Denemeler

Cehalet Mutluluktur
Okunma: 208
Huseyin CAN - Mesaj Gönder


   Bilmeyen istemeyen öğrenmez, araştırmaz, kendi küçük dünyasında yaşar gider koyun gibi. Sorgulamaz asla, sebep sonuç ilişkisi kurmaz. Önüne koyulanı yer, eline verileni harcar, ona anlatılanı dinler ve inanır. Sanki biraz tanıdık geldi bu durum. Sanki biraz toplumu(muzu) anlatıyor gibi.
   Cahiliz arkadaş düpedüz cahil, ehilleştirilmiş cahiliz hem de. Çoğumuz okur yazarız ama neyi okuduğumuzu bile bilmiyoruz. Yazıyoruz ama ne yazdığımızı bile anlamıyoruz (ben de dahil!). Yaşıyoruz ama neden yaşadığımızı kavrayamıyoruz. Düşünemiyoruz değil düşünmüyoruz. Ama herkes mutlu memnun halinden. Düşünenlere de boş işler müdürü gibi bakıyoruz. Empati kurmuyoruz banane diyoruz, kurana da sanane diyoruz. Ne işin var öyle şeylerle zaten, düşünmek gibi, eleştirmek gibi, derdini anlatmak gibi işlerle. Herkes herşeyi  birbirinden iyi biliyor zaten, herşey güllük gülistanlık. Herkes bir alim, aydın. Yalandan aydınlanmış cahiliz arkadaş çünkü korkuyoruz bu sahte dünyadan dışarı adım atmaktan. Cahiliz arkadaş çünkü tembeliz. Ve bir o kadar mutluyuz bu durumdan, koyun gibi işe gidip gelmekten, mutluyuz her gün aynı yalanları dinlemekten. Mutluyuz her gün eriyen emeğimizden, hoşumuza gidiyor ezilmek çarkların arasında, zevk alıyoruz kölelikten.
     Açık açık yazmak gerek bazen, düşünmeden sonucunu çoşkuyu vermek gerek. Özgürüz diyoruz ama değiliz, fikirlerimizi anlatmak istesek açıkça, hem korkusal kurallarla hem de toplumsal örümcek ağlarıyla sarılmış etrafımız. Kime anlatacaksın derdini ya da kim anlayacak ne dediğini ? Krala öyle bir bağlanmışız ki, kimse kral çıplak demiyor o küçük çocuk da dahil, belki de diyemiyor artık. Memleket dört lastiği patlak (ekonomi, eğitim, toplum, politika ) tır gibi son sürat gidiyor herkesi ve herşeyi biçerek, kimsenin canı yanmıyor nedense. İki paylaşım yaparız gün içerisinde ya dolar - amerikan oyunlarıyla ilgili ya da atarız bir hikaye sahte mutluluğumuzu gösteren, alırız beğenileri tatmin oluruz. Mutluyuz çünkü, bize anlatılan masallardan gösterilen illüzyonlardan dolayı bir hipnozun içindeyiz. Mutluyuz çünkü istemiyoruz neyin neden olduğunu bilmeyi, mutluyuz çünkü sevmiyoruz düşünmeyi, mutluyuz önümüze konulanlarla, mutluyuz elimize verilenlerle (!) ve bir tarafımıza girenlerle.Huseyin CANYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6465
2 Firari Fırtına 4508
3 Mustafa Ermişcan 3979
4 Hasan Tabak 3637
5 Nermin Gömleksizoğlu 3263
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3135
7 Uğur Kesim 3107
8 Sibel Kaya 2974
9 Enes Evci 2675
10 Turgut Çakır 2349

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:4670 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com