Denemeler

SABRIMIZI TAŞIRAN DAMLALARDAN
Okunma: 77
Eyyup Akmetin - Mesaj Gönder


 

Silkele şiirimizi yazdıktan sonra, bizim yavru kuş 3 haftalık askeri araç kullanma kursundan döndü. 1 haftalık izne geldi. Ama 3 haftada en az 7-8 kg vermiş. Hastalanmış, acı, acı, derin, derin öksürüyor. Sorduk tabii olarak, ne oldu sana 3 haftada, bu kadar kötüleştin. Biraz anlatınca ben anlayacağımı anladım. Çünkü bizde o askerliği yaptık.
Hep aynı, zavallı düşüncelerin sahibi insanlardan kaynaklanan, sıkıntılar, sorunlar. Küçük bir azınlık hariç, yaptığı görevin sorumluluklarını bilmeyen, bilse de umursamayan, salla başı al maaşı diyen. Aldığı maaşı hak edip, etmediğini hiç düşünmeyen, Hak, Adalet bilmeyen, insanlardan kimseye fayda gelmez. Ancak sürekli zarar gelir. Bu tip insanlar, Topluma çok kötü örnektirler. Gittikleri yol kolay ve rahat para kazanma yolu olduğundan bütün zayıf yapılı insanlar, hep onları örnek alırlar ve git gide çoğalırlar. Devleti, Milleti içten içe yerler yetmez birde başkalarına peşkeş çekerler. Maalesef bunu hep yaşadık, yaşıyoruz ve yaşayacağız. Deniz bitene kadar, Hani derler ya ”Devletin malı deniz yemeyenler keriz, Devletin işleri yavaşta olsa yürür, Devletin işleri yarın kalmaz” gibi sözler. Söylemişler iradesiz, zayıf yapılı, vatan, millet sevgisi, Hak yolu bilmeyen insanlar. Sen, ben, siz ve biz çalışmazsak, emek vermezsek nasıl yürür devletin işleri. Birde işini yapanlara keriz derler. Bilmezler ki o kerizler sayesinde, Devletin işleri yürür de maaş alırlar.
Bu devirde işini hakkı ile yapmak, kul hakkına riayet etmek, helal kazanmak, helal yemek, hakikaten KOLAY DEĞİL. Başta İmamlar, Askerler, Polisler, Öğretmenler, Doktorlar ve bütün çalışanlar, Hatta vatandaşlar Görevlerini ve sorumluluklarını hakkı ile yerine getirebilme azim, kararlılık ve cesareti göstere bilselerdi. Bu gün memleketimiz Dünyanın en güçlü devletleriyle yarışı yordu. Dedik ve şiirimizi yazmaya karar verdik.

KOLAY DEĞİL

BU VATANDA İMAM OLMAK,
ASKER OLMAK, POLİS OLMAK,
ÖĞRETMEN, DOKTOR OLMAK,
YÜREK İSTER AZİM İSTER KOLAY DEĞİL,

HÂKİM OLMAK, SAVCI OLMAK,
VEKİL OLMAK, BAKAN OLMAK,
BAŞBAKAN, CUMHURA BAŞKAN OLMAK,
YÜREK İSTER, AZİM İSTER KOLAY DEĞİL,

HELAL KAZANIP, HELAL YEMEK,
KUL HAKKINDAN UZAK DURMAK,
YALANLARDAN, HİLELERDEN UZAK DURMAK,
YÜREK İSTER, AZİM İSTER KOLAY DEĞİL,


KOLAYA KAÇMAK, MÜNAFIK, GAVUR İŞİ,
DEĞİLDİR Kİ, MÜSLÜMAN, MÜMİN İŞİ,
VATANA, MİLLETE HAKKI İLE HİZMET İŞİ,
YÜREK İSTER, AZİM İSTER KOLAY DEĞİL,

KULA KUL OLMAYANDIR, ER KİŞİ,
VERDİĞİ SÖZDEN DÖNMEZ Kİ KUL KİŞİ,
HAK YOLUNDA HAKKI İLE HİZMET İŞİ,
YÜREK İSTER, AZİM İSTER KOLAY DEĞİL. 


