Denemeler

SUNNİLİK TEHDİT ALTINDADIR!!!
Okunma: 142
Mustafa Eser - Mesaj Gönder


    Ehli Sünnet'in tanımı DİA'de Hz. Peygamber ile ashabın dinin temel konularında takip ettikleri yolu benimseyenler anlamında bir tabir.şeklinde verilmiş.Günümüzde Sunnilik bu tanıma uygun şekilde İtikadi (Eşari ve Maturidi) ve Ameli (Hanefi,Şafii,Maliki ve Hanbeli) mezheplerin bütününü ifade eden bir kavramdır.Anlayacağımız üzere Sunnilik 2 İktikadi ve 4 Ameli Mezhebi bütün olarak kapsar.
   Mantık olarak Sunnilik yalnızca tikadi mezhepleri kapsamak durumundadır,çünkü Ameli mezhepler fıkhi mezheplerdir. Benim gözlemlediğim kendisini Ehli Sünnet veya Sunni olarak tanımlayan insanlar 1 İtikadi ve bir Ameli Mezheb mensubiyetiyle bu tanımı yapar.
   Sunnilik veya Ehli Sünnet günümüzde ciddi bir tehdit altındadır.Profesör Hilmi Demir'in İnternette Bulabileceğiniz makalesinde yazdıklarına göre-bana göre de tespitleri son derece doğrudur-İslam dünyasında bir hayalete dönüştürülmüştür.Bu haliyle İslam toplumunu birleştirme vasfını-tabiri caizse-kaybetmek üzeredir.
   Bunu pek çok sebebi vardır elbette.En önemli sebep Batı gözükmektedir.Çünkü Batı yüz yıllar boyunca Sunniliği sorguladığı gibi İslam toplumundaki Aydın?! lara da sorgulatmayı başarmıştır.Prof.Demir'in de belirttiği üzere Sunniliğe en büyük eleştiri ve tehdit sanılanın aksine İslamcılıktan gelmiştir.
   İslam dünyasında Refomcu-Batıcı-Islahat ve Tecdit hareketleri adı altında ortaya çıkanlar bu tehditin ana kaynağı olmuşlardır maalesef.Hepsi değil se de bazılarının iyi niyetli olduklarını düşünmek için elimizde yeterli kaynak vardır.Ardılları tarafından reform şeklinde algılanan görüşleri temel alınarak İslam akaidi sorgulanmaya başlamıştır.(Fazlurrahman ve takipçileri) 
   İslam akaidi(inancı)Eşari ve Maturidiye mezhepleri tarafından belirlenmiştir.İki mezhebi sistematikleştiren alimler Kelam alimleridir.
   Sahabenin son zamanlarında ortaya çıkan Akaid tartışmalarına Ehli Sünnet inancına göe çözümler getirmişler ve dinin zarar görmesine engel olmuşlardır.
   Daha sonra kendilerini Selefi-Modernist olarak tanımlayanlar sa işi Kur'an'ı Kerim ve Peygamberimiz(asv)Efendimizi tartışmaya kadar götürmüşlerdir.
   Günümüz Modernistleri tarihselcilik iddiasıyla Ehli Sünnet inancını-İslam dinini tehdit etmeye başlamışlardır.Farklı-Hıristiyanlıktan mülhem-Allah inancı,bozulmuş Peygamber Algısı ile yapmaya çalıştıkları Misyonerlere yakışan bir davranıştan öteye gitmemektedir. Mustafa EserYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6393
2 Firari Fırtına 4449
3 Mustafa Ermişcan 3864
4 Hasan Tabak 3564
5 Nermin Gömleksizoğlu 3203
6 Uğur Kesim 3057
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3003
8 Sibel Kaya 2914
9 Enes Evci 2624
10 Turgut Çakır 2308

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:14021 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com