Romanlar

Karganın Yolculuğu (Fragman 17)
Okunma: 372
Karga Kara - Mesaj Gönder


Bu defa karşılaşacağım kayda değer kişilerden biri de Zerdüşt olacaktı. Onun için bir Tanrı’nın bir imgesi de ben olacaktım; göksel tanrıların en iyi silahlanmışı: Verethraghna. Bir kuzgun olarak benim onun için simgelediğim ‘Aşağıda ve yukarıda olan bütün kuşların en hızlısı bütün uçan yaratıkların en hafifi’ydi: Göksel tanrıların en iyi silahlanmış olanı.

Benden az yaşına rağmen döneminin en bilgelerinden olduğu için bozkırlarda çokça konuştuk Spitama’yla. Bilge olduğundan sembollerle imgelerle konuşan bir adamdı Spitama. Bu yüzden halkı onu peygamber olarak görecekti ve o da halkına peygambermiş gibi bilgelik edecekti. Çünkü biliyordu ki hiçbir halk arkasında Tanrı olduğunu düşünmediği bir bilgenin sözünü dinlemezdi ve biliyordu ki bilgelerin asıl dinleyicileri sadece yine bilgelerdi. O beni dinledi ve böylece ‘yiğitliğin kaynaklarını, kolların gücünü, sağlam bîr bedenin sağlığını, sağlam bir bedenin dayanıklılığını ve suların altında yaşayan, suyun dalgacıklarını ölçebilen, saçtan daha kalın olmayan, kenarları çok uzaklara uzanan, derinliği bir adamın boyunun bin misli aşan Rangha’da(ragha: yaratılan on ikinci iyi ülke. rey şehri, nehir ismi,) yaşayan Kara balığın; gecenin karanlığında, gecenin ilk yarısında ve yağmurda, ister kuyruktan düşsün ister baştan düşsün yerde yatan bir at kılını algılayabilen erkek atın; altın bir gerdanı olan dokuz bölge kadar uzaktan, yumruktan daha kalın olmayan bir et parçasını algılayabilen, bir iğnenin, bir iğne ucunun verebileceği kadar hafifliği veren akbabanın görme görüşünü’ kazandı. Ben ise ondan sözün gücünü öğrenecektim. Çünkü ben şeytandan önce doğmuşsam ve bilgeliksem, o bir şairdi; sözün efendisi. Zerdüşt sayesinde anlayacaktım ki bir şair zamanı ve varlığı görmeden duymadan da sezebilen yaşayabilen insandır. Daha da önemlisi şair hakikati sadece bilen değil söyleyebilendi ve hiç anlayamayacaklara sözün gücüyle onu verebilen kişiydi. Bu yüzden şairleri ve şiirlerini sevecektim. Bu yüzden kuru söz erbabı Baykuşu sevmemiştim.

Böylece Zerdüşt sözünün gücüyle halkının peygamberi olacaktı.

Ona ‘Bütün herkes bilgelik ve hafıza önünde titrer; bu yüzden onlar benim önümde titrerler: bütün düşmanlarım benim önümde titrerler, gücüm¬den, muzaffer kuvvetimden, vücuduma yerleşmiş şiddetten korkarlar.” demiştim

O ise benim sözlerimi ve beni Varenjana adında bir metafora; bir Tanrı’ya dönüştürdü. Tüylerimi de kemiklerimi de kutsadı. Benim tüyümle vücudu ovmanın beddua eden düşmana bedduasını geri vereceğini; kemiklerimi ya da tüyümü elinde tutanın cezalandırılmayacağını, kimsenin onunla dövüşmeye cesaret edemeyeceğini, onun ülkelerin egemeni ve efendisi, ne kadar insanları öldüren biri olsa da artık onlardan yüzlercesini bir darbede öldürmeyeceğini, sadece cezalandırıp, ilerleyeceğini söyledi. Tüyümün onu elinde tutana yardım getireceğini, itaat edilmesini sağlayacağını; onu görkemli bir biçimde koruyacağını söyledi.

Benim için “O efendilerin arabalarını taşır; O soylu olanların arabalarını taşır, ege¬men olanların arabalarını taşır. O, Kavi Usa’nın arabasını taşıdı; erkek at onun kanatlan üzerinden gider, yük taşıyan deve nehrin suyundan gider. Son derece güçlü, İblis Druj, o şeytan, dünyaya zarar veren, Angra Mainyu’nun iyi ilkeli dünyayı mahfetmek üzere maddi dünyaya karşı yaratmış olduğu en güçlü Druj olan üç ağızlı, üç başlı, altı gözlü, binlerce duyusu olan Azi Dahaka’yı cezalandırmış olan yiğit Thraetaona ona binip sürdü. O, o büyük kuş, yani Saena gibidir; su dolu, dağları döven büyük bulutlar gibidir.” dedi.

Ve onun kutsal kitabında şöyle yazılıdır: “’Ey Zerdüşt! Babası dışında, aynı rahimden olan kardeşi dışında ya da öğrencisi olduğu Athravan’nın dışında kimseye o büyüyü gösterme. Bunlar, heybetli ve güçlü, heybetli ve toplantı yöneten, heybetli ve mu¬zaffer, heybetli ve şifa veren sözlerdir: Bunlar kaybolmuş şarkılar söyle¬nerek havaya kalkmış silahlarla götürülen başı kurtaran sözlerlerdir.’”

“Ahura Mazda dedi: ‘Eğer insanlar Ahura tarafından yaratılmış Verethra¬ghna’ya kurban sunarlarsa, eğer kutsallığın kusursuzluğuyla sunulduğu gibi tam adak ve dua ona sunulursa: düşman bir ordu hiçbir zaman Aryen ülkelerine giremediği gibi. hiçbir hastalık, hiçbir cüzzam. hiçbir ze¬hirli bitki, hiçbir düşman arabası, hiçbir yukarı kalkmış düşman mızrağı Aryen ülkelerine giremez.’”

“Ahura Mazda cevap verdi: Bırakın Aryen milletleri ona içkiler getirsin; bırakın Aryen milletleri onun için baresma demetleri bağlasın; bırakın Aryen milletleri onun için, beyaz olsun, siyahı olsun ya da herhangi bir renkten olsun ama hepsi aynı renkte olan bir ineğin kafasını pişirsin.”

“‘Eğer bir katil bu adaklardan alırsa, ya da bir fahişe ya da Gathaları söy¬lemeyen biri alırsa, o zaman Ahura tarafından yaratılmış Verethraghna kendi şifa veren erdemlerini geri alır.’”

“‘Salgın hastalıklar Aryen milletlerinin başına yağacak; düşman ordular Aryen milletlerinin başına üşüşecek; Aryen milletleri ellilerce, yüzlerce, yüzbinlerce, onbinlerce. sürülerce, cezalandırılacaklardır.’”Karga KaraYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6540
2 Firari Fırtına 4569
3 Mustafa Ermişcan 4052
4 Hasan Tabak 3705
5 Nermin Gömleksizoğlu 3323
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3219
7 Uğur Kesim 3153
8 Sibel Kaya 3033
9 Enes Evci 2728
10 Turgut Çakır 2390

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:8274 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com