Bu şiirimizi yazdıktan sonra, bizim jürinin onayına sunduk. Onlardan onay alınca, bizim yavru kuşa bu şiirleri hocana gönder bakalım. Onun da fikrini alalım. Bakalım beğenecek mi? Bir iki gün sonra cevabımız geldi. Şiirimizi beğenmiş, hem de kendisi de şiir yazıyormuş. Şiir yazıyorsa yazdıklarımı anlamıştır. Dedik, kendi kendimize.
Aslında çoğunluğumuz, bunun farkın da. Ama işte herkeslerin, Aması var. Ellerinden bir şey gelmezmiş. Sen, ben, biz, millet düzelmeden devlet düzelmez, denilse de anlayan yok, anlasalar da düzelecek, düzeltecek cesaretleri yok. Ancak Devletimiz çok güçlüymüş, deyip kendilerini avutup dururlar. Kimler diyorlarmış, devletiniz çok güçlüymüş, diye Gavurlar “Ne kadar güçlü devletiniz varmış, bizimkiler dışardan, sizinkiler içerden yıllardır yiyorlar, hala yıkılmadınız. Başka bir devlet olsaydı çoktan yıkılmıştı.” Niçin yıkamıyorlar acaba biraz düşünsek belki buluruz. Bizce Hak yolunda hakkı ile gitmeye çalışanların mazlumların, yetimlerin duaları ve Allah(c.c.)’un yardımları sayesinde. Bu şiirden sonra, Biz millet olarak, okumayı neden pek sevmeyiz, okumaya öğrenmeye alerjimiz mi var. Hele dinimizi öğrenmeden, hep kaçıyoruz. Okuyup öğrenmeyince, sorumluluklardan kurtulacağımızı sanıyoruz. 
Öğrendiklerin yaşamak var. Yoksa neye yarar okumak, öğrenmek. Okumayı sevmeyiz ama konuşmayı çok severiz, hatta bayılırız. Konuşmak olsun yeter. Okumak gözleri bozar ama, konuşmak çenemizi hiç yormaz. Saatlerce konuşuruz, peki ne konuşuruz neleri halleriz. Konuşmalarımızın çoğunluğu Para, Telefonlar, Arabalar, Kadınlar, Diziler küfürlerde konuşmaların noktaları ve virgülleri. Yalanlarda cabası. Baktık ki bu düşünceler bize bir şiir daha getirmiş. Yazalım rahatlayalım. Belki birileri anlar belimi olur.


YANLIŞLARDAN-DOĞRULARA OKUMAK

YÜCE YARATANIN İLK EMRİDİR, NEBİSİNE VE KULLARINA OKUMAK,
BEN DEMEKTEN UTANDIRIR BİZLERİ, BİZ DEMEYİ ÖĞRETİR OKUMAK,
BİZİ BİZDEN, NEFSİMİZDEN KORUR OKUMAK,
BİZİ YANLIŞLARDAN, DOĞRULARA GÖTÜRÜR OKUMAK,

BİZİ YARADAN’A YAKLAŞTIRIR, ŞEYTANDAN UZAKLAŞTIRIR OKUMAK,
İNSAN’A İNSANLIĞINI, VİCDANINI HATIRLATIR OKUMAK,
DİNİMİZE, VATANIMIZA, MİLLETİMİZE VE İNSANLIĞA HİZMETTİR OKUMAK
GEÇMİŞİ, GELECEĞİ, YANLIZLIĞIMIZI, ÖLÜMÜ ANLATIR OKUMAK,

İNSANA İNSAN GİBİ YAŞAMAYI ANLATIR OKUMAK,
İYİLİĞİN GÜZELLİĞİNİ, KUTSALLIĞINI ÖĞRETİR OKUMAK,
KÖTÜLÜĞÜN, ÇİRKİNLİĞİNİ, ACİZLİĞİNİ ANLATIR OKUMAK,
BİZE ACİZLİĞİMİZİ, ZAYIFLIĞIMIZI, CAHİLLİĞİMİZİ HATIRLATIR OKUMAK,

