Denemeler

Neden Olamadım?
Okunma: 82
gonca ramogl - Mesaj Gönder


Tekrar göklere bakıyorum... aval aval!
sadece temizler yağmura dokunur
E, hadi gönder bakalım sessizliğe sesizce bir dilek ki o en önemli kişiye ve inan ki o olmak istemezsin yada o olmamak öyle bir merciide.
Neyi kolaylaştırmak istiyorsun? Okumayı.
Demek sadece bir video bir ses çıkardı diye bize dair bir şeye sebebiyet veremez diye de değil. Sırf hergün salata yaparım diye tavsiyelerinizi (şarkı olunca böyle de duyulur öyle, edebiyat da denilmez) almayacağım.

İşte böyle bir okul hayatıydı benim için geçip giden. Yani şu evlilik haberleri var ya: bana bir bilgi gelmesindi.

Öyle ama şu anda dünyanın durumu bu muydu ki beni okutsunlardı? Ya da bir şans ummamak için artık bu yolu mu seçmeliydim ki?
o laf öyle mi denirmiş. program nedeniyle mi bana da öyle demişler. ve oturup 3028 tv programına kadar beni oyalamışlar. tv izlememişim de ne olmuş!
Beni konuşturanın kitabını bulabilecek miyim? Yoksa her doğru bir şey yaptığımda insanları bağırtana tezahürat olmaz mıydı? Aynı anda şöyle oluyormuş: şunlar sonra unutuluyor! Aynı kefeye tıkmışlar sizi... hala bütün bu şarkılar nerede okunmaz bilemiyorum! Bir şarkıya O harfi yollamışım galiba. Hayır. Yollamadım.

Sadece bana ait olan yeni stilime karar veremiyorum. O çığlık yorgunmuş ve o görüntü bitkinmiş. Farkına vardığımdan beri yok olmayan bir şey en yalın haliyle onu anımsatmıyor. İkincisi, neden gitmek konusunda hevessizsin? Neden geç yazdın? Telefon beklerken soğuk bir bira almalısın. Sigarayı eve bırakırken sigarayı mı bıraktı? Bir fotoğraf da neyi değiştirmez? Yok işte o şapka. Bunu son giydiğimde ben Japonya’daydım, o ise İngiltere'de. Kuvvetle tavsiye ediyorum, işte size iyi haber, en sonunda baktığınız yön her ne tarafsa, en son olarak ya da bir kereliğine de olsa orayı asla terk etmeyin. Ve o her neredeyse, her kim onu görmüş olursa olsun ne düşünmüş olurlarsa olsunlar benden iyi durumdadır. Karakterlerimden hiçbiri bana bakmadığı için hangisi kimdir bilemiyorum. Sembolik olarak bütün resimlerden daha sembolik olduğunu düşündüğüm şu yazının neresinde bir kurgu evlilik düşlenebilir ki? Pop dünyasında nasıl derler bilirsiniz: hala öpmediysen karın görse iyi olur!

Ve de nedir alt tarafı bir ben olmuyorum. Bıktım belalarının öbür yüzünün cezaya dönüşme anlarından bile ortaya çıkamayan bir adamdan. Lanet olsun muhabbetinize. Tek olamadığım Allah bilirken, dileğim de olmuyor ama bela da gene belaymış! Bu bölüme çok bozuldum. İyi niyetli olmak ya da olmamak imkansızdı ama yine de... Demek benden bela bile olmuyor öyle mi? Bu durumda bile aslında sadece NE olmuyorum? İnanmasanız da, şarkıları suratıma fırlatsanız da: BEN OLMASAM BİLE NE OLABİLİR?
 
