Denemeler

VEFAİLER ZINDIK MI? 2
Okunma: 90
Mustafa Eser - Mesaj Gönder


    Vefailer hakkında sesli düşünmeye devam edelim.
 Hamza Aksüt Alevi Erenlerin İl Savaşı isimli kitabında Vefailik diye bir tarikatın olmadığını iddia ediyor.Kitabın akademik araştırma kriterlerine uygun olup olmadığı hakkında bir şey söyleyemem ama ayrıntılı araştırmaların sonucu ortaya çıktığı bir gerçek.Aksüt'ün iddiasına göre Baba İlyas ve halifesi Baba İshak Vefai değiller.Vefailik diye bir tarikat yok.
   Bu iddia bana da biraz mantıklı geldi işin doğrusu.Araştırdığım kadarıyla Vefailik-Vefaiyye tarikatı hakkında sınırlı bilgi mevcut.Eğer gerçekten varsa Vefaiyye tarikatı anlaşıldığına göre faal olduğu dönemde pek dikkat çekmemiş.
   Vefaiyye tarikatının-veya meşrebinin-varlığı mantık olarak inkar edilemez diye düşünüyorum. Osmanlı'nın en tanınmış tarihçisi Aşık Paşazade Baba İlyas'ın torununun oğlu,meşhur Geyikli Baba'da kendisini Vefai olarak nitelediğine göre Vefailiğin varlığı inkar edilemez.
   Benim ilgilendiğim önceki yazılarımda sorduğum gibi Vefailer gerçekten zındık ise kuruluşunda ciddi emekleri olan Osmanlı Devleti Zındık bir devlet olmayacak mı? Devletin manevi temellerini atan en önemli kişi diyebileceğimiz Şeyh Edebalı'yı nasıl değerlendireceğiz?
    Bu konuda beyin yakan başka bir sorular da bulunabilir.
   Başta zikrettiğim kitabında araştırmacı H.Aksüt olaya daha farklı yaklaşıyor.Vefailik ve Seyyid Ebul Vefa hakkında bilgileri bizlere ulaştıran Ah.Yaşar Ocak'ın isimler hakkında yanıldığını iddia ediyor.Aksüt'ün iddiasına göre Baba Resul(A.Y.Ocak müridleri Baba Resul dedikleri için Babai ayaklanmasını Zındık ayaklanması olarak niteler)ünvandır,Resul Obasının Babası manasında kullanılır.Yani Baba Resul(Baba İlyas) peygamberlik iddiasında bulunmamıştır.Aynı şekilde Baba İshak'ta İshak Obasının Babası olarak kabul edilmelidir.Mantığa vurursanız Baba İlyas Baba İshak ve şeyhleri Dede Garkın Alevi önderleridir.Hamza Aksüt'ün iddiası bu şekilde.Mustafa EserYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6360
2 Firari Fırtına 4419
3 Mustafa Ermişcan 3821
4 Hasan Tabak 3528
5 Nermin Gömleksizoğlu 3175
6 Uğur Kesim 3037
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 2945
8 Sibel Kaya 2889
9 Enes Evci 2599
10 Turgut Çakır 2288

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:2805 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com