Denemeler

ZINDIKLAR
Okunma: 146
Mustafa Eser - Mesaj Gönder


   Zendeka(Zındıklık) hareketleri Selçuklu,Anadolu Selçuklu ve Osmanlı devletinde de devam etti. Emevi ve Abbasiler döneminde ağır şekilde cezalandırılan Zındıklar tabiri caizse yeraltına çekildiler.Veya zaten hep yeraltındaydılar.
   Zendeka(Zındıklık)hareketlerini diğer bütün dini ve sosyal hareketler gibi belli kişilerle veya beirli bir zamanla sınırlandırmak elbette ki mümkün değil.Mesela zındıklık suçlamasıyla ilk cezalandırılan kişi olan Hallac-ı Mansur Fars(İran) lı iken,şair Nesimi Azerbaycanlı,Baba İlyas Horasanlı bir Türkmen,Şeyh Bedrettin babası Türk annesi Yahudi
bir kişidir.Şeyh Bedrettin’in büyük halifesi Börklüce Mustafa Türkmen iken Bedrettin’in diğer halifesi Torlak Kemal bir Yahudi dönmesidir.İslam tarihinde en çok tekfir edilenlerin başında gelen İbni Arabi Endülüs(İspanya)lü bir Araptır.
   İslam’da zındıkların hukuki durumları da farklı yorumlanmış.Bazı mezheplere ve ulemaya göre Zındıklığı ispatlanan veya kabul eden kişiye ceza verilir hükmü varsa da Hanefi mezhebine göre Zındığa tevbe etmesi telkin,tavsiye edilir ve zaman verilir.Tevbe eden kişiye ceza verilmez.Yine okuyucuların malumudur ki;dinimizde şahitlik ciddi bir husustur ve herkesin şahitliği muteber değildir.
   Aynı şekilde Müslüman bilinen insanları tekfir etmenin ciddi bir sorumluluğu vardır. Ağızdan çıkan her söz kişiyi küfre sokmaz.Müslüman’ın bilhassa tekfir konusunda aşırı
şekilde titiz davranması gerekir.(Bknz Elfazı Küfür) Mesela sarhoşluk halinde kişi ağzından çıkanlardan dolayı sorumlu tutulmaz,kendine gelince sözlerinden nadim olursa cezalandırılmaz.

   Saygı değer okuyucuların yukarıda yazdığım şeyleri bildiğini biliyorum.Bunları şunun için yazdım.Anadolu Selçuklu ve Osmanlı devletlerinde zendeka(Zındıklık)hareketi-isyanı olarak bilinen isyanları yazmak niyetindeyken bayağı düşünmek zorunda kaldım.Çünkü Türk-İslam tarihinde zındık olarak bilinen ve tekfir edilen kişiler ve olaylar rastgele yazılacak konular değil.
   Kimin zındık olduğuna karar vermek o kadar da kolay değil.Birde bu kişilerin farklı ideolojik kaygılarla sahiplenilmesinden dolayı aklınıza gelen her şeyi yazıya dökmek ayrı bir sıkıntı elbette ki.Örnek olması açısından Zındıklık tarihinin en meşhurlarından diyebileceğimiz Babailer’e,Şair Nesimi’ye ve Şeyh Bedrettin ile halifelerine ideolojik olarak sahiplenildiğini söylememiz yeterli olacaktır sanırım.
   Zındıklık tarihinin ilk cezalandırılan ve en meşhur kişisi şüphesiz Hallac-ı Mansur’dur ancak ben Selçuklu ve Osmanlı döneminden bahsetmek istediğim için konumuz dışındadır. Belki daha sonra...
 
 Mustafa EserYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6449
2 Firari Fırtına 4495
3 Mustafa Ermişcan 3959
4 Hasan Tabak 3621
5 Nermin Gömleksizoğlu 3249
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3115
7 Uğur Kesim 3096
8 Sibel Kaya 2960
9 Enes Evci 2662
10 Turgut Çakır 2339

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:67 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com