Denemeler

TARİKAT DÜŞMANLIĞI.
Okunma: 86
MUSTAFA ESER - Mesaj Gönder


1-Ehli Sünnet tarikatların Peygamber Efendimimize(sav)kadar uzanan bir silsileleri vardır.
2-Ehli Sünnet tarikatlar başlangıçlarından bu gün kadar devletten,devlet adamlarından, siyasetten uzak durmuşlardır.(Mevlana Halid-i Bağdadi'nin İstanbula gidecek halifelerine en önemli iki şartı-devlet adamlarından uzak durmaları ve kimseden para istememeleridir.)
3- Ehli Sünnet tarikatların birinci amacı Farzlara kayıtsız şartsız bağlılık,sünnete tavizsiz bağlılık,ruhsatlardan kaçınmak yoluyla Allah'ın rızasını kazanmaktır.
4-Ehli Sünnet tarikatlar dünya malı ve makamlarından uzak dururlar.Yeteceği kadar ticaretle uğraşarak geçimlerini temin ederler.Dünya malı hırsından uzak durmaya çalışırlar.
5-Ehli Sünnet tarikat mürşidlerinin müridlerine en önemli tavsiyeleri"Ehli Sünnete aykırı bir şey görürseniz benden uzaklaşınız" dır.
6-Nakşibendi tarikatı sekr ve şatahat(cezbe ve şuursuzluk hali)a önem vermez.Prensibi dışı halk ile içi hak ile  düsturuyla belirlenmiştir.
7-Ehli Sünnet tarikatlar keşif ve keramete önem vermezler.Önemli olan istikamettir.
8-Ehli Sünnet tarikatlarda Şeyhlerin kendileri adına knuşacak vekilleri yoktur.Herkes kendi konuştuğundan yaptığından mesuldür.
9-Ehli Sünnet tarikatlarda Şeyh kişiyi cennet götürmez(haşa) Kişiye cennnete gidebileceği amelleri tavsiye eder.Yaşayışıyla örnek olur.
10-Ehli Sünnet tarikatlar Peygambersiz Din anlayışına karşıdırlar.
11-Sünneti inkar eden dinden çıkar.Peygamberimizin hüküm koyma yetkisi vardır.Tarikat şeyhi Kuranı Kerim ve Peygamberimizin koyduğu hüküme aykırı hüküm koyamaz,böyle bir hükme uyulmaz.
12-Tarikata giren kişinin ilim sahibi olması gerekir.Farzı Ayn olan ilimleri kesinlikle bilmeli ve ilim öğrenmeye gayret etmelidir.
13-Tarikat ehli kişilerin Benim tarikatım en iyidir,diğerleri kötüdür demesi uygun değildir.Allah giden yolların sayısı.sınırı yoktur.
 MUSTAFA ESERYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6272
2 Firari Fırtına 4336
3 Mustafa Ermişcan 3690
4 Hasan Tabak 3419
5 Nermin Gömleksizoğlu 3099
6 Uğur Kesim 2978
7 Sibel Kaya 2818
8 Ömer Faruk Hüsmüllü 2778
9 Enes Evci 2525
10 E.J.D.E.R *tY 2242

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:645 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com