Denemeler

SABRIMIZI TAŞIRAN DAMLALARDAN
Okunma: 50
Eyyup Akmetin - Mesaj Gönder


ÇOBAN—REİS

 

EVİNİN İMAMI, MÜEZZİNİDİR, ÇOBAN,

EVİNİN POLİSİ, ASKERİDİR, ÇOBAN,

EVİNİN DOKTORU, HEMŞİRESİDİR, ÇOBAN,

REİS, ÇOBANDIR—ÇOBAN, REİS,

 

       AİLESİNİN HÂKİMİ, SAVCISI, AVUKATIDIR, REİS,

       AİLESİNİN AŞÇISI, BULAŞIKÇISIDIR, ÇOBAN REİS,

       AİLESİNİN HİZMETÇİSİ, TEMİZLİKÇİSİDİR REİS,

       ÇOBAN, REİSTİR—REİS, ÇOBAN,

 

YUVASININ EDEP, TERBİYE HOCASIDIR, ÇOBAN,

YUVASININ ÖĞRETMENİ, EĞİTMENİDİR, REİS,

YUVASININ HER ŞEYİDİR, HER ŞEYİNDEN SORUMLUDUR, ÇOBAN,

REİS, ÇOBANDIR, ÇOBAN REİS,

 

       AİLE DEVLETİN TEMELİ, ÇEKİRDEĞİDİR,

       AİLE DEVLETİN, MİNYATÜRÜDÜR, SORUMLULUĞU ÇOKTUR,

       AİLESİNİ İYİ YETİŞTİREN REİS ÇOBAN-REİS VATANSEVERDİR,

       ÇOBAN, REİSTİR—REİS ÇOBAN

 

      Evet! Reis- Çobandır, Çobanda- Reistir. Reisliği Yüce Yaratıcı Erkeklere vermiştir. İster beğenirsiniz ister beğenmezsiniz. Müslümanım diyorsanız buna uymak mecburiyetindesiniz. İşinize geldiğini sandığınıza evet, işinize gelmediğini sandığınıza hayır demekle olmuyor. Nasıl bir kuruma işe girdiğinizde yapmakla mükellef olduğunuz görevleri yapma mecburiyetiniz varsa. Buda öyle bir mecburiyet. Yapmıyorum, yapamıyorum diyorsanız sonuçlarına katlanmak zorunda kalırsınız.

       Bu hayat mecburiyetlerle, kurallarla, sorumluluklarla yaşamasını başara bilme azim ve kararlılığını gösterenlere güzeldir, huzurludur. Bunları başarma azminiz yoksa! Hayat size pek hoş görülü davranmaz! Çevrenize baktığınızda bunu görmeniniz anlamanız zor değil. Bir Ailede iki Reis-çoban olmaz, bugün iki olursa yarın üç, öbür gün 4 derken, Aile olma kavramı, yok olur. Avrupalılar gibi

Ailenizde çocuk büyüteceğinize, Kedi, Köpek, Kurt, Kokarca gibi hayvanlar beslemek zorunda kalır. Sonrada başkalarının çocuklarına göz dikersiniz. Kendinizi de hayvanları çok seviyorum ayağıyla kandırırsınız. Hayvanları insan olan herkes sever. Bu hayvanları insanlardan üstün görme hakkı ya da yalanı uydur izni vermez. Hayvan sana hizmet edebilir mi? Bir derdine derman olur mu? Seninle dertleşebilir mi? Sana yemek yapabilir mi? Hayvanları seviyorum ayakları kokuyor artık. Aile olma, çocuk yetiştirme Sorumluluğundan kaçmanın en kısa yolu. Hayvanları seviyormuş. Bakalım hayvanlar seni seviyor mu? Mecbur kalmasalar o hayvanlar senin yanında bir dakika dururlar mı?

Hayvanların özgürlüklerini kısıtlamışsın, koymuşsun bir kafese veya kapatmışsın bir daireye, canın isterse gezdirirsin istemese gezdirmezsin, senin keyfine kalmış, hayvan severmiş. İnsanları sevmeyen hayvanları sevemez. Aile hayatı, çocuk sevgisi bilmiyorsan öğreneceksin kaçmayacaksın. Kaçamazsın zaten, Yerine getirmediğin sorumlulukların cezasını hem bu dünyada, hem de öbür Âlemde ödeyeceksin, ödeyeceğiz. İnsan bu dünyaya boşuna gönderilmedi. Aile kurmak, yaşadığı topluma ve tüm insanlara faydalı evlatlar yetiştirmek sınavımızda başarılı olmak için gönderildik. Efendim ben çalışıyorum, Kariyer yapacağım, Çocuk, Aile bunlar sonraki işler acelemiz yok. Der kedinizi kandırırsınız. Asıl sorumluluklarınızdan kaçarsınız bunu bilenler bilir. Hadi sen kariyer yaparken Azrail(a.s.) seni almaya geldi. Süren bitti. Ne diyeceksin? Bugün git, Yıllar sonra gel mi diyeceksin. Sen kendini herkesten akıllı sanıyorsun. Sanmakla Ömür terazisine hiçbir şey konmuyor. Eğer Müslümanım diyorsan, Müslüman gibi giyinmek, Müslüman Gibi yemek-içmek, Müslüman gibi Edepli yaşamak zorundasın. Aksi günahlarını çoğaltmaktır.

       Müslümanım diyenler Helaller, iyilikler, güzellikler peşinde koşanlardır. Aksi yönde koşanlar sıkıntılara, dertlere uğrarlar da farkına varamazlar. Çünkü “HELALLER SADECE HELAL DEĞİLDİR”.

 
Eyyup AkmetinYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6307
2 Firari Fırtına 4370
3 Mustafa Ermişcan 3743
4 Hasan Tabak 3456
5 Nermin Gömleksizoğlu 3126
6 Uğur Kesim 3000
7 Sibel Kaya 2844
8 Ömer Faruk Hüsmüllü 2842
9 Enes Evci 2552
10 Turgut Çakır 2256

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:944 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com