Denemeler

YAHUDİ'LER FİLİSTİNLİLERİN TOPRAKLARINI MI ÇALDI?
Okunma: 40
Kubilay BAŞ - Mesaj Gönder


Yahudi halkı'nın hiç kimseden hiçbir şey çaldığı yok. Tora (Tevrat) Yaratılış 15:7 ve 21:12'de belirtildiği gibi, Yisrael Toprakları Yahudilere Tanrı tarafından verildi.
 
Aslında, Tanrı'nın Avraam'a (İbrahim) söylediği ilk şey şuydu: “Doğduğun topraklardan, sana göstereceğim topraklara gideceksin ve seni büyük bir ulus haline getireceğim” (Yaratılış 12:1). Avraam ve Sarah Yisrael’e geldiklerinde, Tanrı onlara şöyle dedi: "Nil Nehri'nden Fırat Nehri'ne kadar olan toprakları, senin soyuna verdim." Tanrı'nın gözünde bu, antlaşmanın taşı olarak değerlendirildiği düşünülüyordu, bu yüzden geçmiş zaman kipi kullanarak Tanrı "Ben bu ülkeyi size verdim" dedi, zaten kainat yaratılmadan önce Tanrı bunu kafasında tasarlamıştı. (Yaratılış 15:18, Rashi)
 
Tanrı neden Yisrael'i Yahudilere vermeye söz verdi? Tanrı neden onun yerine Uganda'yı veya Arjantin'i vermedi?
 
Çünkü Yisrael'in diğer topraklarda olmayan özel bir kutsallığı var. Tora'nın verilmesinden önce bile, Yeruşhalayim (Kudüs) ve Yisrael büyük dini öneme sahipti. Talmud, yaratılışın Yeruşhalayim'den başladığını ve dünyanın bu yerden dışarıya yayıldığını söylüyor. Melkizedek gibi büyük dini liderler her zaman orada yaşadılar (Yaratılış 14:15).
 
Bu içsel kutsallık, “Yisrael Ülkesinin havası bile, insanı bilge yapar” diyen Talmud'da tanımlanmaktadır. Ünlü Tora yorumcusu Rashi, Tora'nın neden Yaratılış bölümüyle başladığının hep düşündürücü olduğunu söyler. Rashi, Yaratılış bölümünün amacının, Yahudilerin Yisrael Topraklarına sahipliğini haklı çıkarmak için, Tanrı'nın dünyaya sahipliğini açıklamak olduğunu söylüyor. Her şey Tanrı'ya aittir. İstediği kişiye verebilir ve istediği kişiden alabilir. Tanrı onu Yahudilere verdi.
 
Avraam, Tanrı'nın ona toprak verdiğini bilmesine rağmen, yine de barışçıl önlemleri seçti ve Hebron'daki bir tarla için çok fazla para ödedi (Yaratılış 23:4, Rashi). Bu, 4.000 yıl önce Yahudilerin kutsal bölgesi, atalarının mezarı oldu. Benzer şekilde Yaakov Shechem'i satın aldı (Yaratılış 33:19) ve Kral David Yeruşhalayim'i satın aldı (2-Samuel 24:24). Yeruşhalayim'in, İslam'ın varlığından iki kat daha fazla süredir Yahudi başkenti olduğuna dikkat edin!
 
Zamanımızda, Yahudiler atalarının yalnızca bu toprakları almalarıyla kalmadılar. Tanrı tarafından vaat edilmeleri gerekçesiyle Yisrael Topraklarına geri döndüler. Dahası, Milletler Cemiyeti Yahudilerin iddialarının farkındaydı ve Yisrael'i 1922’de Yahudi halkının anavatanı olarak ilan etti. Dini inançlar ve ulusal kimlikler söz konusu olduğunda karmaşık sorunlara basit bir çözüm yoktur. Ancak, yalnızca nesnel bir tarih anlayışıyla, adil ve kalıcı bir çözüme ulaşmayı ümit edebiliriz.
 
KUBİLAY BAŞKubilay BAŞYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6320
2 Firari Fırtına 4381
3 Mustafa Ermişcan 3760
4 Hasan Tabak 3470
5 Nermin Gömleksizoğlu 3136
6 Uğur Kesim 3009
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 2863
8 Sibel Kaya 2854
9 Enes Evci 2564
10 Turgut Çakır 2262

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:635 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com