Denemeler

"Kolay gelsin"
Okunma: 118
Ekrem Naif TEK - Mesaj Gönder


   Hepimizin, sürekli kısır bir şekilde dönüp duran işleri var. Sabah kalktığımızda yıkanacak yüzümüz, bakılacak mesajlarımız, yetişilecek yerlerimiz, görüşülecek insanlarımız vs. Hep koşturuyoruz öyle değil mi ? Hep dönüp duruyoruz; ister pervane diyin isterseniz eski tip lambanın etrafında dönüp duran kelebek veya sinek. Ama hepimizin birer muhteşem önemli insanlar olduğunu da hesaba katmalıyız. Öyleyiz değil mi ? Evet belki öyleyiz ama şu her gün bastığımız, tükürdüğümüz, çöpümüzü attığımız, o inanılmaz önemli zamanımızı üstünden geçerek harcadığımız sokakları bir düşünün derim. Nasıl da her gün her gün tükürüp, çöp attığımız bu sokaklarda birikmiyor bu pisliklerimiz ?
 
  İşte burada, devreye o çöpçüler -asgari ücretli, konuşmayı bilmez, pasaklı insanlar- giriyor. Onlara inanılmaz önemli saygınızdan sunmak zorunda değilsiniz elbette. Fakat kahvenizin üstüne isminizi yazan o güzel kıza bakıp tüm içtenliğinizle kolay gelsin diyorsunuz ya canım insanlar. Hani alacağınız o pahalı kıyafeti kasadan geçirirken sanki bedava veriyorlarmışçasına gülümseyip, kolay gelsin diyorsunuz ya. O tükürdüğünüz, çöpünüzü attığınız sokakları tertemiz hale getiren insanların yanından geçerken bu iki sözcük ağzınızdan neden çıkamıyor? Neden gülemiyorsunuz ? Neden hani şu iki çift lafın belini kırıp da tüm saygınızı alıp dilinizin ucuna "kolay gelsin abi" diyemiyorsunuz?
 
  Aman canım, bedavaya yapıyorlar sanki. Maaşını almıyorlar mı? Evet efendim, evet. Maaşlarını alıyorlar fakat hani şu bilmem ne kokulu kahvenizi aldığınız kasiyer var ya işte o da maaşını alıyor veyahut pahalı kıyafetinizi geçirdiğiniz kasadaki insan da maaşını alıyor. Bu kişilere gülümsemeyin, kolay gelsin demeyin demiyorum. Tabiki demelisiniz ve diyorsunuz da. Benim size fark ettirmek istediğim şey bu değil. O kolay gelsinlerinizi adil dağıtmıyorsunuz insanlar, canım insanlarım. Ya etikete ya da kürke göre kolay gelsinleriniz var. Fakat unutmayınız ki sokaklarınızı süpüren çöpçülerin de sizin saygınızda ve kolay gelsinlerinizde hakkı var. Adaletli olun ve o inanılmaz mükemmel ve önemli işlerinizi yapmaya devam edin.
 
  Kendi sözlerimle sizi kırabileceğimden korktuğum için canım insanlar, bu yazıyı ilkokul sıralarından hatırladığım Müslüm'le olan bir anımla bitirmek istiyorum. Babası okulumuzda hademeydi. Okul bahçesinde bir ileri bir geri gidip gelirken Müslüm yerdeki erimiş dondurmayı hiç iğrenmeden almıştı eline, çöpe götürüyordu. Napıyosun be oğlum temizlikçiler temizler orayı dediğimde bana bakıp; "Benim babam oğlum temizlikçi" demişti. O günden beri kolay gelsin borcumu ödeyip duruyorum bu asgari ücretli, konuşmayı bilmez, pasaklı insanlara. Unutmazsınız ve aklınızda kalırsa bütün bunlar, arada bir de olsa borcunuzu ödemeyi unutmayın.Ekrem Naif TEKYorumlar (3)
Hep de Böy 1.12.2018 23:19
Ardında bir küçük çöp bırakmak çöpünü kaybetmekten iyidir, dedirtiyor insana sokaklar da, yazınız da... vs. Kolay gelsin ama herkes çöpünü atsa mı daha iyi toplasa mı: tartışan bi toplum olduk! Parayı.

Ekrem Naif TEK 3.12.2018 00:27
Affınıza sığınarak, aslında tam anlayamadım ne demek istediğinizi.

Hep de Böy 3.12.2018 08:31
Müslüm ve çöpünü kaybeden adam!


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6258
2 Firari Fırtına 4323
3 Mustafa Ermişcan 3669
4 Hasan Tabak 3405
5 Nermin Gömleksizoğlu 3089
6 Uğur Kesim 2970
7 Sibel Kaya 2809
8 Ömer Faruk Hüsmüllü 2753
9 Enes Evci 2515
10 E.J.D.E.R *tY 2239

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:268 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com