Denemeler

TARİKAT DÜŞMANLIĞI.BİZİM YUNUS
Okunma: 93
MUSTAFA ESER - Mesaj Gönder


   Ehli Sünnet mutasavvıflar tasavvuf geleneğini Peygamber Efendimiz(as) dan başlatırlar. Hz. Ebu Bekir Hafi(Gizli) zikir geleneğinin,Hz.Ali ise Cehri(Sesli)zikir geleneğinin başıdır.En başta da Peygamber Efendimiz(as)bulunur.Bütün Ehli Sünnet inancındaki Tarikatların ortak kuralı Edille-i Şeriye'ye (Kitap-sünnet,icma ve kıyas) uygunluktur.Tarikatta Farzlara ve Sünnetlere tavizsiz itaat etmek şarttır.
   Gelelim konumuza:Bizim Yunus'u herkes bilir.Bir de ben anlatmak isterim.Yunus Emre rivayetlerin aksine ilimsiz-kaba tabirle cahil- falan değildir.Bu günkü karşılığıyla söylersek İmam Hatip-İlahiyat-Hukuk eğitimi olan birisidir Yunus.Bugünkü karşılığı Hakim-Müftü-Belediye Başkanı-Kaymakam olan Kadılık imtihanını veremediği için Kadı olamamış köyünde çiftçilikle meşguldür.İddiaman delilim;kabul edin etmeyin İLMİ OLMAYAN HİMMETİN KIYMETİNİ BİLMEZ  olacaktır.İlmiyl himmetin kıymetini bilen Yunus Tapduk Emre'ye biat ederek nefis terbiyesi için dergah hizmetine başlar.Rivayetlerde 40 yıl hizmet ettiği söylense de bu tarihi gerçeklere pek uymaz.(Yunus Emre dergah hizmetini bitirdikten ve Seyr/ü Sülukunu tamamladıktan sonra Anadolu'yu baştan başa gezmiş ahir ömründe(70 yaşlarında Sakarya  taraflarında dergahını açarak talebe yetiştirmiştir.) (Ayrıntılı bilgi için M.Fuat Köprülü'nün İlk Mutasavvıflar kitabını inceleyebilirsiniz) İslam tasavvuf tarihinde kişiliği ve bağlılığı sebebiyle kısa zamanda büyük mertebeler kat eden çok fazla mutasavvıf vardır.
   Ehli Sünnet tarikatlara karşı çıkanlar aynı zamanda Yunus Emre'ye karşı çıktıklarının farkındamıdırlar acaba?
   Yunus Emre sıradan bir şair midir?Elbette ki hayır.Edebiyat meraklılarının hepsi bilir ki şair hissettiğini yazar.Yunus Emre'de İslamı yaşamış,tasavvufi gerçekleri hissetmiş,hissettiklerini de şiirleştirmiştir.Yunus Emre'yi bir şair olarak değerlendirmek o na yapılacak en büyük zulümdür aynı zamanda.
    Başta da belirttiğimiz gibi Ehli Sünnet tasavvufu bozulmamış 1200 yıldan uzun bir geleneğe sahiptir.Bizim Yunus ile ondan önceki ve sonraki mutasavvıflar arasında inanç,fikir ve yaşayış açısından fark yoktur.
   Ehl-i Sünnet tarikatlara karşı çıkanlar NEYE,NİÇİN KARŞI ÇIKTIKLARINI CİDDİ CİDDİ DÜŞÜNMELİDİRLER.
   İnşallah dilimiz döndüğünce devam etmeye çalışacağız.MUSTAFA ESERYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6272
2 Firari Fırtına 4336
3 Mustafa Ermişcan 3690
4 Hasan Tabak 3419
5 Nermin Gömleksizoğlu 3099
6 Uğur Kesim 2978
7 Sibel Kaya 2818
8 Ömer Faruk Hüsmüllü 2778
9 Enes Evci 2525
10 E.J.D.E.R *tY 2242

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:663 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com