Romanlar

Karganın Yolculuğu (Fragman 18)
Okunma: 322
Karga Kara - Mesaj Gönder


Tanrılık günlerimi uzun yıllar, asırlar boyu sessizlik kulelerinde bana sunulan ölü bedenleri yiyerek geçirdim. Ne ki sıkıldım ki asırlar uzundur. Daha batıya gitmeye karar verdim. Buradaki anılarım da Tanrılığımı da Tanrı tarafından cezalandırılmış bir yardımcı olmuşluğumu da bir arada hatırlıyorum her nedense. Apollo muydum ben yoksa Apollo’nun kuşu mu? Belki her ikisi de. Apollo’nun kuşuydum belki hakikati söyleyen iç sesi. Duymak istemediğim şeyleri kendime söylediğimden beni cezalandırır mıydı bir yanım yoksa belki de Apollo adıyla Olimpos’a yerleşmiştim de kaçarken gene karga bedenime bürünmüştüm.

Orada önceleri tanrılara eşlik eden bir arkadaşken ne vakit Apollon oldum ve ne vakit Apollon’un kuşu oldum hatırlamıyorum.

Coronis’i hatırlıyorum, sevgilim Coronis’i, Asklepios’un annesini… Uzun asırlar sonra bir Tanrı olarak bir defa daha bir kadını sevmiştim; Teselya kralı Phlegyas'ın kızı Koronis’i. Onunla seviştik de. Ama bir Tanrı olmam rağmen kadın beni Arkadya’dan gelen bir adamla aldattı. Bunu kendi gözlerimle gördüm de inanmak istemediğim için bunu içimdeki karganın görüp bana haber verdiği sanısına kapıldım yoksa gerçekten bu haberi Apollon’a getiren karga da ben miydim? İnanın hatırlamıyorum artık. Ama Koronis’e aşkımın gerçek olduğunu hatırlıyorum ki aşkım gibi intikamım da büyük olacaktı. Onu sevdiğim ve seviştiğim kadını diri diri yaktım. O yanarken fark ettim benden hamile olduğunu ve çocuğu kurtardım. Oğlum Asklepios’u.

Ama eminim ki Atina Kralı Cecrops’un üç kızının Erichton’a iyi bakmadığını; hatta bu istenmeyen çocuğa kötü davrandıklarını görüp bunu Erichton’un annesi Athena yetiştirirken kesinlikle kargaydım. Ne ki Athena duyduklarına öfkelendiğinde suşlulardan önce haberciyi yani beni cezalandırdı ve beni gece kuşluğu görevimden kovdu. Yerime onu getirdi; varoluşumdan beri hiç sevemediğim Baykuş’u.

Bundan sonra buralarda ben uğursuz sayılacaktım; Baykuş ise o kuru aklıyla bilge…

Böylece daha batıya gittim lanetlendiğim bu topraklardan.

Hatırlıyorum sepetteki o ikiz bebekleri; Romulus ve Remus’u açlıktan ölmekten kurtaran da yine kurt ve ben olacaktık.

Yeryüzündeki yolculuğumda güneye daha güneye gittiğimde kara derili insanların ülkesine vardığımda başka Tanrılarla karşılaştım. Bu kardeş Tanrılar biri yeryüzü biri gökyüzünü alarak evreni paylaşmışlardı aralarında. Herkes nerede yaşamak istiyorsa oranın Tanrısına ait olmalıydı ki ben göklerin Tanrısı Sogbo’yu seçtim. Burada Sogbo’nun habercisi Vututu diye adlandırılacaktım.

Ne var ki birçok Tanrı gibi kibirli, kıskanç bir Tanrıydı Sogbo da. Sadece göklerin değil gökte olan her şey gibi bulutların da sahibiydi ve kardeşi Sagbata’ya inat yağmur yağdırmıyordu yeryüzüne. Ama bu yaptığı yüzünden susuz kalan tek kişi Sagbata değildi. Onun himayesindeki bütün varlıklar da susuzluktan kırılıyordu.

İşte bu yüzden yeryüzünün Tanrısı Sagbata beni çağırdı bir gün.. Benden Sogbo’ya su karşılığında yeryüzündeki zenginliklerin bir kısmını Sogbo’ya sunduğunu iletmemi istedi.

Sogbo’ya Sagbata’nın bu önerisini sunduğumda şöyle dedi: “Sagbata’ya şu haberi iletmek için geri dön. Sagbata’ya, teklifini kabul ettiğimi ve yeryüzüne besleyici yağmurları göndereceğimi söyle!”

Gökyüzüyle yeryüzü arasındaki yolun yarısına geldiğimde, bir şimşek evreni aydınlattı, dünyayı gökgürültüsü sardı. Yeryüzüne ulaştığımda, Sagbata, kardeşinin önerisini kabul ettiğini anlamış ve çok mutlu olmuştu. Halkına, benim kutsal bir kuş olduğunu ve hiçbir zaman öldürülmemem gerektiğini bildirdi.Karga KaraYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6540
2 Firari Fırtına 4569
3 Mustafa Ermişcan 4052
4 Hasan Tabak 3705
5 Nermin Gömleksizoğlu 3323
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3219
7 Uğur Kesim 3153
8 Sibel Kaya 3033
9 Enes Evci 2728
10 Turgut Çakır 2390

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:7528 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com