Denemeler

Dili Nasıl Kullanmalıyız?
Okunma: 479
erol mustafaoğlu - Mesaj Gönder


İster yazılı ,ister sözlü olsun ;insanlara bir meseleyi sunarken veya onlarla münazara ederken ,nasıl bir dil kullanmalıyız?suali oldukça önemlidir.
Rasuli Ekrem s.a.v. in ,herkesin anlayabileceği bir dille açık ve seçik konuştuğu malumdur.Nitekim Hz.Aişe r.anha dan rivayet edilen şu hadisi şerif de meseleyi kavramamızı kolaylaştırmaktadır:"Rasuli Ekrem s.a.v. sizin gibi basit konuşmazdı.O,konuştuğunda açık ve anlaşılır bir şekilde konuşurdu.Dinleyenler konuştuklarını kolayca anlar ve öğrenirlerdi."Yine Hz.Enes r.a. dan rivayet edilen şu hadisi şerif de meseleye açıklık getirmektedir:"Rasuli Ekrem s.a.v. bir şey söylediği zaman,insanlar onu anlayıncaya kadar ,üç defa tekrar ederdi."Bütün bunlardan anlıyoruz ki,açık ve seçik konuşmak,sözü tekrar etmek ve kelimelerin hakkını vermek fiili bir sünnettir.
İnsanların şahsiyetlerinin teşekkülünde lisanın önemli payı vardır.Rasuli Ekrem s.a.v. in "Fasih ve beliğ olan sözde sihir vardır."buyurduğu bilinmektedir.Ayrıca ,"Allah c.c. yolunda malınızla,canınızla ve dilinizle cihad ediniz."emrini veren Rasuli Ekrem s.a.v. in dilin muhafazasına çok önem verdiği bilinmektedir.Herhangi bir kavmin dilini bozmak ,insanların birbirleriyle anlaşmasına mani olacak gayretlere girmek ,İslam ın reddettiği bir husustur.    erol mustafaoğluYorumlar (1)
.. .. 13.09.2019 09:30
Kutlu dinimiz İslam'ın edebe, edebe götüren yazılar olması gereken edebiyata bakış açısını özetlemenizi faydalı buldum.İslam her zaman söze değer verir.İnsanlara güzel söz söylemeyi emreder.Sözün en güzeli Kur'an-ı Kerim'e uyanları müjdeler.Ne mutlu sözün özüne inebilenlere, O'nun yolunda gidebilenlere..


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6944
2 Eyyup AKMETİN 4889
3 Firari Fırtına 4883
4 Mustafa Ermişcan 4373
5 Hasan Tabak 4048
6 Nermin Gömleksizoğlu 3648
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3591
8 Uğur Kesim 3409
9 Sibel Kaya 3349
10 Enes Evci 3025

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:659 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com