Denemeler

Boğazımıza Kadar Günaha Batmışız
Okunma: 141
Serdar Adem - Mesaj Gönder
Aynen öyle… Fazlası var eksiği yok. Ama farkında değiliz. Boğazımıza kadar çelişkiye batmışız. Dolayısıyla günaha… İşin asıl fenası da günah sevap konusunda ağzını açtı mı mangalda kül bırakmayanların, işkembeyi kübradan ahkam kesenlerin bunu fark etmekten aciz olmamaları. Kim bilir belki daha önce akıllarına gelmemiştir. O zaman kendilerini biraz zorlayalım. Bakalım dedikleri kadar sorulara açıklar mı? Yoksa körükörüne inananlar gibi sorularım karşısında kulaklarından duman çıkacak mı?
Yanınızda bir ayna bulundurursanız sevinirim. Biliyorsunuz toprak hattına sahip olmayan elektronik aletleri biraz fazla çalıştırdığınızda devreleri yanabiliyor. İnsan da bin yıllardan beri Tanrıların gönlünü hoşnut etmek adına zihinsel faaliyetlerini asgari düzeye indirdiği için, bu tür zihinsel egzersizler eğer dozajı iyi ayarlanamazsa devrelerin yanmasına sebep olabilmektedir.
Geçenlerde fark ettim. Ve tabi şoke oldum. Bu şekilde bal kaymak akan ırmakların yanında, altından saraylarda birbirinden güzel 72 huriyle cennet hayalimin suya düştüğünü görmenin en derin hüznü içindeyim. Ve cenneti kaybetmemek adına Taş Devrine dönmek istiyorum gerici kanaat önderlerimizin de gayretleriyle.
Ampulü kullanırken mesela acaba günaha giriyor muyum diye çok düşünüyorum. Hani abdestsizin elinden yemek bile yenmez diyenler yüzünden. Abdestsizin ayak bastığı yerin bereketi kesilir diyenlerin… Yahu Edison’un abdesti var mıydı? Kanaat önderlerine göre iman etmediği için cennete girmesi mümkün değil. O zaman cennete giremeyecek birinin icat ettiği ampulü üstelik her gün her yerde kullanmak hesabı verilecek bir cürüm olmasa gerek.
Hayatımızın her aşamasına giren ve ağır hastaları ecelin elinden çekip alan birçok makineyi çalıştıran elektriği keşfeden Faraday da iman etmemişti. Yani abdestsizdi. Kanaat önderlerinin Faraday’ın keşfini kullanarak vaazlar vermesine aklım yatmıyor bir türlü. Haydi benim gibi cahiller neyse de alimlerin böyle bir günaha alet olmaları akıl alır gibi değil.
Kıyametin alameti dedikleri bu olsa gerek.
Minarelerin yıldırımdan korunması için imansız Benjamin Franklin’in icat ettiği paratonerin kullanılmasına şiddetle karşıyım. Bütün kaza ve belalara karşı koruyan dualar olduğunu iddia eden kanaat önderleri yalan mı söylüyor yani? Yapmayın ya. Günaha girmeyin. Camiler Allah’ın evi olduğuna göre dualarla korunmalıdır. Yoksa bunu çelişkiyi görenlerin imanlarının zayıflamasına sebep olursunuz.
Başımıza taş yağacak dedikleri şey, bundan başka ne olabilir?
Artık cebimizde taşımaya başladığımız telefonun mucidi de iman etmemişti. Aleksadır Graham Bell’in cennete gidemeyeceği bizzat kanaat önderlerimiz tarafından bizlere defalarca ifade edilmekte. Anlamamakta ne zamana kadar ısrar edeceğiz? Bunun iman zayıflığına dalalet edebileceğini görmez miyiz? Sadece Bell değil ki mesele. Yine bizim inançlarımıza göre iman etmedikleri için abdestsiz olduklarına rahatlıkla hükmedebileceğimiz Kore, Amerikan, Japon ve Çin milletlerine ait telefon cihazlarını kullanmak ne derece caizdir?
Yapmayın ya. Yapmayalım lütfen. Özü sözü bir olanlardan olalım. Madem o kadar önemsiyoruz boy abdestini, bu noktada çevremizdekileri yargılıyor, gücümüzün yettiklerine hayatı onlara zehir ediyoruz. Ağzımızdan çıkanlara önce kendimiz uyalım. Hem Faraday, Edison, Bell, Fraklin’e cennet haram diyeceğiz hem de onların icat ve keşiflerini kullanacağız.
Sahi abdestli birinin yaptığı bir keşif ya da icat var mı dünya tarihinde? Şöyle göğsümüzü kabarta kabarta kullanalım. Varsa öğrenmek istiyorum. Ağzını açtı mı mangalda kül bırakmayan kanaat önderleri bu konudaki cehaletimizi bizahmet izale ederlerse çok mutlu olacağız. Kadın saçıyla, kızların okuyup okumamasıyla, kadınların çalışıp çalışmamasıyla ilgili o çok ehemmiyetli meşguliyetinize bir süre ara vermenizi önemle istirham ediyorum. Lütuf buyurup bize tenvir ederseniz, sevabınıza sevap katarsınız.
Serdar AdemYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6307
2 Firari Fırtına 4369
3 Mustafa Ermişcan 3743
4 Hasan Tabak 3456
5 Nermin Gömleksizoğlu 3125
6 Uğur Kesim 3000
7 Sibel Kaya 2844
8 Ömer Faruk Hüsmüllü 2841
9 Enes Evci 2552
10 Turgut Çakır 2256

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:500 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com