Romanlar

Karganın Yolculuğu (Fragman 15)
Okunma: 340
Karga Kara - Mesaj Gönder


“Hey Karga” dedi bana, “Görüyorum ki yurdundan çok uzaklardasın. Biliyorum ki orada yaptıklarından pişmansın. O halde sana suyun diğer yakasındaki insanların gözünde yeniden onurlu bir yere sahip olman için bir şans vereceğim. Oradaki bozkırdaki insanların ateşi yok ve seni ateş kargası olarak onlara göndereceğim. Böylece oradakiler arasında ateşi getiren olarak onurlandırılacak ve insanlar arasında yeniden İnsanlığında edindiğin günahlarından arınmış olarak yeniden başlayacaksın yaşamaya.”

Böylece suyun öte yakasına gökten bir şimşek olarak düştüm ki oradaki bozkırlılar beni ateşi getiren ateş kargası olarak kutsadılar. Ulu Toyon’un dediği gibi utancımdan uzakta hayatıma yeni ve onurlu bir başlangıç yaptım bu yeni topraklarda.

Burada yine kurtarıcı Alp Karga olacaktım insanlar için. Kaplumbağa kıtasındaki dostum Çakal’ın yerini burada Kurt almıştı ki Jangar’ı, Mancur Kağan’ı, Kunmo’yı ve Jiambel Jöngdui kurtaran hep biz ikimiz olacaktık. Yani . “Kurttan evvel her zaman ben, yağmurdan evvel de her zaman rüzgâr olacaktı” Jangar, iki yaşında bozkırda terk edilince dişi Kurt ortaya çıkarak sütünü emmesine izin verecek ve ben de ona yemesi için bir şeyler getirecektim. Jiambel Jöngdui kovulan annesi tarafından bir mağarada bırakıldığında ve annesi yiyecek bir şeyler aramaya çıktığında onu besleyen yine bizdik. Sonra annesi yiyecek bir şey bulamadığında ikisini beslemeye devam etmiştik. Keza Mancur Kağan’ı da ölümden yine kurt ve ben kurtaracaktık. Yine ölümden kurtardığımız Kumno’ya gelince o zaten benim soyumdan gelenlerden biriydi. Çünkü burada da insanlar çiftleşmiş ve pek çok boyun atası olmuştum. İşte Kumno’da bu boylardan birinin krallığının varisi idi. Ne ki bir savaşta düşmanları kral babasını öldürünce henüz bir bebek olan Kumno bakıcısı tarafından çöle kaçırılmıştı. Bakıcısı onu bir mağaraya bırakıp yiyecek bulmaya gittiğinde mağarada onu emziren Kurt, etle besleyen yine ben olacaktım ki Kumno büyüyünce babasının intikamını alacak ve krallığı yeniden kuracaktı.

Kendi kanımdan gelen boylarda insan bedeninde kimbilir kaç kez doğdum. Bu doğumlarımdan birinde Kara Atlı Kuzgun Kara idim. Kara Atlı Kuzgun Kara iken Vişnu’nun biniti olan Garuda ile karşılaşacaktım. Çünkü Garuda kayınbabam Kara Atlı Han'ın at sürüsünden alacalı taylarını çalıp götürmüştü. Tayları geri almak ve Kaan Garuda ile savaşmak için dağlara doğru uzun bir yolculuğa çıktım. Aylarca yıllarca süren; dağlarda geçen uzun bir yolculuktan sonra nihayet yerle göğün birleştiği Altay dağlarının en yüksek noktasına çıktım. İşte tam burada, olabildiğince kalın, gümüş bir kavak ağacının tepesinde Kaan Garuda’nın yuvasını ve iki yavrusunu gördüm. Yavrulardan biri; "Beni bugün yedi başlı ejder yiyecek" diyerek hıçkıra hıçkıra ağlarken, ikinci yavru; "Ben yarına kadar daha bir gün yaşayacağım" deyip gülüyordu. Onların bu haline acıdım ve yavruyu yemek üzere denizden çıkan yedi başlı ejderi öldürdüm. Yavrular, anneleri Garuda’nın bir kötülük etmesinden korkarak beni yuvalarında sakladılar. Bir müddet sonra fırtınalar kopararak Kaan Garuda geldi ve yavrularını sağ salim bulunca çok sevindi. Yavrular olanları anlatınca onunla dost olacaktık. Çaldığı tayları da bana geri verdi ve tay sürüsünü geri görürürken bu uzun yolculukta bana eşlik etmeye karar verdi. Aylar süren bir yolculuktan sonra dağları aşıp tekrar düze inmiştik ki benim kanlımın düşmanları tarafından köyüme yakın bir yerde pusuya düşürüldük. Hatırladığım bir okun tam göğsüme saplanışıydı. Ondan sonrası karanlıktı. Gözümü açtığımda Garuda bize pusu kuran bütün düşmanlarımı öldürmüştü. Beni de ‘ab-ı hayvan ile yeniden diriltmişti. İlk defa ölümden kurtarılan ben olmuştum bu kez.Karga KaraYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6540
2 Firari Fırtına 4569
3 Mustafa Ermişcan 4052
4 Hasan Tabak 3705
5 Nermin Gömleksizoğlu 3323
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3219
7 Uğur Kesim 3153
8 Sibel Kaya 3033
9 Enes Evci 2728
10 Turgut Çakır 2390

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:8204 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com