Denemeler

Dil Üzerine Notlar
Okunma: 300
erol mustafaoğlu - Mesaj Gönder


Dil mahiyeti itibarı ile akıl sahibi kimseler için Allah c.c. ın varlığına ve yüceliğine bir ayettir. Genellikle anlaşma maksadıyla kullanılan işaretler ve sesler sistemine"dil"denilmiştir.Dil,duygu ve düşüncenin adeta kabıdır.Bir milletin bütün duygu ve düşünce hazinesi,dil kabına veya kalıbına dökülür ve bu dil kabı ile yerden yere,nesilden nesile aktarılır.Yazı,dilin sesini kaydeden bir vasıta olarak dilin bir parçasıdır. 
Dil deyince,konuşulan ve yazılan bütün kelime ve cümleleri anlamak lazımdır.Halk günlük hayatında kelimeleri hangi dilden geldiklerine göre ayırmaz.Onu ilgilendiren,kelimelerin manası,işe yaramasıdır.Bir bakkal dükkanında on dakika oturup halkı dinleyerek hangi kelimeleri kullandığını tesbit edebilirsiniz. 
Aynı dili konuşan insanlar "kavim"denilen sosyal varlığın temelini teşkil ederler.Dil,duygu ve düşünceyi insana aktaran bir vasıta olduğu için,insan topluluklarını bir yığın veya kitle olmaktan kurtararak,aralarında "duygu ve düşünce birliği"olan bir cemiyet,yani"kavim"haline getirir.  erol mustafaoğluYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6656
2 Firari Fırtına 4666
3 Mustafa Ermişcan 4159
4 Hasan Tabak 3812
5 Nermin Gömleksizoğlu 3420
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3359
7 Uğur Kesim 3237
8 Sibel Kaya 3126
9 Enes Evci 2811
10 Eyyup Akmetin 2549

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:717 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com