Denemeler

SABRIMIZI TAŞIRAN DAMLALARDAN
Okunma: 110
Eyyup Akmetin - Mesaj Gönder


       Özgürlüğümüz Dinimizin izin verdiği sınırlar içerisinde geçerli. Bu sınırları aştığında günahlar hanene yazılmaya başlar. Sen tekrar sınırlarına dönene kadar. Özgürlük sınırsız değildir. Özgürlük bağlı bulunduğun sınırların içerisinde kalabiliyorsan özgürlüktür. Aksi başkalarının sınırlarına, özgürlüğüne müdahaledir. Buda özgürlük değil bencilliktir. Zaten bu çağda özgürlük isteyende pek kalmadı. Her kesler köle olmak için yarışıyor san ki, Eskidendi özgürlüğe düşkünlük.” ESKİ ÇAĞIN KÖLELERİ “ Özgürlük için canlarını bile feda ederlermiş. ” TERSİNE DÜNYA” İşte, O günlerde özgürlük için mücadele edilirmiş. Günümüzde ise köle olmak için mücadele veriliyor.

    

                 TERSİNE DÜNYA

                ESKİ ÇAĞI KÖLELERİ

 

KİMİ DİNİNDEN DOLAYI KÖLE YAPILMIŞ,

KİMİ RENGİNDEN DOLAYI KÖLE YAPILMIŞ,

KİMİ SAVAŞLARDA ESİR DÜŞMÜŞ KÖLE YAPILMIŞ

ESKİ ÇAĞIN KÖLELERİ, ÖZGÜRLÜK İSTERMİŞ HEP ÖZLERİ,

 

 

       ESKİDEN KÖLELER PAZARLARDA SATILIRMIŞ,

       ESKİDEN KÖLELER ÖZGÜRLÜĞE KOŞARMIŞ,

       ESKİDEN KÖLELER ÖZGÜRLÜK İÇİN ÖLÜMÜ BİLE GÖZE ALIRMIŞ,

      ÖZGÜRLÜK İSTERMİŞ HEP ÖZLERİ, ESKİ ÇAĞIN KÖLELERİ.

 

       Eskiden dediğimiz bundan yaklaşık yüz elli yıl öncesine kadar, köleler özgürlükleri için savaşırlarmış. Ölürler, yaralanırlar, sakat kalırlarmış. Ama özgür olma isteklerinden vaz geçmezlermiş.

      Şimdilerde artık pazarlarda köleler satılmıyor. Her kes özgür, kimse kimseye istemediği bir şeyi yaptıramıyor. İnsanlar istedikleri gibi giyiniyor, istediklerini yiyorlar. İstedikleri gibi geziyorlar. Öyle sanıyorsunuz değil mi? Maalesef yanılıyorsunuz. Yanılıyoruz. Çünkü yalanlarımız, doğrularımız birbirine karıştı, bu gün doğru bildiğimiz, gerçekten doğrumu? Yalan bildiğimiz gerçekte yalan mı? Yoksa! Doğru mu? Bilmek inanın çok zor. O yüzden ince eleyip, sık dokumak gerek, hem de çok sık. Yoksa yalan, yalan mı? Doğru gerçekten doğru mu? Deyip şüphe içinde yaşarız. Dün ayıp yanlış olan, bu gün normal, hatta medenice olabiliyor. İnsanlar bolluktan, aşırı özgürlükten, Kolay para kazanmaktan, Her şeyleri kolay elde etmenin Şaşkınlığını yaşıyor. Aşırı özgürlükten kafamız karışmış, özgürlükten bıkmış bazılarımız. Kölelik peşinde, köle olmak için bahaneler arıyor. Kimileri Paraya köle olmuş, Sadece para kazanmak tek amacı, harcamak ona nasip olmuyor. Kıyamıyor paracıklarına. Varisleri harcıyor acımadan, modalarda, acayip, acayip odalarda, boyalarda, Avrupalarda bilmem nerelerde. Kimi modaya köle, ne giyeceğine bile kendi karar veremiyor. Moda ne derse onu giyiyor. Moda ne derse onu yiyor. Hangi boya moda ise ona boyanıyor. Hangi araba moda ise ona biniyor. Oturması moda, Kalkması Moda, O da parayla. Paraya köle olmazsan modaya uyamazsın.

“SÜPER ÇAĞIN KÖLELERİ” Paranın köleleri.
Eyyup AkmetinYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6538
2 Firari Fırtına 4568
3 Mustafa Ermişcan 4050
4 Hasan Tabak 3703
5 Nermin Gömleksizoğlu 3321
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3217
7 Uğur Kesim 3151
8 Sibel Kaya 3032
9 Enes Evci 2728
10 Turgut Çakır 2388

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:330 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com