Denemeler

Özgür Köleler
Okunma: 119
Huseyin CAN - Mesaj Gönder


   Özgürlük nedir ? Hangi koşullarda özgürüz veya köleyiz biliyor muyuz ? Özgürlük her istediğini yapabilmek söyleyebilmek midir ? Özgürlüğün tanımı tam anlamıyla var mıdır yoksa  " Özgürlük " dediğimiz aslında kölelik midir ? Bir düşündüm de aslında özgür falan değiliz, hem de hiç değiliz.
   Olaya bir kaç yönden bakacağım şimdi. Mesela fiziki anlamda bir yerde tutsak değilsek, canımızın istediği yere gidebiliyorsak özgürüz değil mi ? Nah özgürsün işte değilsin. Şimdi benim canım Amerika'ya gitmek istiyor örneğin gidebiliyor muyum, hayır. Neden peki, çünkü maddi imkanlarım elvermiyor. Maddi imkanlara bağlıyım yani maddiyatın kölesiyim. Fikri olarak da köleyiz, istediğimizi istediğimiz şekilde konuşamıyoruz, dile getiremiyoruz. Etrafımdaki insanlara bakıyorum hepsi köle, hepsi bir başkasının (devletin, iş adamlarının, müdürlerinin, amirlerinin ) kölesi. Öyle kapitalizm falan da bilmem ben, düpedüz söylüyorum işte. Sıkarsa bir devlet memuru amirine yaptığı bir hatadan dolayı haklı olarak siktir çeksin gör bak noluyor, nolacak işini kaybeder işte, ya da bir işçi aynısını patronuna yapsa ? Var mı öyle cesur adam günümüzde ? Çünkü düzen böyle, herkes bir çalışma para kazanma birşeylere sahip olma ya da olmuş gibi görünme derdinde. Sırf hep daha fazlasını kazanıp daha iyisine sahip olmanın peşinde birer köle olmuşlar, başkalarını daha zengin ve daha rahat ettirmek için köleliklerinin en iyisini yapmaya çalışıyorlar. Öğretilmiş (aslında dayatılmış ) bazı şeylerin izinde ( evladım oku, çalış, evlen aile kur, ev al, araba al vs. ) sözde yapılan özgür seçimler(!) ışığında eşşek gibi çalışıyorlar, önce bir işe giriyorlar köleliğin ilk adımı olarak, sonra borçlanıyorlar birşeylere sahip olmak için, ki o sahip olduklarımız bile aslında bizim değil ( evimiz arabamız vs. hepsini devlet isterse anında altından alır), daha bir köle oluyorlar. Sonra korkular başlıyor, işini kaybetmek evini kaybetmek vs. gibi; köleliğin dibine vuruyorlar. Ağızlarını açamıyorlar bir haksızlık ya da yanlış karşısında çünkü kaybedecekleri korkusu var akıllarında. Sonra da gir instagrama Bodrum'dan at bir fotoğraf deniz manzaralı, yanına da koy bir yazı : Deniz Kum Özgürlük !! Hassiktir oradan, sen o tatili yapabilmek için afedersin it gibi köle gibi bilmem kaç ay çalıştın, döndün izin için müdürüne veya amirine yalvardın köle gibi, o da bunun karşılığında lütüf edip sana izin verdi. Kendimi Amerika'daki tarlalarda çalışan siyah adam gibi hissettim bir an.
     Üzerinde resim basılmış kağıt parçalarının kölesi olmuş bütün dünya bütün insanlık. Halbuki çölde yiyemezsin ya da içemezsin onu. Ne kadar fazla anlam yüklenmiş üzerine o kağıt parçasının, bazen şaşıyorum nasıl parçalanmıyor diye kendi kendine. Tamam kendi parçalanmıyor ama birçok şeyi parçalıyor şerefsiz. Ülkeler, toplumlar, değerler ve anlamlar, hepsi güçsüz kalmış bu ibnenin karşısında. Yani resmen kağıda secde ediyoruz. Yaşasın yeni tanrı, eskisi öldü çoktan.Huseyin CANYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6235
2 Firari Fırtına 4299
3 Mustafa Ermişcan 3603
4 Hasan Tabak 3381
5 Nermin Gömleksizoğlu 3071
6 Uğur Kesim 2955
7 Sibel Kaya 2793
8 Ömer Faruk Hüsmüllü 2709
9 Enes Evci 2497
10 E.J.D.E.R *tY 2233

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1249 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com