Denemeler

Masum Şeytan
Okunma: 110
Huseyin CAN - Mesaj Gönder


   Kafamda deli sorular var diyeceğim ama bu delilik falan değil. Mantığımın sorgulama mekanizması içinde kendi kendime yaradılışımın amacının ne olduğunu düşünürken Ekşi Sözlük'te bu başlığa takıldım. " Şeytanın en büyük muvahhid (Tevhid inancının savunucusu) olması ". Başlığın altındaki yazarın yazısı da şöyleydi :
" Tevhid: Allah'ın isim ve sıfatları konusunda şirki reddetmek.(bkz: la ilahe illallah)
 Muvahhid: tevhidin savunucusu.
" İslam tasavvuf literatüründe, şeytanı tevhid ehli gören sufiler var. bunların başında Hallac-ı Mansur gelir. Hallac-ı mansur ünlü eseri Tavasin'de; şeytanı, Allah'tan başkasına secde etmemekteki ısrarı nedeniyle tevhidin en güçlü savunucusu olarak gösterir. Hatta şeytanı, aşk ve hasretin ebedi temsilcisi sayar. "
     Herneyse ben bu yazıyı okuduktan sonra kafamdaki soru işareti daha bir büyüdü. Yıllarca Kur'an Fıkıh Hadis vs. okudum araştırdım sırf bu içimdeki soruların cevabını ararken ve cevap yerine sorular buldum bir sürü. Fakat en basitinden hiçbirşey bilmeyen biri gibi soruyorum : Şimdi Allah'tan başka ilah yok ve sadece O'na secde edilirse, neden o zaman Tanrı yaratılışta Adem'e secde edilmesini emretti. Bütün melekler secde ederken Şeytan sadece ben senden başkasına secde etmem diyebildi O'nun karşısında.Yani resmen " Sen kendi koyduğun kuralları çiğnetiyorsun bana, oysa ben sana senin kurallarına bağlıyım " dedi Tanrı'ya. Tanrı burada kendiyle çelişti ve Şeytan'da sorguladı,sorgulattı. Halbuki Tanrı kendisiyle çelişmemesi gerekir, çünkü o tüm hatalardan ve kusurlardan noksandır. Hikayenin başında yanlış giden, çelişen birşeyler var gibime geldi sanki. Şimdi diyecekler ki kibirlendi o yüzden etmedi, peki o zaman Yaratıcı zaten bunların olacağını bilmiyor muydu neden bir önlem almadı ya da direk Şeytanı yok etmedi. Şeytan gerçekten kötü müydü ya da kötü olacağını biliyordu da onu sınamak mı istedi. Neden kıyamete kadar süre verdi, insanları yoldan çıkarmasına müsaade etti ? İsteseydi herşeyi düzeltemez miydi ? Neden bu ölümler savaşlar sürüyor ve gerçekten kötülük kazanıyor ? Neden hep bu çelişkiler içerisinde bu dinler. Tanrı nerede ve ne yapıyor şimdi, o kadar müslüman ülke arasındaki İsrail'e neden izin verdi neden bir sürü kan dökmesine ses çıkarmadı, neden Mescid-i Aksa'ya giren yahudilere azap etmedi ? Neden Myanmar'da kan dökülürken birşeyler yapmadı. Neden Tanrı kendi kendine garez çıkartıyor, herşeyi yapma gücü varken neden hiçbirşey yapmıyor ? Libya'da Mısır'da Suriye'de kanlar akıyor ama nerede bu Tanrı ??? Hep bir çelişki var kafamda, Tanrı iyilerden yanaysa kötüler(güçlüler) neden kazanıyor ve neden hep güçlüler Tanrı'ya daha bir bağlı ve inançlı. Neden hayat hep bir sınav ama hep de namuslu düzgün fakir güçsüz insanlara (!!!) bir sınav. Yoksa bu evrimin bir kuralı mı : Sadece en güçlüler kazanır !!!. Bence Şeytan masum Tanrı Suçlu, çünkü hiçbirşey yapmıyor yapmak istemiyor.Huseyin CANYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6270
2 Firari Fırtına 4334
3 Mustafa Ermişcan 3688
4 Hasan Tabak 3416
5 Nermin Gömleksizoğlu 3097
6 Uğur Kesim 2977
7 Sibel Kaya 2816
8 Ömer Faruk Hüsmüllü 2776
9 Enes Evci 2524
10 E.J.D.E.R *tY 2242

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:666 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com