Denemeler

Kur'an Danimarka'da anlaşılmıyor mu? (Makale)
Okunma: 69
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Kur'an Danimarka'da anlaşılmıyor mu?

Bilgisayarın karşısında, internetten haberleri takip ederken, yine Danimarka'da, Kur'an'a saygısızlık denecek olayın aktarıldığını gördüm. Bir parti, Kur'an'ın bazı ayetlerini ileri sürüp, onun Danimarka'da yasaklanmasını istiyormuş. Ben bilmiyorum; tepki kasıtlı mı, yoksa, Kur'an'ın Danimarkaca'ya yanlış çeviri yapılmasından mı?

Önce, Kur'an'ın nesine itiraz ediyorlar, deyip bir kaç sitedeki haberleri taradım. Hiç birinde itiraz sebebi bildirilmiyordu. Sonra, SABAH gazetesinin sitesine girdim. Karşıma çıkan haberi okuyunca meseleyi öğrendim.

Kur'an'a tepki duymaya iki sûre ile iki sûrenin iki ayeti gösterilmiş: Enfal Sûresi, Tevbe Sûresi, Ahzab Sûresi'nin 27. âyeti ve İnsan Sûresi'nin 4. âyeti.

Enfal ve Tevbe sûreleri, uluslararası hukuk antlaşmaları kapsamına girdiğinden; Ahzab Sûresi'nin 27. âyeti de savaş hukukunu ilgilendirdiğinden, bunların izahını müslüman hukukçuların yapması gerekir. Fakat âyet, tek başına izaha tabi tutulamaz. Sûrenin öndeki âyetleri ile o âyetlerin inmesine sebep olan olaylar gözönüne alınması gerekir. İnsan Sûresi'nin 4. âyeti için bir şey söylemek gerekirse, Danimarka'da Kur'an'a tepki gösteren grubun veya partinin korkmasına gerek yok.

Bu sure, toplum yaşantısında insanların gitmek istedikleri iki yolu gösteriyor:

a) İnsanların zorda kalmışına, avanta elde etmeyi düşünmeksizin, hayır, iyilik ve güzellik sunma yolu;

b) Veya, insanlara eziyet etme, insanlardan, iyilik yapar görünerek avanta elde etmeye çalışma yolu.

O zamanın ahlaksızları, köle tüccarları, zavallı insanları sömürerek saltanat sürenler; müslüman olmuş görünüp saltanatlarının devamını isteyenler, katakullilerle Allah'ın Resulü'nü bastırmaya çalışmışlar. İşte, İnsan Sûresi'nin 4. âyeti, bu tip insanlar için tehdit oluşturuyor. Hem o tehdit, Kur'an'a inananlar tarafından değil, bizzat, insanların ve dünyanın yaratıcısı tarafındandır. Âyetteki 'kâfirîn' sözcüğü, toplumda hakça düzenin oluşmasını red edenler olduğu gibi, zincir, halka ve ateş hazırlayıcısı, 'innâ' kelimesiyle, bizzat insanların yaratıcısıdır.

Bugün, biliyoruz ki, Avrupa ülkeleri, medeniyetin sağladığı fikir aktivitesiyle, toplumları zorluklardan kurtaracak adımlar atıyorlar. Biz, Danimarka'daki o partinin dahi, toplum zorluklarını kaldıracak düşünceye sahip olduğunu sanıyoruz. O zaman diyorum ki; tehdit size değil! Lütfen, Kur'an biraz daha dikkatli tetkik edilsin. Âyetlere şeytan üflemesiyle anlam verenler dinlenilmesin.

İbrahim Faik Bayav
(25.02.2007) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6329
2 Firari Fırtına 4392
3 Mustafa Ermişcan 3776
4 Hasan Tabak 3481
5 Nermin Gömleksizoğlu 3146
6 Uğur Kesim 3016
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 2884
8 Sibel Kaya 2863
9 Enes Evci 2573
10 Turgut Çakır 2269

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1587 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com