ZALİMLİĞİ, KÖTÜLÜĞÜ SİLMEKTİR OKUMAK,
ÂLİM OLMAK İÇİN DEĞİLDİR Kİ OKUMAK,
ZALİM OLMAMAK İÇİNDİR, OKUMAK,
SEVGİLİ, SAYGIYI, ŞEFKATİ, MERHAMETİ BESLEMEKTİR OKUMAK..Buradaki okumaktan kastımız, öncelikle Dinimizi en iyi şekilde öğreneceğimiz, Yüce Kitabımız Kuran-ı Kerimi ve Peygamber Efendimiz(s.a.v.)in sünnetlerini iyice okuyup öğrenmek ve yaşamak, sonrada diğer ilim kitaplarını okumak. Dinsiz ilim, vicdansız insan gibidir. Her an bizi yanlış yollara götürebilir. Düşüncesindeyiz. Hayat kısa yanlışlarla vaktimizi boşa geçirmeyelim derken. 

 

 

 


Darbe günü gelmiş, bizim haberimiz yok tabii. O gün ailece sabah yürüyüşünden dönüyoruz. Ara sokaklardan geçerken, kahvehanenin televizyonuna gözüm takıldı. Baktım darbelerden, köprülerden falan bahsediyor. Bende kendi kendine eski darbelerden konuşulardır. Diye düşündüm. Evimize geldik. İçime bir kurt düştü. Duşa girmeden televizyonu açayım da haberlere bir göz gezdirelim. Ne var ne yok diye. Bütün kanallarda Darbe haberleri inanamadım. İnanmakta İstemedim. Nasıl olur? Neden olur? Kime silah sıkıyor bu asker görünümlü, münafıklar. Hangi milletin askerleri, kendi milletine böyle acımasızca, hiç utanmadan sıkılmadan tanklarla, uçaklarla kendi analarını, babalarını, kardeşlerini vurmak, ezip geçmek ne demek. Vatana, millete, dinine ihanet ne demek. İnsan olan düşmanına bile böle haince davranamaz. Mümkün değil, hala inanamıyorum. Milletçe bir kâbus gördük, demek istiyorum. O tanklar var ya sanki kalbimin üzerinden defalarca geçti, Kalbimi kalbimizi ezim, ezim ezdi, ezdi geçti. Yüce Yaratanımız o günlerimizi bize en kısa zamanda unuttursun diyecektim, vazgeçtim. Çünkü unutursak o günleri, tekrar, tekrar yaşatırlar bize inanın. Yaşattılar da, bizler, okumadığımız için bilmiyoruz, okumadığımız için tarihler hep tekerrür edermiş. Atalarımız öyle derlermiş.
O atalarımıza biz ihanet etmedik mi? Yetmedi birde ihanetlerimizle, övünenlerimiz olmadı mı? Bu olanlara bizler sessiz kalmadık mı? Her şeyin bir bedeli varmış. Derken bizim ilhami gelmiş. Bakalım ne getirmiş bizlere? ” AMAN! SAKIN! SAKIN! OKUMA!” O ne demek öyle? okuyalım, öğrenelim! 

AMAN! SAKIN! SAKIN OKUMA!

İLİM ÖĞRENİRSİN, EDEP ÖĞRENİRSİN,
ADAMLIK ÖĞRENİR, BELKİ ADAM OLURSUN,
BELKİ BİR DERDE, DERMAN OLURSUN,
AMAN! SAKIN! SAKIN! OKUMA!

ACİZLİĞİNİN FARKINA VARIR, BELKİ HADDİN BİLİRSİN,
KÖTÜLÜĞÜN ÇİRKİNLİĞİNİ, İYİLİĞİN GÜZELLİĞİNİ ÖĞRENİRSİN,
DOSTLUĞUN KIYMETİNİ, DÜŞMANLIĞIN ZARARINI ÖĞRENİRSİN,
AMAN! SAKIN! SAKIN! OKUMA!

OKUYANDA ÖLDÜ, OKUMAYANDA ÖLDÜ,
İYİ DE ÖLDÜ, KÖTÜ DE ÖLDÜ,
BU DÜNYADAN NE GÖTÜRDÜ? 
AMAN! SAKIN! SAKIN! OKUMA!

BU DÜNYANIN TÜRLÜ, TÜRLÜ DERTLERİ VAR,
AÇI VAR, TOKU VAR, HASTASI VAR,
AÇLIKTAN, TOKLUKTAN ÖLMESİ VAR,
AMAN! SAKIN! SAKIN! OKUMA!

