Denemeler

Üfürizmalarım 4
Okunma: 89
Serdar Adem - Mesaj Gönder


4. Tanrılar Her Şeyi Görüyorsa…

Tanrı’nın her şeyi görüyor olması kelime anlamı itibarıyla akla ve mantığa uyan bir çıkarım. Bu noktada bir sıkıntı görmüyorum. Benim asıl sorunum Tanrı adına akla mantığa uymaz şeyler uydurup insanları sömürmeye çalışan arakablosu ruhban sınıfından kaynaklanmakta... Bir gün bu açmaza makul ve mantıklı bir çözüm bulana kadar insan nesli inanç ve ideolojileri bahane eden kerameti kendinden menkul ruhban sınıfının oyunlarına alet olmaya devam edecek.
Rivayetlere bakılırsa Hindistan’da üç yüz otuz milyon, Japonya’da sekiz milyon Tanrı var. Sadece eski Yunan, Sümer, Mısır ve bin tanrılı Hitit dönemini göz önüne getirdiğinizde Tanrı sayısının ne kadar yüksek bir rakam olduğu anlaşılmaktadır. Neredeyse insan sayısı kadar Tanrı gelip geçmiş gezegenimizden.
Ama bizim Tanrımız onlarınkine benzemez diyebilirsiniz. Herkes aynı şeyi söylüyor, hiç kuşkunuz olmasın. Hepsi aynen sizin gibi Tanrısının en büyük olduğunu iddia ediyor. Onlar da diğerleri gibi Tanrılarına ne mucizeler yakıştırıyor bir bilseniz… Valla aklınız durur… Tanrıların akıl ve mantık sınırlarını zorlayan ve inanmak şartıyla yenilip yutulabilen güç ve yeteneklerinden bahseden kutsal rivayetleri incelemenizi şiddetle tavsiye ederim.
Bu sorgulama süreci emin olun zihinsel olgunluk açısından olmazsa olma bir önem arz etmektedir. Aynı zamanda Darwinizm’e fiili olarak karşı gelmek için düşünme ve sorgulama olanaklarımızı sonuna kadar kullanmak zorundayız. Ne yazık ki uygulamada bunun böyle olmadığını görüyoruz. İnsanlar en çok da kendi Tanrılarına güvenmedikleri için bu sorgulamanın imanlarını zayıflatacağından çekinmekteler. Düşünme ve sorgulamaya duyulan soğukluğun sebebi bu olmalı.
Ayrıca kim kendi Tanrısının beceriksiz ve işe yaramaz olduğunu düşünür ki? Elbette evreni tek celsede yarattığına, he şeye gücü yettiğine, kullarının bütün yaptıklarını hatta akıllarından geçenleri bile gördüğüne ve onların daha doğmadan alınlarına yazdığı kader denen yaşam öykülerini bildiğine inanılacak… Tanrı’dan başkası beklenemez zaten. Sizin Tanrınız da eminim bu özelliklere sahiptir.
Bakalım öyle mi?
Sümer’de Tanrılar Tanrısı Enlil ve Anu saltanatı zamanında dünya üzerinde her yıl açlıktan ölen ve tecavüze uğrayan on binlerce çocuğu görebiliyor muydu? Görüp de melek kabul edilen ve günah defteri açılmamış sabileri kurtarmaya çalışıyor muydu?
Hindistan’da üç yüz otuz milyon Tanrı’yı ekarte eden Tanrılar Tanrısı Brahma, Hindistan başta olmak üzere dünya üzerinde ezilen ve işkenceye uğrayan mazlumları görebiliyor muydu? Hepsi bir yana kadını insan yerine koymayan ve insanı doğmadan istemediği bir yaşama mahkum eden ve kendi adına uydurulan kast sistemini görebiliyor muydu? Görüyordu da ne yapıyordu Tanrılar Tanrısı?
Altay Türklerinde göğün 17. Katında oturan en büyük Tanrı Kara Han, iktidarı zamanında daha amel defteri açılmamış sabilerin yaşamak zorunda kaldığı felaketleri görebilmiş miydi? Gördüyse ne yapmıştı önlemek adına? Yoksa diğer Tanrılar gibi sadece kadınların avret yerlerine mi takmıştı kafayı?
Zerdüştlerin bilgelik Tanrısı Ahura Mazda’nın dünya üzerinde kötü muameleye uğrayan ya da öldürülen, özellikle çocuk ve kadın olmak üzere mağdur ve mazlumları görüp yardım eli uzattığını söyleyebilir misiniz? Ahura Mazda da diğerleri gibi bütün mesailerini kıla tüye harcamış ve hayatı kullarına zehir etmek için ellerinden geleni yapmış olabilir mi?
