Denemeler

TARİKAT DÜŞMANLIĞI.SELMAN-I FARİSİ
Okunma: 82
MUSTAFA ESER - Mesaj Gönder


   Ehli Sünnet tasavvufuna ilgili olan herkesin malumu olan bir konu vardır ki çok önemlidir, aynı zamanda tarikatların temel taşıdır diyebiliriz.
   Ehli Sünnet tarikatların silsileleri Hz.Ebu Bekir(ra) ve Hz.Ali (ra) efendilerimize onlardan da Resulullah efendimize(sav)e ulaşır.ve bir kısım tarikatların(en başta Nakşilerin) ikinci şeyhi isi Selman-ı Farisi(ra)dır.Hz.Ebu Bekir,Hz.Ali ve Hz.Selman-ı Farisi nin ortak özelliği ise Resulullah Efendimize(sav) olan sevgileri ve sadakatleridir.Ehli Sünnet tarikatların hadis ve Sünnete olan ilgi ve sevgilerinin sebebi budur zaten.Ehli Sünnet tasavvufundaki makamlardan  biri de Fena fir Rasuldür. 
   Selman-ı Farisi Hazretleri Peygamber Efendimize olan sevgisi ve sadakati ile zirve bir sahabedir.Son Peygambere ulaşabilmek için yaptığı fedakarlıklar ile destansı bir hayat yaşamıştır.Resulullah Efendimizin(sav)Ehli Beyt'dendir ve iman süreyya yıldızında olsa ona yetişir dediği kişidir Selman-ı Farisi hazretleri.
   Sahabelerin hepsi peygamber aşığıydı ama Selman başkaydı.Hz.Aişe annemiz Peygamber Efendimizin(sav) Selman ile özel sohbet ettiğinde yanına hanımlarını bile giremediğini söyler. 
 Hz.Ali (r.a) onun hakkında; "Ona evvelkilerin ve sonrakilerin ilmi verilmiştir. Onda bulunan bu ilme ulaşılamaz" demiştir.Başka bir zaman da: "O bizim ehl-i beytimizdendir. Aranızdaki
konumu Lokman Hekim gibidir. İlk ve son kitabı okumuştur. Sonu olmayan bir denizdir" demiştir. Muaz (r.a) kendisine gelenlere ilmi, aralarında Selman (r.a)'ın da bulunduğu dört kişiden talep etmelerini söylemiştir. Onun ilmi hakkında yapılan övgüler Rasûlüllah (s.a.s)'in söylediği; "Selman ilme doyuruldu"(İbn Sa'd, a.g.e., IV, 85). Sözüne dayandırılmaktadır.MUSTAFA ESERYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6246
2 Firari Fırtına 4310
3 Mustafa Ermişcan 3652
4 Hasan Tabak 3393
5 Nermin Gömleksizoğlu 3080
6 Uğur Kesim 2962
7 Sibel Kaya 2800
8 Ömer Faruk Hüsmüllü 2729
9 Enes Evci 2505
10 E.J.D.E.R *tY 2236

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1088 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com