Denemeler

Neredesin Kader ?
Okunma: 107
Huseyin CAN - Mesaj Gönder


   Beşikten mezara gidiyoruz bir yolda ama başımıza ne geleceğini bilmeden. Acaba gerçekten öyle mi ? Kader diye birşey var mı yoksa kaderimizi kendimiz mi yazarız? Aslında iki ucu boklu değnek gibi birşey. Doğduğumuz günü, yılı, cinsiyeti veya aileyi seçmek gibi bir şansımız yok yani baştan kaybetmişiz ya da kazanmışız diyebiliriz. O zaman KADER bunun neresinde ?
  Kader sözlük tanımı olarak, daha doğrusu Google amcaya sorduğumda karşıma "1. alınyazısı,yazgı. 2. mecazi: genellikle kaçınılmaz olan kötü talih" olarak cıktı. Şimdi burada kafama takılan bir soru var. Eğer bizlerin ne yaşayacağı daha doğmadan önce yazılmışsa, ne bok olacağımız zaten belliyse, neden bu çalışma çabalama hırs ? Yani yaratan diyor ki sen ne yaparsan yap benim yazdığımın dışına çıkamazsın. E o zaman hani özgür irade, seçme şansı ? Sen git yıllarca oku çalış çabala en fazla yapabildiğin bir öğretmen veya subay ol, fakat aileden zengin '' kardeşim seri köz getirci, babası yancı müteahhit " adam senin bir aylık kazancını bir gecede nargile cafelerde veya rakı masalarında yesin. He sonra da kader de şükret, yemezler. Ya da yolda giderken ayyaş lavuğun teki karşı yoldan çıksın seni biçsin, ölmezsen sakat kal sonra kaderden bahset. Bırakalım bu ayakları lütfen. Kader yazılmamıştır çizilmemiştir, sadece güçlüler ve güçsüzler vardır, Kader şükretmek vs. gibi şeyler de güçsüzlerin avuntusudur.
  Şimdi gelelim esas olana. Seçimlerimize. Bence seçimlerimiz esas bizi etkileyen unsurlardandır. Tamamen de olmasa hayatımızda bazı yollara girmemizi ve o yollarda ne alabileceğimizi/aldığımıza sebep olan seçimlerimiz. Yine de diyorum ki seçimlerimiz bile aslında başlangıçta başka şeylerin, ki o şeyler yine bizim isteğimiz dışında oluşanlardır; fakirlik, zenginlik, doğduğun/yaşadığın yer gibi, bu gibi etkenler sonucunda bizler bazı seçimleri bilinçli aslında bilinçsiz yapmak zorunda kalıyoruz farketmeden. Okul yıllarında çok iyi bir öğrenci neden 25'inde kaçakcı olur veya bir dolandırıcıya dönüşür ? Ya da yıllarca müezzinlik yapmış bir adam neden şimdi her gece bira sigara ikilisiyle takılır ? Var mıdır bunların bir açıklaması ; dinen vardır yok kalbi aslında temiz değilmiş, yok takvası eksikmiş, yok kaderi böyleymiş vs. Peki hiç gidip sordunuz mu o insanlara neydi senin derdin diye ? Tamam bazısı gerçekten doğuştan kötüdür, ki bu bile kader değildir biyolojik bir programlama hatasıdır, o gidip sorduğunuz insanların çoğu kaderden bahsetmeyecektir eminim, kader yazısı akıllarına bile gelmeyecektir. Ben sordum valla, kimisi fakirlikten, kimisi kadın yüzünden, kimisi başkasının attığı kazıktan bahsetti. Kader miydi acaba bunlar çok merak ediyorum yoksa zorulu seçimler miydi? Kaçakçı çocuk bıkmıştı fakirlikten, iyi eğitimliydi, ülke genelinde işsizlik vardı, ailede yok onda yok, o da zorunluluktan böyle birşeye kalkışmış yapamamıştı. Şimdi gitsin pazarda limon satsın diyenler olabilir ama öyle olmuyor be kardeşim limon bile neredeyse on lira !!! Zaten satacak yere bile para isteniyor o derece. Şimdi bu çocuk ne yapsın? İşte demek istediğim aslında yaptığımız seçimler bile bizim kontrolümüzde olmayan bazı etkenlerden doğarak evrimleşiyor ve seçime dönüşüyor. Sanki biz kasıtlı olarak yapmışız gibi algılanıyor ve toplumsal olarak kötü seçimler diye tanımlanıyor.
  Bence kader dediğin zaten doğduğunda hazır seni bekliyor, gel gel yapıyor sana. Ne yaparsan yap iyi güzel rahat bir şekilde doğmuşsan hayatın da o şekilde gidiyor. Fakat tam tersiyse işte o zaman biraz boku yedin. Hayatın hep bir sürüncemede, hep bir mücadelede geçecek, filmin sonunda da bir halt yapamadan içinde ukde kalanlarla kıçına pamuğu tıkayıp böceklere yem olacaksın. Ya akıl var mantık var, iki yol düşün ikisinin de başlangıcı farklı, yeni bir mercedes almışlar sana, bir yol toz toprak taş diğeri buz gibi asfalt. Daha yolun başında hangisine girerdin ? İşte kimisine doğarken mercedes alınıyor kimiyse götünde donsuz başlıyor bu hayata.Huseyin CANYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6270
2 Firari Fırtına 4334
3 Mustafa Ermişcan 3688
4 Hasan Tabak 3416
5 Nermin Gömleksizoğlu 3097
6 Uğur Kesim 2977
7 Sibel Kaya 2816
8 Ömer Faruk Hüsmüllü 2776
9 Enes Evci 2524
10 E.J.D.E.R *tY 2242

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:728 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com