Denemeler

YALNIZLIK VEBASI
Okunma: 59
Süleyman Topal - Mesaj Gönder


Yalnızlık bir veba gibi sarmış toplumumuzu.Güya kalabalıklarda yaşıyoruz.İş yerimiz kalabalık yaşadığımız apartman kalabalık.Peki bu kalabalıklar içinde kaç kişiye bir derdimizi anlatabiliyoruz.Yada diyelim borç paraya ihtiyacımız oldu kaç kişiden isteyebiliriz.Cesaret edip istedik kaç kişi güvenip bize borç verir.Hadi bunları bırakın iş yerimizde kaç kişinin hakkında bilgi sahibiyiz.Apartmanımızda kaç aileyi biliyoruz.Alışveriş yaptığımız market çalışanlarının kaçının ismini biliyoruz.Cevap bir elin parmakları kadar bile değildir.
İşte yalnızlığımızın ispatı.Eğer bir toplumda dostlarımız televizyonlar,tanıdıklarımız sinema ve dizi oyuncuları borç alabildiğimiz yalnız bankalar kalmışsa gerçekten biz bırakın yalnızlığı yalnızlığında ötesine geçmişiz demektir.Diyeceksiniz ki yalnızlığın ötesi olur mu?Pekala olur. Yalnızlığın ötesi kendinden bile bihaber olmak kendini unutmak tanımamaktır.İnsan sosyal bir varlıktır.Topluluk içinde var olur.Toplum içinde kendini gerçekleştirir,kendini test eder sınırlarını öğrenir.Tüm bunlardan mahrum kalan insan ise yozlaşır.Zamanla kendisine bile yabancılaşır.Peki çözüm nedir?Çözüm basit aslında sosyalleşmek için biraz çaba harcamak.Kendimize hedefler koyabiliriz. Diyelim ki bugün iş yerimden hiç muhabbet etmediğim en az bir kişiyle 5 dakikada olsa muhabbet edeceğim.Alışveriş yaptığım market görevlisine adı hile hitap edeceğim.Apartmanda karşılaştığım tanımadığım bir apartman sakinine halini hatırını soracağım.Bu şekilde hedefleri artırarak daha sosyal bir insan olabiliriz.
Sonuç olarak insanın sosyal bir varlık olduğunu unutmayalım.Daha iyi bir bene sahip olabilmenin yolunun çevremizdeki insanlarla iletişimden geçtiğini unutmayalım.Ne kadar çok insan tanırsak kendimizi de o kadar iyi tanır yalnızlık vebasından daha da kötüsü bir gün kendimizi bile unutmaktan kurtuluruz.Süleyman TopalYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6338
2 Firari Fırtına 4399
3 Mustafa Ermişcan 3787
4 Hasan Tabak 3503
5 Nermin Gömleksizoğlu 3154
6 Uğur Kesim 3022
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 2897
8 Sibel Kaya 2869
9 Enes Evci 2579
10 Turgut Çakır 2276

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1845 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com