüş çocuklara bir yardımım dokunmadıysa da pek çok zorda kalmış insana yardımcı oldum. Ne var ki insanları zora düşüren gene insanlar oluyordu çoğu zaman. Bütün diğer varlıkların aksine birbirlerine zarar vermek insanların doğasında vardı. Onları kendi haline bırakmak belki daha doğruydu ama çoğu zaman kendimi tutamıyor insanların zorda kalmasına ve haksızlığa uğramalarına göz yumamıyordum.

Günlerden bir gün yine bir köyün üzerinden geçiyordum. Köy terk edilmiş ve herkes çadırını toplayıp köyü terk edip gitmiş gibiydi ama bir süre köyün üzerinde uçunca köyde bir yerde ateş yakılmış olduğunu gördüm. Yaşlı bir anne ve kızı bir sürü yanlarında bir sürü taze bizon leşi ateşte et kızartıyorlardı. Bir ağaca dönüp onları izlemeye koyuldum. Anlamadığım bir sebeple bu kadın ve kızını bir başına bırakıp ter etmişti halkı. Neden sonra kız bana “Buraya gel; bir iş için seni bir yere yollayacağım,” dedi. Uçarak yanına gittiğimde bana, “Git ve halkımın kampını bul. Uçarak kulübelerinin arasında dolaş ve çığlıklar atarak onlara seslen. Ve insanlar dışarı çıkıp da birbirlerine, ‘Bu kuzgun da ne yapıyor böyle? Ya ne taşıyor gagasında? diye sorduklarında, bu yağlı et parçasını kalabalığın tam orta yerine atarak insanlara geldiğin yerde böyle yığınlarla et olduğunu söyle,’ dedi.

Et parçası gagamda, uçup aranmaya başladım. Neden sonra kızın halkının kampını buldum ve çığlıklar ata ata üzerinde uçup durdum ta ki oturmakta olan insanlar birbirlerine, “Bu kuzgun ne taşıyor öyle?” diye meraklanmaya başlayana kadar. Yağlı et parçasını aşağıya atınca biri bunu eline alıp, “İşe bak yahu, bu taptaze et,” dedi.

Demek ki halkı bir parça ete muhtaç iken terk ettikleri kadın ve kız bütün kabileye aylarca yetecek ete sahipti. Bunun üzerine “Sizin terk edip gittiğiniz insanlar hala eski kamptalar ve bunun gibi yığınlarla etleri var,” dedim. Sonra uçup tekrar kızın yanına döndüm. O gün akşam olmadan halkları da terk ettikleri köye geri döneceklerdi.Karga KaraYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6540
2 Firari Fırtına 4569
3 Mustafa Ermişcan 4052
4 Hasan Tabak 3705
5 Nermin Gömleksizoğlu 3323
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3219
7 Uğur Kesim 3153
8 Sibel Kaya 3033
9 Enes Evci 2728
10 Turgut Çakır 2390

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:7555 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com