Denemeler

Irak olayları ve İslam (Makale)
Okunma: 55
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Irak olayları ve İslam

Bilgisayarın karşısında, Zaman Gazetesi'nin ana sayfasını kontrol ettiğimde, 'İhsanoğlu'ndan tarihi çıkış' başlıklı haber dikkatimi çekti. Sayfayı açıp okudum. Ve kendi kendime sordum: Dünya genelinde sulh mu aranıyor, yoksa, sulh arama gösterisi mi yapılıyor? Yorumu yapıp eklemek istemiştim ki, haberin siteden kalkmış olduğunu fark ettim. 'Olsun' deyip kontrolünü yaptım.

O haberin içinden dikkatimi çeken bazı cümleleri, madde madde dikkate sunmaya çalışacağım:

1- ''Irak'taki olay, cinnet ve vehamettir; İslam tarihinde benzeri yoktur''

Sanırım, önce 'İslam' sözcüğünün ne olduğunu anlamakta fayda var: Kur'an-ı Kerim'de İslam, her şeyi yaratan Allah'ın, yeryüzünün sulhü için insanları çağırdığı din olarak belirtiliyor. İnsanlar, Allah'ın bu davetine iman edip sulhü oluşturmuşlarsa, İslamî yaşam oluşmuş demektir. O andan itibaren, tarih başlamasa bile, o toplumun tarihi başlar. Öyleyse, İslam tarihini '14 asırlık' diye sınırlamak, 'İslam' sözcüğünün anlaşılmadığı anlamını verir. Hatırlanılsın: Allah, Kur'an'da, Hz. İbrahim'in İslam olduğu haberini veriyor. Eğer, Irak'taki olayı tarih içinde bir yere yerleştirmek gerekirse, buna, ''İslam'ın dışına çıkmışların tarihi' demek mantıklı olur.

2- Irak'ın işgaliyle başlayan hadiseler, kimsenin anlayamayacağı bu çatışmayı doğurdu''

Sanırım, Kur'an-ı Kerim'deki teşhis unsurları hatırlanmıyor. Örnek bir ayet söyleyelim: (Şûrâ: 34) ''Helak olmaları, yaptıkları yüzündendir'' Peki fertler veya toplumlar ne yaparlar da bela girdabına girip helak olurlar? Devamı ayetlerde sıralanan unsurlar şöyle: Allahın ayetlerinin kötülüğü getirecek şekilde tartışılması; büyük günahların işlenmesi ve çirkin işlerin yapılması; hatâ kabul etmeme kibirliliğinin gösterilmesi; keyfî hareket etme; rızıktan başkasını nasiplendirmeme, nankörlük etme; ve belirgin zulüm. Anlatılan bu unsurlar, Allah'ın Adl ismi gereğince, mutlaka karşılığını bulacaktır. Hadi biz, şu günlerde, oralardan buraya gelen iğrenç haberleri bir kenara bırakalım. Haberler doğru değildir diyelim. Kasıtlı yalan haber yayıyorlar diyelim. Ama Allah'ın vaadi var ki, bize ''Kendini Rabbi'ne vermiş fertler ve toplumlar, bu gibi müsibetlerden uzak kalacaklardır'' diye müjde veriyor. Şeytan yırtınsa bile.

3- ''Irak Hükümeti'nin ve liderlerinin ciddi davranması; Irak'ı girdaptan kurtarmaları...''

Böyle bir niyete, güzel niyet gözüyle bakabiliriz. Yakınımızda oluşan yangın durmalı; Türkiyemiz'i de içine almadan orada sükunet sağlanmalı. İyi amma, yangının çıkış sebebi bilinmeden, Kur'an'da tekrarla belirtilen, belanın oluşturuculuk unsuru veya unsurları teşhis edilmeden, tedaviyi nasıl yapacaksınız? Yoksa, teşhis belli de, girdaba düşenlere bunu anlatmak mı zor gelecek? Eğer öyleyse, Irak'a bakıp yangının sönmesini beklemekten başka çare yok.

4- ''Irak'ta kanun dışı güçlerin yok edilmesi; devlet hakimiyetinin kurulması''

Haydi, duy da gülme! Irak'ta devlet mi varmış?! Yani, milletler arası hukukta Irak'ın bu hâli 'devlet' tanımına mı giriyormuş? Hem sonra, orada ne kanunu var? Halbuki gördüğümüz şu ki, kanun, Irak'ın dışında başka bir yerde ve o kanuna uymayanlar süpürtülüp duruyor.

5- ''El Kaide'nin İslam adına hareket ediyor olması''

İhsanoğlu, bundan üzüntüsünü dile getiriyor. Haklı. Başta söylemiştik: İslam, Allah'ın yeryüzünde istediği sulh düzenidir. El Kaide'yi İslam sözcüğünden koparmanın yolu var: Kur'an-ı Kerim'in hükümlerini kamu oyuna açıklayıp, ister kabul edilsin, ister kabul edilmesin doğru yargıya varılmasını sağlamaktır.

İbrahim Faik Bayav
(05 Şubat 2007'de yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6328
2 Firari Fırtına 4391
3 Mustafa Ermişcan 3774
4 Hasan Tabak 3480
5 Nermin Gömleksizoğlu 3145
6 Uğur Kesim 3015
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 2881
8 Sibel Kaya 2862
9 Enes Evci 2571
10 Turgut Çakır 2268

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:729 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com