Denemeler

TARİH-ÖNSÖZ
Okunma: 230
Mustafa Eser - Mesaj Gönder


   Kainatın,dünyanın,insanların yaratılışı her zaman ilgi çekmiş ve bilim adamlarının en gözde araştırma alanı olmuştur.Niyetim bunlarla ilgili sıkıcı bilimsel makaleler yayınlamak değil elbette ki.Her okuyan  insan gibi bu konular benimde her zaman ilgimi çekmiştir.Big Bag teorisi,Darvin vs.
   Ben Yaratılış'a tamamen İslam dinini referans alarak bakarım.Binlerce yıl önce neler olduğunu İslam dinini referans alarak okurum,yorumlarım.Hangi bilim adamının yaratılışla ilgili olarak ne dediği işin doğrusu beni pek ilgilendirmiyor.Nihayetinde bilim adamlarının neredeyse tamamı teorilerini Evrim'e bağlıyorlar.İnsanoğlunun Yer yüzünde yaşamaya başlamasından itibaren geçirdiği bütün aşamaların illa Evrime bağlamaları beni sıkıyor.Şunu sorabilirsiniz:Evrim Teorisi nihayetinde bir teoridir,yani iddia edilen ve ispatlanmamış bir faraziyedir.Temel olarak ta biyolojik bir teoridir.Diğer ilim dallarıyla nasıl bir ilişkisi olabilir ki?
   Mantık olarak haklısınız diyorum ama yanıldığınızı en yetkili ağızlar söylüyorlar." Darwin, canlılığın doğal süreçlerle başlayıp çeşitlenebileceğini, canlılığın nesiller içerisinde değişebileceğini fark eden son bilim insanı da değildir. Darwin’den sonra gelen yüzlerce, binlerce evrimsel biyolog, Darwin’in net bir şekilde ileri sürdüğü kuramı ele alıp geliştirmiş, hatalarından ayıklamış, eksik kısımlarını tamamlamış, fazla kısımlarını yontmuş ve hatta bilimin dört bir yanından, yüzlerce farklı disiplinle birleştiği noktaları ortaya çıkararak, modern bilimin hızla ilerlemesini ve güçlenmesini sağlamışlardır. Evrimsel Biyoloji’nin doğuşu, hiç şüphesiz ki modern bilimin gidişatını etkilemiş, günümüzdeki birçok bilimin temellerini atmış veya en azından zaten var olan bilimlere hiç edinemedikleri bir bakış açısı kazandırmıştır. Bu, dünya çapında çalışmalar yürüten yüz binlerce bilim insanının tutkulu emeklerinin bir ürünüdür.-Çağrı Mert Bakırcı Evrim Kuramı ve Mekanizmaları. 
   Anlaşılacağı üzere pek çok bilim dalının doğmasına sebep olan ve pek çoğunu da etkileyen Evrim Teorisine neden karşı olduğum demeyelim de sevmediğimi yazmaya çalışacağım inşallah ve kendi alternatif tarihimi yazacağım.Allaha Emanet olun.Mustafa EserYorumlar (3)
Ateş Bey 25.10.2018 19:00
Çağrı Mert Bakırcı'nın konu hakkındaki yazısı gayet iyiymiş. Öyle ki bilimsel buluntular(formüller, gözlemler, deneyler, kalıntılar, Vs.) eskiyi komple yıkabiliyor (Newton'un kütle çekim konusunda yanılması), eskinin yerine geçebiliyor (Edisonun Doğru akımı yerine Teslanın Alternatif akımı) veya eski bilgiyi daha da güçlendiriyor. Evrim teorisi yıllar geçtikçe bu üç durumdan da nasibini alarak ilerlemektedir. Öyle ki bilim de tek bir doğru yoktur yaradılış için de bu böyledir. Dinler de ise tek bir doğru vardır. Ya inanırsınız ya da inanmazsınız, bu kadar basittir. Mevcut olan üç ilahi din içinde yaradılış mevzusu benzerdir. Tanrı ol demiş ve herşey olmuştur. İster inanırsın ister inanmazsın, ilahi kitaplarda yazanlar tümüyle doğrudur, sorgulayamaz, aksini iddaa edemez veya kendi fikirlerinizi katamazsınız. Dolayısıyla dinler dogmatiktir, yaradılış konusunda da bu böyledir. Bugüne kadar yazılanlardan farklı ne yazacaksınız merak ettim doğrusu..

faux masques 25.10.2018 22:43
Ben de merak ettim,fakat farkli dusuncelerin gelecegini sanmiyorum.Lostral kullanan adam nickli arkadasin son yazisinda Ilahiyat profunun belli basli sozlerine istinaden, belirli dusuncelerde olmamasi,hatta kesinlikle olmamasi gerektigini iddia etti..bunu sokaktan gecen herhangi birisine bile sorun,kendine gore yorumlayip kalin duvarlar olusturur ve domino etkisi ile 
baskalarinda da olusmasini saglar.tipki Lostral kullanan adam nickli beyfendinin yaptigi gibi.konuya donecek olursam ,yazinin sonuna "alternatif "yazdi diye degisik bir fikirle gelecegini zannetmiyorum..Herseyin birbirine zincirleme oldugunu hepimiz biliyoruz.Eger birsey olmaliysa buna sebebiyet veren bir seyin'de olmasi lazim.Big bang'i inkar etmiyorum hasa Allah'ida inkar etmiyorum..Yasam kosullari ve canli olusumunun sebebiyetsiz olusmadigini,din ve bilimin birbirinden ayri olamayacagini hem dini kesimin hemde bilim kesiminin iyice anlamasi gerektigini dusunuyorum..

Huseyin CAN 26.10.2018 15:50
Sizi bakış açınızı öğrenmek isterim.


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6465
2 Firari Fırtına 4508
3 Mustafa Ermişcan 3979
4 Hasan Tabak 3637
5 Nermin Gömleksizoğlu 3263
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3135
7 Uğur Kesim 3107
8 Sibel Kaya 2974
9 Enes Evci 2675
10 Turgut Çakır 2349

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:5061 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com