Gelelim Olympos dağının ulu tanrısı, dünyanın sahibi, tanrı ve insanların babası Zeus’a. Şimşek çaktırıp yıldırım düşürdüğü söylenen adalet ve huzur Tanrısı Zeus burnunun ucunu görebiliyor muydu? Değil geniş dünya coğrafyasını Olympos Dağı’nın eteklerinde yaşanan haksızlıkları ve tecavüzleri görebiliyor muydu? Görse bile masum ve mazlumlara bir faydası olmuş muydu?
Hepsine kocaman hayır diyorsunuz değil mi? Ne güzel hayır diyorsunuz? Başkalarını eleştirirken açılan öngörünüze hayranım. Aynı öngörü yeteneğiniz ne hikmetse kendi inançlarınıza gelince katarakt oluveriyor birden…
Peki hazır yola çıkmışken aynı soruyu sizin Tanrılarınıza da yöneltmek istiyorum izninizle. Tanrılarınız açlıktan ölen, tecavüze uğrayan başta çocuk ve kadınlar olmak üzere dünya üzerindeki mağdur ve mazlumları görebiliyor mu? Evet diyorsunuz biliyorum. Öyleyse şu anda dünya üzerinde henüz amel defteri açılmamış, yani günah işlemeye başlamamış hiçbir çocuğun şiddete maruz kalmaması ve tecavüze uğramaması gerek. Gerçekte öyle mi?
Haaa köşeye sıkışınca imtihan dünyası diyorsun… Yemezler efendi, yemezler. Bir insanın kendisine sormadan yaratılıp daha aklı beliğ olmadan yani meleklik aşamasındayken tecavüze uğraması, öldürülmesi ya da fuhuş çetelerine satılması şeklinde bir imtihan olamaz. Tanrı böyle bir fantezi yapamaz. Geç bunları…
Peki sen Nirvana’ya kavuşmak için böyle bir tecavüzle dört dörtlük bir imtihan süreci yaşamak ister miydin? Sonuçta gördüğüm zulüm ve eziyet oranında cennetteki merteben artacak. Böyle söyleyen sen değil miydin biraz önce? Hayır diyorsan imtihana sen bile inanmıyorsunuz demektir. Evet diyorsan, kolay gelsin…
Bu yazıyı yazarken bile yaklaşık üç yüz çocuk açlıktan öldü. Bir o kadarı da tecavüze uğradı. Biz Tanrılarımızı savunmaya çalışırken…Neredesin Brahma? Neredesin Kara Han? Neredesin Buda? Neredesin Zeus? Neredesin Ahura Mazda? Neredesiniz Tanrılar?
Ne yapacaksın tedavülden kalkmış sözde Tanrıları diyorsun öyle mi? Bizim Tanrımız, Tanrılar Tanrısı diyorsun.
Peki o zaman senin haşmetli Tanrından istiyorum dünyanın değişik bölgelerinde tecavüze uğrayan, açlık ya da işkenceden ölen çocuk, yaşlı ve kadın kullarını kurtarmasını. Senin Tanrın da bunlar dururken kadının saçıyla başıyla uğraşıyorsa, değişen bir şey olmaz. Boşa oyalamayın insanlığı…Serdar AdemYorumlar (5)
Black Rock 4.11.2018 16:43
Beseriler hakkinda yorumlariniza katiliyorum,Tanri hakkında ki dusuncelerinizle ayni fikirde olamiyorum.Insanlarin yaptiklarini Allah a veya Tanri'ya mal etmişsiniz. Her zamanki gibi bahsettiginiz taskinliklari yapanlari suclamamissiniz..

Black Rock 4.11.2018 16:51
Bu arada hosgeldiniz hocam:)

Serdar Adem 4.11.2018 18:19
Teşekkür ediyorum nezaketinize ve eleştirinize. Hoş bulduk...

Serdar Adem 4.11.2018 18:20
Aslında eleştirdiğim her şeyin Tanrıların üzerine yıkılması. Yoksa Tanrının yapıp yapmadığı, yapabilip yapamadığıyla ilgilenmiyorum. Sonuçta inançlar akıl ve mantıkla sorgulamaya kapalı. Bir şey inanılmışsa anlamsız bile olsa o en doğru ve en mükemmeldir artık.

Black Rock 4.11.2018 20:04
Evren,kainat zaten yeterince mukemmel degil mj?


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6270
2 Firari Fırtına 4334
3 Mustafa Ermişcan 3688
4 Hasan Tabak 3416
5 Nermin Gömleksizoğlu 3097
6 Uğur Kesim 2977
7 Sibel Kaya 2816
8 Ömer Faruk Hüsmüllü 2776
9 Enes Evci 2524
10 E.J.D.E.R *tY 2242

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:682 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com