Denemeler

Ayna
Okunma: 115
Nuh Portakal - Mesaj Gönder


4 yıl. 1460 gün. 35040 saat. Yapılan araştırmalarda insan bedenindeki bütün hücreler her 5 yılda bir tamamen yenilendiğini gösteriyormuş. Benim bir yılım daha var. Ama ardımda bıraktığım bu uzun süreçte elimden geldiği kadar anlamayı, anlatmayı, anlaşılmayı ve özellikle kendimi anlamayı öğrenmeye çalıştım. Insan kendine bile katlanamazken başkalarının ona katlanmasını beklediğini, üzülmemek için elinden geleni yaparken üzmeye gelince çok cömert olduğunu, sevmeyi bilmeden sevilmeyi beklediğini, adım atmaya acizken diğerlerinin ona dogru koşarak gelmesini istediğini, iyiye insanlığa sevgiye mutlu etmeye dair ne kadar nasihat varsa dilinden düşürmezken güzel bir söz söylemeye yeltenmediğini gördüm. Anlamaktan çok anlatma çabası içinde olanları izledim. Saftım. Değiştirebileceğime inandım başlarda. Zamanla en azından göreceklerine inandım. En sonunda fark ettim ki ayna olmalıydım. Kendilerini onlara göstermeye karar verdim. Gördükleri karşısında uzaklaşanlar aslinda kendilerinden uzaklaşmaya çalıştıklarının farkına varamıyordu. Kaçmalarına gerek de yoktu. Gözlerini kapatmaları yeterliydi. Kaçtıkları aslında yanında götürdükleri olduğunu fark eden olmadı hiç. En başta yapmam gerekeni yollar süren yolculuğumun ardından öğrendim. Kimseden uzaklaşmadan, kaçmadan sadece ayna olmak. Şimdi ise kendime ayna olmaya çalışıyorum. Zaman geçtikçe de saydamlaşıyorum. Gelenler ne beni ne de kendilerine görebiliyor. Kendime ayna oldukça soyutlanıyorum ve yanımdan geçip gidiyorlar sadece. Hiç var olmamışım gibi. Anlayabiliyorum; var olmam için yok olmam gerekiyor önce. Aynanın sırrı dökülüyor zaman törpüsüyle.Nuh PortakalYorumlar (3)
Huseyin CAN 5.10.2018 14:02
Belki gün gelecek o aynaya hiç bakamayacaksın buna da hazırlıklı ol. Bazen de herşey ve herkes senin aynana dönüşecek. Ellerine sağlık güzel bir yazı.

Sibel Demir 6.10.2018 00:59
Öncelikle yazınızın girişini beğendim tebrikler çok doğru tespitler var fakat doğrusunu isterseniz kendinize ayna olduğunuzda sizden uzaklaşmalarının sebebini çözemedim. Saydamlaşma sebebini de.

Nuh Portakal 6.10.2018 17:14
Öncelikle ben de teşekkür ederim beğenmiş olmanıza. Kendime değil de kendim bir ayna olmaya karar verip onların kaçma sebebini kendimce anlatmaya çalıştım şu şekilde: Ayna bize var olanı gösterir. Onlar gibi olup, kendilerini bende görmelerini sağlamaya çalışmak amacım. Elbette bu kadar büyük konuşarak yazımı yüceltmeye çalışmıyorum. Sadece anlatmaya çalıştığımı açıklamaya çalışıyorum. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Özetle ben de onlardan biri oluyorum ve kendileri gibi olanlardan kaçıyorlar. Oysa asıl kaçması gerekenler içlerinde taşıdıkları.


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6270
2 Firari Fırtına 4334
3 Mustafa Ermişcan 3688
4 Hasan Tabak 3416
5 Nermin Gömleksizoğlu 3097
6 Uğur Kesim 2977
7 Sibel Kaya 2816
8 Ömer Faruk Hüsmüllü 2776
9 Enes Evci 2524
10 E.J.D.E.R *tY 2242

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:717 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com