Denemeler

Okuma Devrelerin Yanmasın 6 (Zevkle Katliam Yapılır mı?)
Okunma: 61
Serdar Adem - Mesaj Gönder


6. Zevkle Katliam Yapılır mı?

Vicdan taşıyan bir varlık olan insan nasıl katliam yapar? Gereği yokken bir hayvanın bile canını almak, vicdani ve ahlaki değilken; sudan bir bahaneyle insan canına kıymak nasıl açıklanır? Herkesin böyle düşünerek büyük bir zahmetten kendini kurtarmaya çalıştığını görür gibiyim. Biraz düşünce aslında bunun o kadar zor olmadığı anlaşılır.
En yakın ayna karşısında geçip alıcı gözle bir bak bakalım kendine. Aslında sende de potansiyel katliamcı altyapı ve yeteneği var. İmkan ve şartlar oluştuğunda İnegöl Köfte yapar gibi adam doğrar, kabak oyar gibi insan kellesi ayıklarsın. Emin ol fazlasını bile yaparsın. Gözünü bile kırpmazsın. Yaklaş biraz daha aynaya, iyi göremediysen. Bak gözlerinin içine. Bak yüz hatlarına. Alıcı gözle bir daha bak…
Hangi çağda ve coğrafyada yaşarsan yaşa ve hangi kimliğe sahip olursan ol, hayatta kalmak için çevrene baskın çıkmak zorundasın. Bunu kurt gibi rastgele avlanarak beceremezsin. Sen insansın. Akıl sahibisin. Öldürmeyi bile organize eder, hatta bundan dolayı Tanrılarını takdirini bile kazanırsın. Sen öyle inandırıldın. Öyle inanmak zorunda olduğunu hissediyor ve öyle inanmaktan mutlu oluyorsun.
İçinde yaşadığın toplumsal dolduruş kökeninin, inancının ya da ideolojinin karşısındaki herkesi yok edilmesi gereken potansiyel düşman olarak görüyor. Temelde hepsini kafir, insanlık düşmanı ve vatan haini olarak nitelendiriyor. Seni de vakti zamanı gelene kadar bunlara karşı sürekli bileyliyor. Böylelerini öldürürken sınırı biraz aşıp işkence ve katliama girsen bile kendi tarafından herhangi bir itiraz yükseleceğini sanmıyorum. Tam aksine seni kahraman ilan edip heykelini bile dikebilirler. Zamanla yeni nesilleri dolduruşa getirmek için hayat hikayeni tarih kitaplarına almaları bile mümkün. Şimdi anladın mı ağız tadıyla zevkle ve keyifle işkence ve katliam nasıl yapılırmış?
Bence kimin yaptığından daha önemli bir sorun var ortada. Hangi önemli sebep ve bahane insan ya da insan topluluklarının vahşice öldürülmesi için insanı ikna ve razı edebilir? Ayrıntıya girmeden baştan şunda anlaşalım. İnsan kaynaklı çoğu rivayet, tasavvur ve zehaba bulanmış bütün doğru ve yanlışlar varlık itibariyle göreceli olduklarına göre insan katliamlarına sebep olan bütün ve ideoloji, fraksiyon ve inançlar zalimdir ve insanlığa düşmandır. Aksini iddia ederseniz benim gibi düşünen ya da inananların yaptığı zulüm ve işkenceler iltifat, cinayet ve kıyımlar en büyük nimettir demeye getirirsiniz hal dilinizle. Sadece bu bile iddiamı kanıtlamaya yeter.
Bunları birlikte irdeleyeceğiz. Ama ben baştaki iddiamı tekrarlamak istiyorum. Herkes, hepimiz potansiyel olarak katliamcı ve kıyımcıyız. Yeter ki bize bu fırsat ve imkanı verecek sebep ve bahaneleri bulalım. İşkence yapmak ve kan dökmek içgüdüsel bir ihtiyaç. İnsan bunu tarihin en eski çağlarından beri sözde birbirlerini Tanrılara kurban etmek bahanesiyle soğurmayı başarabilmiş. Zamanla bu da yetmemiş. Daha fazla kan dökmek, daha fazla can acıtmak istemiş... O zaman ne yetişmiş dersiniz imdadımıza? İnançlarımız, ideolojilerimiz, görüşlerimiz ne yazık ki? Hani şu dünyaya huzur, güven ve adalet getireceği söylenen üfürükten bütün inanç, görüş ve ideolojiler. Bu noktada kimse kendini ve kendi tarafını aklamaya çalışmasın. Aksi takdirde beyin fırtınası yapmamıza gerek kalmaz.
