Denemeler

Beklemek
Okunma: 105
Huseyin CAN - Mesaj Gönder


    Birşeyi fark ettim. Aslında öyle pek dikkatimi çekmemişti böyle düşünene kadar. Bizler, şu koca dünyada yaşayan bizler, insan hayvan bitki fark etmez, hep bir bekleyiş içerisindeyiz. Hep bir koşuşturmaca içerisinde birşeyler yapıyoruz ve bu yaptıklarımız beklediklerimizden dolayı ortaya çıkıyor. Fark etmiyoruz ama hep beklemekle geçiyor hayatımız. 
    Şu gece gündüzü bekler, gündüz de güneşin doğmasını. Akşam güneşin batışını bekler, ay ve yıldızlar da akşamı. Bebek meme beklerken, anne çocuğunu doyurmayı. Kuru toprak ve tohum yağmuru bekler, yağmursa yağmak için bulutları. Çiçek açmayı beklerken arılan çiçekleri. Kuzu yemini beklerken, kurt onu yemeyi. Aç kalan yemek beklerken susuz olan suyu. Yaz baharın geçmesini beklerken kış da yazı. Fakir zenginliği beklerken zengin daha zengin olmayı. Seven sevdiğini bekler, kini olan intikamını. Yalnız olan aşık olmayı, aşık olansa aşkıyla yalnız kalmayı. Kedi fareyi bekler, köpekse kediyi. Kırmızıda duran yeşili bekler, yaya olansa kırmızıyı. Her saniye her dakikanın geçmesini ve her dakikaysa her saatin geçmesini bekler. Denizci gemide karayı görmeyi beklerken, karadakiler gemiyi. Kurşun silahı beklerken, silah onu sıkanı. Kaybeden kazanmayı beklerken kazanan hiç kaybetmemeyi. Geride kalan gideni beklerken giden başkasına gelmeyi. Bebek doğmayı beklerken kadın anne olmayı. Çalışan para bekler, çalıştıran daha çok kazanmayı. Dua eden kabul beklerken, dua edilen takvayı. Yorgun olan uyumayı beklerken, uyuyan yorulmak için uyanmayı. Üşüyen sıcağı bulmayı beklerken, terleyen soğuğu.  Biri bir umut beklerken diğeri umudunu kaybetmemeyi. Küçükler büyümeyi beklerken büyükler de ölmeyi.
     Hepimiz son tahlilde hep birşeyleri bekliyoruz işte. Bazen bu beklediklerimiz oluyor, olmasa da yine bir umut bekliyoruz. Ve bekleyerek ömrümüzü harcıyoruz.Huseyin CANYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6272
2 Firari Fırtına 4336
3 Mustafa Ermişcan 3690
4 Hasan Tabak 3419
5 Nermin Gömleksizoğlu 3099
6 Uğur Kesim 2978
7 Sibel Kaya 2818
8 Ömer Faruk Hüsmüllü 2778
9 Enes Evci 2525
10 E.J.D.E.R *tY 2242

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:669 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com