Denemeler

Deccalı Tanımak Zordur (Makale)
Okunma: 275
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Deccalı Tanımak Zordur

Rahip Nathanel Kapner, İsrail üzerindeki olumsuz tavrı gösterip, onu 'deccal' olarak yaftalamış. Mesela şu tesbiti örnek göstermiş: ''En iyisi, meteliksiz Filistin halkını kendi ülkemiz içinde iş vermiyerek sınırlarımızdan yok edilmesini sağlamak''. Teodor Herzel'den başlayarak günümüze kadar gelen İsrail ileri gelenlerinin, bu minval üzerine çalıştıklarını, çalışmalarını gittikçe arttırdıklarını da bildirmiş. Bkz: http://www.timeturk.com/“Deccalin-savasi-basladi!”-43346-haberi.html

Ben, Rahip efendiye katılmıyorum. Bir topluluğun böyle bir plan hazırlaması ve yıllar sürecek şekilde de bu planı uygulamaya koyması 'deccallik' değildir. Belki deccalliğin neticesidir.

Deccalin vasfı şudur: Toplum nazarında olağanüstü güç sahibi olarak bilinir. Bâtılı hak, hakkı da bâtıl olarak lanse eder. Toplum, ileride karşılaşacağı zararı göremediğinden, onun ileri sürdüğü davranışları rahatça uygulamaya çalışır. Bir de şu: Topluma uygulattığı yanlışın yanlış olarak anlaşılmasına izin vermez. Toplum, heba olma aşamasına geldiğinde yanlışı yanlış olarak anlasa da iş bitmiş, deccal istirahate çekilmiş olur.

Bir şey daha: Deccal Allah'ı inkar etmez. Çünkü, Allah'ın inkar edilemiyecek güç olduğunu bilir.

Kur'an'a karşı gelmez. İncil'e ve Tevrat'a laf söyleme gereğini de duymaz.

Deccalin 'doğru' diye uygulattığı davranışın neticeye ulaşması, elbette ki biraz zaman alacaktır. Neticesi hemen ortaya çıksa, davranışların toplum tarafından terkedilme imkanı vardır. Halbuki deccalin istediği, toplumlardan olabildiğince faydalanmaktır.

Denecektir ki, ''Bugün İsrail Filistinliler'e cehennemi yaşatmıyor mu?'' Elbette ki yaşatıyor. Ama bu, İsrail 'deccal' olduğu için olmuyor. Belki, İsrail içinde de, Filistinliler içinde de çıkan deccallerin planlarının neticelenmesinden oluyor.

Deccal, savaşa girmez. Onun yolu mutlaka savaşa çıkar. Savaş yaptırma konumunda olanlar, deccalin 'doğru' diye benimsettiği yanlışların kurbanı olan zavallılardır. Bu, İsrail tarafı için de böyledir, Filistin tarafı için de böyledir.

Rahip Nathanel Kapner'in ilham aldığı Esinlenme'deki ''canavar-ejderha'' olarak anlatılan görüm, deccale değil, daha başka konuya işaret etse gerektir.

Allah'ın Resulü Muhammed, deccal ile ilgili bilgi verdiğinde, onun gücünü kıracak kişinin ancak İsa olacağını da haber vermiş. Bizim bundan anladığımız şudur ki: Deccal, yanlışı doğru ederek toplumu cehenneme doğru sürüklerken, İsa'yı sevenler, yanlışın yanlış olduğunu bildirirler. Toplumun hastalanmış fertlerini, sabır ve itidal tavsiyesiyle onarmaya çalışırlar.

İbrahim Faik Bayav
(30 Aralık 2008 yılında yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6538
2 Firari Fırtına 4568
3 Mustafa Ermişcan 4050
4 Hasan Tabak 3703
5 Nermin Gömleksizoğlu 3321
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3217
7 Uğur Kesim 3151
8 Sibel Kaya 3032
9 Enes Evci 2726
10 Turgut Çakır 2388

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:2121 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com