Denemeler

SABRIMIZI TAŞIRAN DAMLALARDAN
Okunma: 99
Eyyup Akmetin - Mesaj Gönder


 İ Y İ L İ K

İYİLİK SENİ ASLA YALNIZ BIRAKMAZ,
İYİLİK SANA HEP İYİLİK EDER,
İYİLİK HASTA İSEN SENİ İYİ EDER,
İYİLİKTEN—İYİLİKTEN,

İYİLİK SENİ HELALLERE GÖTÜRÜR,
İYİLİK SENİ İYİLERE GÖTÜRÜR,
İYİLİK SENİ İYİ YERLERE GÖTÜRÜR,
İYİLİKTEN—İYİLİKTEN,

İYİLİK SENİ HEP GÜLDÜRÜR,
İYİLİK İYİ GÜNLERİNİ SÜRDÜRÜR,
İYİLİK SENİ SEVİMLİ-SEVECEN GÖSTERİR,
İYİLİKTEN—İYİLİKTEN.

 

İyilikten hiç kimse zarar görmez görmedi. Belki zarar gördüğünü zanneder. Çünkü o iyiliğin sana mutlaka faydası vardır. Sen fark etmeye bilirsin. Bizim farkında olmadığımız, fakat var olan, o kadar çok şey var ki, bizim Çok öğündüğümüz Aklımız almaz, almıyor.
Bazen duyuyoruz izliyoruz, bir kişi onuncu kattan düşüyor, ölmüyor. Başka bir kişi ise birinci kattan düşüyor, ölüyor. Kedicikler hep dört ayak, üstüne düşmekle bilinir. Bir araç kaza yapar, hurdaya döner içindekilerin burnu bile kanamaz. Başka bir araç küçük bir kaza yapar, siz ölen veya yaralı olmaz sanırsınız. Oysa o kazada ölende vardır, yaralananda. Acaba neden? İyi olaylar iyilikten, Kötü olaylar kötülükten kaynaklanıyor olabilir mi? Bize öyle, Bunların örneklerini zamanımızda yaşıyor. Duyuyoruz. Kötü düşünce ve davranışlar insanı kötülüklere götürüyor. Ne demiş Atalarımız” Su testisi su, yolunda kırılır”
Kötü niyetle yaptığınız hiçbir işten fayda sağlayamazsınız, işler iyi gidiyor sanırsınız bir bakarsınız ki batmışsınız. Onun için “KÖTÜLÜK “ düşünmek, kötü düşünceler üretmek vicdanınızı ve hayatınızı karartır. Kötülüğün ve kötünün dostu yoktur. İyiliğin ve iyinin dostu çoktur. Kötülükten uzaklık, Yaratana yakınlıkmış. Bizim görevimiz Bunun şiirini yazmakmış.

 K Ö T Ü L Ü K

KÖTÜLÜK SENİ HEP YALNIZ BIRAKIR,
KÖTÜLÜK SANA HER ZAMAN KÖTÜLÜK EDER,
KÖTÜLÜK SENİ İYİ İSEN HASTA EDER.
KÖTÜLÜKTEN—KÖTÜLÜKTEN,

KÖTÜLÜK SENİ HARAMLARA GÖTÜRÜR,
KÖTÜLÜK SENİ KÖTÜLERE GÖTÜRÜR,
KÖTÜLÜK SENİ KÖTÜ YERLERE GÖTÜRÜR,
KÖTÜLÜKTEN—KÖTÜLÜKTEN,

KÖTÜLÜK SENİ HEP ÜZER ÜZDÜRÜR,
KÖTÜLÜK KÖTÜ GÜNLERİN ARTIRIR,
KÖTÜLÜK SENİ SEVİMSİZ-ÇİRKİN GÖSTERİR,
KÖTÜLÜKTEN—KÖTÜLÜKTEN.


Kötülükten, kötü alışkanlıklardan, kötü davranışlardan, kötü düşüncelerden, kısaca Haramlardan ve Mekruhlardan Asla fayda gelmez. Asla kelimesini neden? Kullandık. Çünkü Yüce yaradan biz kullarına öyle buyurmuş. Yanlış yoldaysan hemen dön tövbe etki tövbeni kabul edeyim demiş. Yanlışlarda-Haramlarda ısrar seni tövbe kapısından uzaklaştırır. Şeytana ve şeytanın yoldaşlarına yaklaştırır. Tövbeni zorlaştırır.
Kötü alışkanlıklar ve kötü davranışlar hep, bir seferden bir şey olmaz demek yanlışından başlar. Bir sever dediğin o yoldaki ilk adımdır. İlk adım her zaman çok önemli sayılmıştır. Öyle olduğu yüzde yüze yakındır. İlkler genellikle unutulmazlar. Bir düşünelim İlk sevdiğin insanı, ilk uğradığın haksızlığı, ilk aldatıldığın insanı, İlk okuduğun kitabı, ilk evlendiğin insanı, İlk kavga ettiğin insanı, İlk kokladığın gülü unuttun mu? Unuta bilir misin? Çok zor. Bu nedenle ilklerinize çok önem verin, İlklerinizde hassas olun. Eğer ilklerinize gereken önemi-hassasiyeti göstermez seniz ömür boyu, pişmanlığınız peşinizi bırakmaz.Eyyup AkmetinYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6538
2 Firari Fırtına 4568
3 Mustafa Ermişcan 4050
4 Hasan Tabak 3703
5 Nermin Gömleksizoğlu 3321
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3217
7 Uğur Kesim 3151
8 Sibel Kaya 3032
9 Enes Evci 2728
10 Turgut Çakır 2388

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:369 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com