Denemeler

Siz de ellerinize bakın.
Okunma: 147
Nuh Portakal - Mesaj Gönder


Bizi tüketen; bir saniye sonra ne olacağımız mechulken, gelecek bin türlü zorluğa 'dayanırım ' yanılgısına düşmektir. Inanırız, kendimizi hazırlarız ve bilmediğimiz ve beklediğimiz şekilde gerçekleşmeyen o 'gelecek' yüzümüze çarptıkça tökezleriz. Artık sağlam adımlarımız yoktur. O ana kadar ihtişamla, gururla, kendimize güvenerek yürümüş olsak da artık aksamaya başlarız. Ve iste bu andan sonrasıdır bizi biz yapan. Neyi seçeceğiz, neye inanacağız, nasıl yaşayacağız ya da yaşayacak mıyız? Bizi biz yapanın 'diğerleri' tarafından bize giydirilen kimlikler olduğuna inandırılırız. Doğumunuzla başlar bu. Yaramaz bebek, tembel öğrenci, serseri çocuk, ukala adam, yollu kadın... Kimliğimizi kendimiz seçemeyiz. Seçersek dışlanırız çünkü. Sağlıklı vücuttaki bir virüs gibi yok edilmek için saldırıya uğrarız. Özgün kimliğinizle yaşamamız istenmez ama aynı akşamın ana haberlerinde köprüden atlayan genç için ağıtlar yakarız. Can vermek. Toplum, devlet, aile, arkadaşlar kısaca bizi saran o çember daima ne yapmamız, nasıl giyinmemiz, kimi sevmemiz hatta nasıl sevmemiz, hangi isi yapmamız, hangi Tanrı'ya inanmamız gerektiğini yazısız kurallarla belirlemiştir. Yo toplumun can verdiği bir bireysindir doğduğun andan itibaren ya da toplum yüzünden can veren biri. Intihar. "Feci şekilde, korkunç halde, acıyla..." Asla topluma mal edilmez intihar. Hep kişiye yönelik kelime oyunları. Oysa intihar toplumdan bağımsız değildir. Üçüncü sayfalarda yazılan ya da haberlerde 45 saniye bahsedilirken kullanılması gereken cümleler şöyledir: "Toplumun -bizim- iğrenç ve utandırıcı baskılarına dayanamayan bir insan yaşamına gururla son verdi. Bizim komiklerimize onursuzca yaşamaktansa onurlu bir şekilde yaşamına son verirken bütün pisliğimizi de yüzümüze vurdu. Düzeltiyorum, onun yaşamına biz son verdik. Boğazına urganı biz geçirdik. Bileklerindeki kesiklerden akan kan avuçlarımızda hala. Midesini delen o ilaçları kolayca yutması için bir bardak suyu biz uzattık. Çünkü biz bu kadar aşağılık bir sürüyüz iste." Kimse canına kendi isteğiyle bilinçli olarak kıymadı. Hepsinin tek sorumlusu toplum. Bütün cinayetlerin tek katili toplum. Üzerime yapıştırdığınız etiketleri kabul etmedikçe çemberinizi daha da daralttınız. Kimi, neyi, neden, nasıl sorularınızın cevaplarını istediğiniz şekilde vermemenin canlı kanıtı olmak için direndim. Boğazıma kadar daralttığınız çemberinize rağmen hala nefes alabiliyorum. Kudurdukca dayatmalarınız ağırlaştı. Sesinizle cinayetleri bastırdınız ama yaşamları bastıramadınız. "Canına kıydı" ninnisiyle uyutmayı başardınız, benim gibi uyumayanları ise "Canına kıydırdınız." Ama çemberinizi unuttunuz. Doğrusal değil dairesel olmanın sonuçlarını unuttunuz. Bütün her şeyin sorumlusu toplumdur. Bütün cinayetlerin katili toplumdur. Siz de ellerinize bakın, kanlar damlıyor mu hala?Nuh PortakalYorumlar (8)
Sibel Demir 2.10.2018 23:59
Arka plana itilen toplumsal gerçekliği ortaya çıkaran bir deneme ve doğru tespitler. Tebrikler.

Nuh Portakal 3.10.2018 00:05
Teşekkür ederim. Anlatmaktan ziyade anlaşılmak daha güzel.

Huseyin CAN 3.10.2018 12:41
" Oysa intihar toplumdan bağımsız değildir " çok doğru bir tespit. Bravo

Nuh Portakal 3.10.2018 19:01
Intihar eden her bireyin üzerinde toplumun parmak izi vardır. Teşekkür ediyorum ayrıca.

Huseyin CAN 3.10.2018 22:34
rica ederim, doğru bir tespit ve güzel bir yazı. Yazılarınızın devamını bekleriim.

Nuh Portakal 4.10.2018 23:27
Çıkdıkça paylaşmayı düşünüyorum hocam bir iddam yok. Sadece anlatmak ve anlaşılmak.

Huseyin CAN 5.10.2018 14:14
KArdeş en büyük ve güzel derdinse bu, yolun açık zihnin berrak olsun.

Nuh Portakal 6.10.2018 17:21
Herkesin derdi kendine büyük elbette. Benim yazılar için derdim sadece anlatmak ve anlaşılmak. Hepimizin yolu açık zihni berrak olsun.


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6269
2 Firari Fırtına 4333
3 Mustafa Ermişcan 3686
4 Hasan Tabak 3415
5 Nermin Gömleksizoğlu 3097
6 Uğur Kesim 2976
7 Sibel Kaya 2816
8 Ömer Faruk Hüsmüllü 2773
9 Enes Evci 2524
10 E.J.D.E.R *tY 2242

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:831 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com