İsterseniz birkaç katliamı birlikte irdelemeye çalışalım.
İtalya-Habeşistan Savaşı (1935-1941) sırasında İtalyanlar Habeşistan'da yaklaşık 760.000 kişinin ölümüne neden olmuştur.
8 yıl süren Cezayir Bağımsızlık Savaşı'nda (1954-1962) 1,5 milyon Müslüman hayatını kaybetmiştir.
II. Sudan İç Savaşında (1983-2005) yaklaşık 2 milyon insan hayatını kaybeder. 4 milyon insan ise evlerinden olur.
Vietnam (1959-75) Savaşı'nda 4 milyon 200 bin kişi hayatını kaybetmiştir...
1992’den 1995’e kadar süren “Bosna Savaşı” boyunca yaklaşık 250.000 Müslüman Boşnak, Sırplar tarafından tüm dünyanın gözleri önünde öldürülmüştü.
Ruanda’da 1994’te 100 gün içerisinde 1.174.000 kişi soykırıma uğramıştır. 400 bin civarında çocuk da yetim kalmıştır.
Halife Kuteybe komutasındaki Emevi vahşiler Müslüman Araplarla savaşmadığı halde, sırf diğerlerine örnek olsun diye Talkan’da 40.000 kadar kişiyi kılıçtan geçirmiş, ağaçlara asmıştır. Horasan valisi Yezid Dağıstan’da 14.000 Curcan’da 40.000 Türk’ü acımasızca katletmiştir.
Bahsi geçen katliamlarda eğer katiller bundan zevk almasalar, yapar mıydılar? Bu sorunun cevabını da siz verin. Endişelenmeden sorgulayın her şeyi. Sorgulamayan varlığın evrenin en akıllısı olduğunu söylemek zor. Sorgulamayan varlığın sözle evrimi reddetmesi inandırıcı olamaz. Davranışıyla insan olmanın hakkını veremeyen ve böyle bir gaileden korkan bir varlığın yaratılmış bir varlık olması bile tartışılır. Değil ki maymundan gelip gelmediği tartışılsın.
Tarih boyunca milyonlarca insan en vahşi şekilde tecavüz edilerek öldürülmüştür. Gözü dönmüş vahşiler bununla yetinmemiş, işkence ile öldürdükleri kurbanlarının cesetlerine bile zulmetmişlerdir. Bunu yapanlar uzaydan gelmedi. Tarihsel süreçte birçok ulus elini bu kana bulamış ve bu günahı işlemiş. Yani neredeyse hiç bir millet kendini sütten çıkmış ak kaşık gibi gösteremez.
Dünya üzerinde yaşanan katliamlarla ilgili bir fotoğraf bulmaya çalışın. Yakın tarihteki Bosna ve Miammar’daki katliamların fotoğrafı bulunabilir sanırım. Orada zulüm ve işkence yapanların yüz ifadelerini okumaya ve gözlerindeki manayı anlamaya çalışın.
Öncelikle kurban keserken bir canlının hayatına son vermiş olmanın zevkini yaşayan birini düşünün. Hayvan can çekişirken Tanrısının emrini yerine getirdiğini sanan ve bu duyguyla mutluluk, iftihar, huzur ve özgüven manzarası sergileyen birini…
Katliamları Tanrısal bir görev sandıkları için Miammar, Talkan, Gazze, Bosna ve diğer katliamlarda pişman olana rastlamazsınız. Aksine kafire, zındığa, haine zulüm ve işkence yaptıkları için yurttaşları tarafından kahraman ilan edileceklerini, Tanrı tarafından da cennetle müjdeleneceklerini umar ve düşünürler. Hatta cani ve katiller öldürerek ölenleri daha fazla günah işlemekten koruduklarını böylece onlara iyilik yaptıklarını bile düşünürler.
Şimdi anladınız değil mi insanın zevkle ve keyifle nasıl işkence ve zulüm yapabildiğini?Serdar AdemYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6272
2 Firari Fırtına 4336
3 Mustafa Ermişcan 3690
4 Hasan Tabak 3419
5 Nermin Gömleksizoğlu 3099
6 Uğur Kesim 2978
7 Sibel Kaya 2818
8 Ömer Faruk Hüsmüllü 2779
9 Enes Evci 2525
10 E.J.D.E.R *tY 2242

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:869 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com