Denemeler

İniş
Okunma: 1363
aytaç turunç - Mesaj Gönder


Sana yabancı, düşlerine yabancı şeyler söyleyceğim bugün; ki bunlar imgelere sığınmış, kulaklarını dışarıdan gelen çığlıklara kapatmış bir insan için karabasan gibidir. Fakat inan bana sevgili dostum, bunlar karabasan değil, gerçeğin ta kendisidir.

Yüksek bir dağın doruğundan aşağıya inen bir yolcu için, doruktan bir kaç adım aşağısı gene doruktur. İki adım sonrası da..

Bizim inişimiz de öyledir. Bizim inişimiz uzun ve yavaştır. Yol üzerinde bastığımız her taşa, her dala methiyeler düzer ve sisler altında gittikçe daha çok belirginleşen çukurun manzarasını güçlü bir şekilde içimize sindiririz. Bu uzun yolda, yıllardır içinde yaşadığımız ve kafamızda artık silinmezmişcesine iz bırakan doruğun manzarasını, bu yeni manzaralarla yavaş yavaş değiştirip dönüştürürüz. Öyle ki, aşağıya yani çukura vardığımız an, sanki orası, hiç ayrılmadığımız kırk yıllık evimizmiş gibi yabancılık çekmeksizin, oranın değerlerini giyiniverir-ki zaten o uzun iniş boyunca farkına varmaksızın onu içselleştirmişizdir- ve yaşar gideriz.

Bir de ayakları kayıp da doruktan teker meker yuvarlanıp kendilerini bir anda çukurun karanlığında bulanlar vardır ki onlara tanrı acısın. Bunlar bir oltanın zokasını yutup denizden çekiliveren ve kendilerini bir kovada buluveren balıklar gibidir. O daracık zindan da bir iki debelenip son soluklarını oracıkta verirler.

 
aytaç turunçYorumlar (2)
hasan akın
sevgili dostum sanırım artık kendini buluyor ve her geçen gün de daha iyiye gittiğini düsünüyorum.

eline sağlık...
sevgiler...

melek. melek
elinize sağlık keyifle okudum...


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6392
2 Firari Fırtına 4449
3 Mustafa Ermişcan 3861
4 Hasan Tabak 3562
5 Nermin Gömleksizoğlu 3201
6 Uğur Kesim 3056
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3001
8 Sibel Kaya 2912
9 Enes Evci 2622
10 Turgut Çakır 2307

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:2409 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com