Çocuk Kitapları

AVROS DİYARI VE ÜÇKOS'UN PLANI
Okunma: 497
ibrahim varlı - Mesaj Gönder


   Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde Avros adında bir diyar varmış. Diyarda yaşayan halk her şeyden çok memnun yaşar, çok çalışır ve barış içinde yaşarmış. Günlerden bir gün Avros'a Üçkos adında bir yabancı gelmiş. Üçkos çok kötü ve kıskanç biriymiş. Avrosluları ve birlik beraberliklerini çok kıskanmış. Diyarı terk etmeden önce Avros'u iç karışıklığa sürüklemek istemiş. 
 
   Önce birbiriyle iyi geçinen esnaflara rekabet yapmaları telkininde bulunmuş. Esnaflar zamanla cepheleşip birlikler kurmuşlar ve küçük esnaflar zayıflamış ve bu esnafların yerini belli başlı Zernos denen büyük holding benzeri yapılar almış. halk artık mahalledeki esnafa gitmiyor Zernos denen büyük esnaflara akın etmiş.
 
   Üçkos ülkedeki tarım ve hayvancılığı da bitirmek için türlü entrikalar çevirmiş. Kendi ülkesindeki çiftçilerden getirttiği malları önce çok ucuza Avroslulara dağıtıp onları tembelleştirmiş. Bir zaman sonra Avros'ta tarım yapan çiftçi ve hayvancılıkla uğraşan kimse kalmamış. Üçkos da tarımsal gıdaları ve et ürünlerini istediği fiyattan satmaya başlamış.
 
   Avroslular zamanla geleneklerini ve dinlerini de unutmuş sadece haftada bir Kuntus denen ibadet yerlerine gider olmuşlar. Böyle böyle Avros her geçen yıl maddi ve manevi anlamda çökmüş.
 
   Geçen yıllarda birçok hükümdar değişmiş. Tabi Üçkos da zamanın birinde ölmüş. Üçkos çocuklarına ve torunlarına vasiyet etmiş olacak ki torunları hala Avros'ta ve büyük dedelerinin planlarını uygulamaya devam ediyormuş bu diyarda. Zavallı halk kaybettiği hiçbir değeri anlayamamış ve son kalan birkaç erdemi de Üçkos'un torunlarına kaptırmak üzereymiş.
    Ve kaptırmışlar. Gökten Üçkos düşmüş ve torunlarını tebrik etmiş. ibrahim varlıYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6763
2 Firari Fırtına 4749
3 Mustafa Ermişcan 4245
4 Eyyup AKMETİN 3908
5 Hasan Tabak 3902
6 Nermin Gömleksizoğlu 3504
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3450
8 Uğur Kesim 3307
9 Sibel Kaya 3208
10 Enes Evci 2891

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:653 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com