Denemeler

SABRIMIZI TAŞIRAN DAMLALARDAN
Okunma: 89
Eyyup Akmetin - Mesaj Gönder


Günümüzdeki evlilikler bunun en güzel örneklerinden biri. Bakıyorsun evlenen veya evlenmek için hazırlanan gençler, birinci öncelikleri maddiyat, ikinci öncelikleri güzellik, sonra modaya uyum, özgürlük(oysa evlilik birbirine bağlılık yeminidir. Özgürlüğünü o kişiyle paylaşmaktır. Uyum içinde yaşamak için karşılıklı fedakârlıklar yapmak, zorluklara birlikte mücadele etmek, evlilik sadece bal ayı değil. İyi günleri de, kötü günleri de paylaşmaktır. Yok öyle! ömür boyu bal ayı istemek. Önce hak etmek, Asıl balayı Ahirette hem de sonsuza dek.) Özgürlüğüne çok bağlı isen evlenmeyeceksin, hem özgürlük, hem evlik yürümüyor. Bir yıl bile sürmüyor. İlk olduğundan zaten unuta mı yorsun. 2. Sonra 3. Derken kimileri kocalarının sayısını unutuyor. Ama ilk evliliklerini unutamıyorlar. Çünkü o ilkti. Vardır bunda da bir hayır deyip, ilklere gereken hassasiyeti göstermeli ki, sonra yanlışlara, pişmanlıklara düşmeyelim. Huzurumuzu kaçırmayalım. Hayat kısa, ne gerek var ki, yanlışlıklara-pişmanlıklara.
Aman! Dikkat! Hayat zaten çok kısa, Hem de en kutsal Sınav, Hem de ne zaman biteceği belli olmayan, aniden biten, dönüşü olmayan. Gerek var, İnsanların veballerini – ahlarını almaya. Günahlara girmeye. Tövbe gerek bize, kurtulmak gerek VEBALDEN, VEBALLERDEN. Yoksa! Nasıl kurtuluruz Azaplardan, Ateşten. Nasıl Kazanırız Yüce Yaratanın Rızasını. Tüm Çabalarımız Rabbimizin Rızasını kazanmak için değil Mi?

KURTUL VEBALLERDEN

EHLİ DEĞİLSEN İŞİNİN,
O İŞ SENİN DEĞİLDİR.
ALDIĞIN PARA HELAL DEĞİLDİR.
VER İŞİ EHLİNE, KURTUL VEBALDEN, VEBALLERDEN,-.

BİLGİN VAR PAYLAŞ MI YORSAN,
GÜCÜN VAR, ÇALIŞMIYORSAN,
BİLMEDİĞİNİ, ÖĞREN Mİ YORSAN,
VER İŞİ EHLİNE, KURTUL VEBALDEN, VEBALLERDEN,

ALIN TERİ AKITMIYORSAN,
HAK, ADALET BİLMİYORSAN,
HELAL, HARAM BİL Mİ YORSAN,
VER İŞİ EHLİNE, KURTUL VEBALDEN, VEBALLERDEN,

KAYTARMAYI SEVİYORSAN,
ÇALIŞMAYI SEVMİYORSAN,
OKUMAYI, ÖĞRENMEYİ SEVMİYORSAN,
VER İŞİ EHLİNE, KURTUL VEBALDEN, VEBALLERDEN,

SINAVLARDA ÇEKTİNSE KOPYA,
TORPİLLE GİRDİNSE İŞE,
HANGİ YÜZLE GİDERSİN? SEN O İŞE,
VER İŞİ HAK SAHİBİNE, KURTUL VEBALDEN, VEBALLERDEN.Vebale girmek, her gün haram yemek öyle kolay değil, Veballer-Haramlar insanı hasta eder. Yataklara düşürür. Hayatın hep dertlerle, üzüntülerle geçer. Oflarsın, puflarsın, dertlerine çareyi yine haramlarda, yanlış yerlerde ararsın.
Çok da sağlıklı beslendiğini sanırsın. Besmelesiz kazanır, besmelesiz yersin,
Helal-haram demez, demeye gerek bile görmez. Sağlık-sıhhat, afiyet beklersin.
Yanılırsın, Yanlış yoldasın. Yanlış yoldan doğru yere gidildiğini hiç duydun mu? Bu mümkün değil denilenlerden. Karsa gitmek istiyorsun, Ankara otobüsüne biniyorsun. Derslerine çalışmıyorsun, Yüksek notlar bekliyorsun. Daha çok beklersin. Bekliyoruz da. Olmadı utanmadan kopya çekersin, torpille işe gerersin, o işi de beceremezsin, yüzüne gözüne bulaştırırsın. Aldığın maaşı hak etmezsin, haram yersin, yetim hakkı, kul hakkı yersin. Nasıl zehirlenmez, hasta olmazsın. Bir de isyan edersin. Maalesef Çoğunluğumuz böyle. Bizler her kese yanlışlar yapıyoruz. Doğru bir yanımız yok. Herkesten doğruluk bekliyoruz. Sağlığımızı düşündüğümüzü, söylüyoruz yanlış besleniyoruz. Sağlığı sadece yemek yemekle elde edilir sanıyoruz. Haram kazanmakla, haram yemekle, kötü alışkanlıklarla, Bedeni bizi besliyoruz sanıyoruz, oysa kendi kendimizi zehirliyoruz. Sonrada hastalıklardan kendimizi ve ailemizi kurtaramıyoruz. Bir de şaşırıyoruz. Nasıl olur diye? Zehir yiyip, içenin zehirlenmemesi yanlış olurdu. Hem biz insanlar sadece bedenden ibaret değiliz ki. Sadece bedenimizi beslemekle iş bitmiyor ki. Bizi asıl taşıyan bize can veren ruhumuzdur.Eyyup AkmetinYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6437
2 Firari Fırtına 4485
3 Mustafa Ermişcan 3938
4 Hasan Tabak 3607
5 Nermin Gömleksizoğlu 3240
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3090
7 Uğur Kesim 3088
8 Sibel Kaya 2950
9 Enes Evci 2655
10 Turgut Çakır 2332

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:441 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com