Denemeler

genetik kodlarımız
Okunma: 43
ibrahim varlı - Mesaj Gönder


    Her milletin genetik bir kaderi vardır. Bu kaderin genlere işlemesi binlerce yıllık alışkanlıkların, yaşanılan bölge özelliklerinin kattığı özelliklerin doğal sonucudur. 
 
   Genelde biz Türklerin düzenli bir tempoyla çalışamamaları bununla ilgilidir. (Düzenli çalışan bireylerimiz öğrenmeyi öğrenen kişilerdir. Burada bahsedilen ortalama bir sonuçtur.) Göçebe kültürden gelen yerleşik hayata geçtikten sonra bile sürekli yeni yerler görmek ve fethetmek isteyen bir kültürün mirasçılarıyız. Bu nedenledir ki başladığımız bir işte sebat etmemiz çok zor. Başka işlere yönelmek, yeni hedefler peşinde koşmak istiyoruz. 
 
   Yaşadığımız coğrafyanın da bunda etkisi var şüphesiz. Dört mevsimi yaşayan bir ülkeyiz. Bir yıl içerisinde mevsimle beraber çok değişik ruh hallerine bürünüyoruz. Baharda aşık olup, güzde ağlıyoruz, yazın coşup kışın durgunlaşabiliyoruz. Şimdi burada asıl anlatmak istediğim şey kendimizi bilirsek bu özelliğimizi artıya çevirebiliriz. 
 
   NASIL?
 
    Madem ki bir işte düzeni sağlayamıyoruz o halde birden fazla iş yapmalıyız ve birim başına düşen süreyi düşürmeliyiz. Yani bilimsel bir araştırmaya günde 10 saat ayırmak bizi yoruyor ve bu işten sıkılıyorsak. 5 saati bu araştırmaya ayırıp diğer 5 saati farklı alanlarda çalışmalara ayırabiliriz. Zaman dilimini biraz daha kesip daha somut bir örnek verelim. Hedefimiz yazar olmak günde 5 saat yazı yazmak istiyoruz. İlla bir yerde tıkanıp bu hedefimizi tutturamadığımız zamanlar olacaktır bu da zamanla hiç yazmamamıza neden olur. Bu yüzden 5 saati bölmeliyiz. Bölerken yine yazarlığımıza katkıda bulunacak çalışmalar seçmeliyiz. Aşağıya maddeleyelim:
 
1. Besleyici okumalar yapmak
2. Matematik, geometri, satranç tarzı hem ufuk açıcı hem zihin geliştirici faaliyetler
3. İlgilendiğiniz konularla ilgili filmler izlemek
4. Tarihi belgeseller izlemek
 
   Bu maddeleri artırabiliriz. Maddeler arttıkça birim başına düşen süre azalacaktır. Ya da kendinize ayıracağınız vakti çoğaltacaksınız. İyi çalışmalar. ibrahim varlıYorumlar (1)
Kara Visal 10.12.2018 17:23
👌👌


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6235
2 Firari Fırtına 4299
3 Mustafa Ermişcan 3601
4 Hasan Tabak 3381
5 Nermin Gömleksizoğlu 3071
6 Uğur Kesim 2955
7 Sibel Kaya 2793
8 Ömer Faruk Hüsmüllü 2708
9 Enes Evci 2496
10 E.J.D.E.R *tY 2233

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:594 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com