Denemeler

Ekmeğe Zam Yapılmalı
Okunma: 90
Serdar Adem - Mesaj Gönder
Evet zam yapılmalı tabi. Kanarya yemine dönderilen bir avuç ekmek belediyelerin belirlediği fiyattan kurtarmıyor. Öyle diyor fırıncılar. Kardan zarar ettikleri için yerden göğe kadar hak veriyorum kendilerine. Bana kalsa bugüne kadar yaptıkları karlara saysınlar derim ama ben devlet değilim.
Hem fırıncının neyi eksik, değil mi ama? Diğer esnaf fırsatı ganimet bilip ürünlerine yüzde yüz ellilere varan bindirimler yaparken… Burada da bana sorarsanız fırsatı ganimet bilip ürünlerine fahiş zam yapanlara hadleri bildirilmeli. Yüzde yüz elli zam yaparak fırsattan istifade etmeye çalışanlar kabak gibi oyulmalı. Kabak gibi… Ama naçizane fikrim bunun tek başına belediye zabıtalarıyla istenilen düzeyde gerçekleştirilemeyeceği yönünde.
Çünkü belediyeler siyasi kuruluşlar. Ve içinden çıktıkları tanıdık bölgeye hizmet vermekteler. Dolayısıyla belediyelerin ve özellikle zabıtaların kendi memleketlerinde herkese söz geçirebilmeleri sanıldığı kadar kolay değil. Sonuçta başkanlar oy aldıklarıyla karşı karşıya gelmek zorunda kalacaklar. Böyle bir durumu istemeyeceklerini tahmin etmek o kadar zor olmasa gerektir. Seçimlerde sermaye ve basın ve medyanın etkileri göz önüne getirildiğinde kendilerine vefa borcu olan esnaf ve sermaye sahiplerine başkanların bile istenilen düzeyde hükmetmesi mümkün değil. Ayrıca belediye sınırları içinde eş dost ve akrabalarıyla birlikte yaşamak durumunda olan zabıtaların istenilen düzeyde hakkaniyet dairesinde kalabilmeleri sizce ne derece mümkün? Eğri oturup doğru düşünmek gerek. Hiç bir şey dışarıdan göründüğü gibi değil.
Onun için polis ve jandarmanın da denetlemelere müdahil olması gerektiği kanısındayım. Böylece zabıtanın eli güçlenecektir. Ayrıca uygulamalarda kimsenin kayrılmaması ve tespit edilen hataların üzerine kararlılıkla gidilmesi gerekmektedir. Milletin sağlığı ve bütçesiyle oynayanlar asla affedilmemeli. Gerekirse ticaretten men cezası verilmeli, hatta hapse kadar cezalandırılmalı. Sade bir vatandaş olarak ben böyle istiyor ve bu fikrimi yetkili kişilere buradan arz ediyorum.
Gelelim ekmekteki zam meselesine yine. Ekmeğe zam yapılmalı. Fırıncı esnafı gerçekten zor durumda… Çocuklarına haftalık memur maaşı kadar harçlık veremez haldeler. Her sene Marmaris’te, Bodrum’da ya da benzeri bir tatil beldesinde yazlık alamaz haldeler.
Zamanında böyle bir esnafın çocuğunu biliyorum. Derste geğirme, yellenme dahil okulda yapmadığı iğrençlik yoktu. Ve bunu vatan millet Sakaryacı bir babanın oğlu olarak yapıyordu, kızıl suratlı haylaz. Zenginlikten suratı kıpkırmızıydı. En az on beş yıldır görmüyorum Allah’tan. Şeytan görsün yüzlerini. Şimdi muhafazakar geçiniyorlardır eminim. Bu tipler para ve politikayı kendi çıkarları paralelinde öyle senkronize kullanabiliyorlar ki.
Aynı velet trafik kontrolünde ‘Sen benim kim olduğumu biliyor musun?’ diye havalara giriyordur eminim. E haklı... Babasında para gani, parayla istediğini yaptırabilir. Para karşılığı suç işleyebilecek köpek tabiatlı o kadar çok tetikçi var ki dünyada. Ayrıca babasında politik güç de var. Sermayenin şehvetiyle kendisine yaklaşan partilerle kol kola olduklarını bilmeyen yok. Dolayısıyla kim olduğunu öğrendiniz mi kızıl suratın?
Enflasyonun hareketlendiği bu dönemde kardan zarar ettikleri için aynı havaları atmaları mümkün değil. Doğrusu ciğerim parçalanıyor bu hallerini gördüğüm zaman. Onun için bırakın ekmeğe zam yapsınlar. Yazıktır.
Ekmek yüz elli gram olsun. Fiyatı da şehrine göre bir buçuk liradan ikiye kadar artırılsın. Hem de hemen. Hiç vakit kaybetmeden... Yok bu acıya daha fazla dayanamayacağım.
Biz dişimizin kovuğuna ancak yeten ekmeklerle doymasak da olur. Zaten yaşıyor muyuz da ekmek ekmek deyip duruyoruz. Tek başına ekmek, neye yeter? Öleceğinizi de sanmayın. Korkmayın yani…
Siz vergi veren ender kişilersiniz. Kimse o vergiden mahrum kalmak istemez. Ayrıca siz askere gidecek çocukları doğuran insanlarsınız. Siz olmazsanız zenginler ve yöneticiler çok kıymetli çocuklarını askere göndermek zorunda kalır. Kim bilir belki şehit bile olabilirler. İşte buna dayanamazlar. Onun için senin yaşaman lazım. Ayrıca bir savaş olsa cepheye de sen gideceksin. Sen olmasan bir eli yağda bir eli balda olanlar gitmek durumunda kalır. Bu durum dayanılır gibi değil. Ayrıca yine bu durum kıyamet alametlerinden sayılır. Onun için sakın korkma. İntihar etsen bile seni zorla yaşatırlar.Serdar AdemYorumlar (1)
Ateş Bey 14.10.2018 00:13
Hiç unutmam. Acemi birliğindeyiz. 1 hafta kadar geçmiş, biz kısa dönem koğuşlarına birer uzun dönem acemi yerleştirdiler. Çocukla tanışıyoruz nerdensin, ne iş yaparsın gibisinden.. Fırıncıyım abi dedi, ekmek fırınında çalışıyorum kalfalığı atlattık bi araba aldım ama doğru dürüst süremeden askere geldik dedi. İçimizden biri hadi ya maaşlar nasıl ki sizin dedi; benim 5bin küsür abi dedi. Koğuştaki bir bilgisayar mühendisliği, bir makina mühendisliği, üç öğretmenlik ve iki işletme mezunu acemi er olarak birbirimize bakıştık. O gün bu gündür acımam kendilerine, hepsi bir çoğumuzdan çok çok fazla kazanıyorlar.


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6261
2 Firari Fırtına 4325
3 Mustafa Ermişcan 3673
4 Hasan Tabak 3407
5 Nermin Gömleksizoğlu 3091
6 Uğur Kesim 2972
7 Sibel Kaya 2810
8 Ömer Faruk Hüsmüllü 2758
9 Enes Evci 2517
10 E.J.D.E.R *tY 2240

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1578 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com