İşte Shakespeare!gonca ramoglYorumlar (6)
Kara Visal 8.12.2018 22:49
Metin ardı sıra bağımsız ve alakasız ve cümlelerden oluşturulmuş hayata karşı yahut insanlara karşı kararsız bir sitem aslında, ne yapacağını ve nereye gideceğini bilemeyişin satırlarda hayat bulması 20 li yaşların buhranı sorgulamanın başlangıcı yahut ortası bir nesilin yansıması gibi naif ve kırılgan asi, yorgun.. herkrsin yaşantısı hayata bakış açısı farklıdır, renklidir fakat yazar bize ne demek istemektedir neye isyan etmektedir bu boşluğu ne ile doldurmayı arzu etmektedir bunların cevabını bilmek ve utopyasındaki kurguyu anlatmasını isredim.
gonca ramogl 9.12.2018 10:56
Yorumunuz için teşekkür ederim.

Burada ve diğer tüm deneme metinlerinde bir tiyatro oyununda olması mümkün olan başrol, müzik, rol dağılımı, karakterler gibi bazı öğelerin tanımlanmasının bir yazıya şekil verebildiğini anlatmakla yola çıkmıştım. Bazen ben de tam olarak ne demek istediğimi açıklayamıyor olduğumda, mutlaka bir diğer kitap bana kendi metnimi de açıklayabilecek bir ışık tutuyor. Bu kurguda ben de yer almak istedim.

Kara Visal 9.12.2018 11:31
Zaten yazmak ve üzerinde düşünmek ufkunuzu aydınlatacaktır önemli olan eseri eleştirel gözle değerlendirmek ve karar kılmak elbette şunu da ifade etmeliyim ki deneme yazmak bir düzen sıra anlam gerektirmeyebilir
Kimileri sadece yazmak ve rahatlamak ister böyle bir durumda gelişi güzel ve doğal bir yazı kaleme almak daha doğru olacaktır. Yani niçin yazıyorumla başlayıp nasıl yazmalıyımla devam edilip giden bir serüven başarılar..

gonca ramogl 9.12.2018 12:02
Öyle. Ben de yazarın bir şey açıklamak zorunda olmadığı durumlarda yazıya tutunmaktan yana değilim. Ancak herkes her şeyi anlamış olabilir, olmayabilir. Burada konular yoruma açık değil aslında... anlayışa açık. Demek istediğim, bir nedenle ben yola nasıl çıktığımı hiç kaybedemedim çünkü okulda sadece klasikleri okuyorduk oysa 'okul' denildiğinde her yazarın dahil olabildiği bir kaç yüzyıl çıkıyordu karşımıza. Nasıl yazamalıyım deseydim eğer, yüzyılları göze almam gerekirdi ve almadım. Günümüzde ve yüzyıllar boyunca hemen her sanat eserinde yer alabilecek bir 'noktalama' işaretinden faydalandım. Değil mi ki her şey bir sona varıyor: yeryüzündeki herhangi bir sanat eseri için geçerli kurallara baktım. Bilmiyorum anlatabildim mi? Tesadüflere yer vermedim. Tek amacım elimdeki çalışmayı bir karmaşa olmaktan çıkarıp tamamlamış olmak. Tekrar teşekkür ederim.

Kara Visal 9.12.2018 15:02
Elbette kendi düşünce tarzınızı bilinen fikir ve akımlarla oluşturmuş olabilirsiniz ancak anladığım kadarıyla ben sizin ekolde değilim bu yüzden kendi kulvarınızda başarılar

gonca ramogl 9.12.2018 15:55
Evet. Bence de aynı ekolden olmayabilirsiniz ancak yeryüzünde hic kimse sırf kör kuyuya düştü diye adını degiştirmez. Bazı mecazi anlatımlar tanımlarla da sabittir!


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6221
2 Firari Fırtına 4283
3 Mustafa Ermişcan 3500
4 Hasan Tabak 3365
5 Nermin Gömleksizoğlu 3059
6 Uğur Kesim 2946
7 Sibel Kaya 2782
8 Ömer Faruk Hüsmüllü 2665
9 Enes Evci 2483
10 E.J.D.E.R *tY 2230

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1500 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com