MERHAMETLİSİ VAR, MERHAMETSİZİ VAR,
GÖTÜRECEK NESİ VAR? SONUNDA ÖLMESİ VAR,
YARATANIN; OKU! OKU! OKU! DİYE EMRİ VAR,
AMAN! SAKIN! SAKIN! OKUMA!

OKUYAN NE KAYBETTİ? OKUMAYAN NE BULDU,
BELKİ BİR DERDE, DERMAN BULDUN,

BELKİ KAYBETTİĞİN YOLUNU BULDUN, 
AMAN! SAKIN! SAKIN! OKUMA!Şiirimizi Yazdıktan sonra, tekrar tekrar okuyup, bazı düzeltmeler yapıyoruz. Çünkü eksiklerimiz, yanlışlarımız elbet oluyor. Kul hatasız olmaz, hatasız olsak, kul olmaz, melek olurduk. Bu arada şiirlerimizi bazı tanıdıklara okutup, beğenip beğenmediklerini soruyoruz.
Amcanın birine de SAKIN OKUMAYI! verdik. 1-2 gün sonra ilk eleştirimiz geldi. Bizim Amca ”Şiir iyi güzel, güzelde niye SAKIN OKUMA diyorsun. Okuyorum, okuyorum SAKIN OKUMA! Kafamı karıştırıyor. Sen oku yaz. Okuma ne demek kafa karıştırıyor” deyip duruyor. Bizde maksadımızı anlatmaya çalıştık. Bizim insanımıza, bir şeyi sakın yapma! Ondan uzak dur de gider onu inadına, en kısa zamanda yapar. Yasakları karşı özel bir ilgimiz var. Zararımıza da olsa, hiç fark etmez, zaten düşünmeyi de sevmeyiz. Önce yaparız, sonra belki düşünürüz. Şimdi SAKIN OKUMA! Yerine, OKU, OKU, OKU yazalım kimsenin dikkatini çekmez. Hata! İnadına okumazlar. Desek de amcamız “Ben anlamam okuma, hele SAKIN OKUMA! Kafamı karıştırıyor. Sen yine de oku yaz” dedi durdu. Ne diyeceksin tamam amca konu anlaşıldı, diyeceksin, bildiğini yapacaksın. Özgür düşünme ve özgür konuşma, hakkımız var. Onlar tamam da. Birde Özgürce yaşama hakkı, hem de her istediğini, istediğin gibi yaşama hakkı. Var mı, Böyle bir dünya veya devlet? Biz ne duyduk, ne okuduk, ne de yaşayanı gördük. Zaten devlet demek; Düzen, intizam, disiplin, kurallar demek. Ancak en çok özgürlük, Balta girmemiş ormanlarda belki vardır. Orada da, orman kanunları geçerli! Cesareti olan gider yaşar. Zaten buna gerek de yok. Bu dünyada her düşünceye göre ülkeler var. Bir zahmet araştırın, mutlaka kendinize göre bir yer bulursunuz. Gider oralarda özgürlüğün tadını çıkarırsınız. Tabii paranız veya cesaretiniz varsa, kimseler sizi tutamaz, tutmaz. Baksana kimi gidiyor Fransa’ya, İngiltere’ye, İsveç’e Sizi tutan mı var? Bakıyoruz özgürlük isteyenlere, Hep cebinde parası olmayanlar, Baba, Ata parası yiyenler, Kolay para kazananlar. Toplumda bir yer edinememiş, zayıf iradeli, emek vermeden, alın teri dökmeden, her şey benim olsun ama! Bedava olsun, bedel ödemeden yaşamayı seven insanlar. Varsa öyle bir dünya söyleyin de biz de bilelim, cahil kalmayalım.
Eyyup AkmetinYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6437
2 Firari Fırtına 4485
3 Mustafa Ermişcan 3938
4 Hasan Tabak 3607
5 Nermin Gömleksizoğlu 3240
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3090
7 Uğur Kesim 3088
8 Sibel Kaya 2950
9 Enes Evci 2654
10 Turgut Çakır 2332

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:352 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com