Denemeler

TEVRAT'IN HÜKÜMLERİ TÜM İNSANLARI KAPSAR
Okunma: 36
Kubilay BAŞ - Mesaj Gönder


Shavuot (Mısır'dan Çıkış) bayramını kutlaması gerekenler, sadece Yahudi'ler değildir. Hiç kuşkusuz Shavuot bayramı, dünya milletleri için de fevkalade bir öneme sahiptir. Yani Shavuot, sadece Yahudileri değil, tüm insanları ilgilendirmektedir.

Sinay dağında yaşanılanların, uygarlık tarihinin en önemli olaylarından biri olduğunu kabul etmek için, illa Yahudi veya dindar olmak şart değildir. Moşe'ye (Musa) 10 Emrin Sinay'da verilmesi bile, Tanrı'nın bu emirlerinin evrensel bir boyut taşıdığının göstergesidir. Tanrı'nın bu sözleri, sadece bir kişi veya halk, topluluk için tasarlanmamıştı, tüm dünyaya yönelikti çünkü yaşamın ve doğruluğun evrensel anahtarlarını barındırıyordu. Bunlar nedir peki?

1- Sadece Tanrı RAB'be tapacaksın.
2- Kendine oyma put yapmayacaksın.
3- Tanrı'nın adını boş yere ağzına almayacaksın.
4- Şabat gününü tutacaksın.
5- Anne ve babana saygılı olacaksın.
6- İnsan öldürmeyeceksin.
7- Zine etmeyeceksin.
8- Hırsızlık yapmayacaksın.
9- Yalancı şahitlikte bulunmayacaksın.
10- Açgözlülükten kaçınacaksın.

Tanrı insanlara, antlaşmasına sadık kaldıkları, Tanrı'yı sadık bir dost bildikleri ve Tanrı inancında samimi oldukları müddetçe, her ne olursa olsun affedeceğini, bu inanca ve samimiyete insanların sıkı sıkıya bağlanmaları gerektiğini vurgulamaktadır. Çünkü günahlı bedenlerimizin tek aklayacısı ve ruhlarımızın tek sahibi vardır, o da Tanrı'dır. Tanrı bize Sinay dağında, bir gün var olan egemenliğinin zuhur edeceğini ve pişman olmamamız için emirlerine uymamız gerektiğini, onlar olmadan insanoğlunun ayakta kalamayacağını ögretti. İnsan, yukarıdaki emirlerin, hangi hakla kendisi için geçerli olmadığını iddia edebilir?

Bir insan, Yahudi olarak doğmamış olsa bile, Tanrı'nın Sinay'da Moşe'ye (Musa) verdiği Tevrat'ın yolunu bulmak ve emirlerine tabii olmakla yükümlüdür. Böylelikle gelecek hayatta pay sahibi olabilsin ve Tanrı'nın seçkin kullarının arasına girmeyi hak etsin.

KUBİLAY BAŞ


Tevrat sadece Yahudilere değil, tüm insanoğluna gönderilmiştir.
Kubilay BAŞYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6320
2 Firari Fırtına 4382
3 Mustafa Ermişcan 3760
4 Hasan Tabak 3470
5 Nermin Gömleksizoğlu 3136
6 Uğur Kesim 3009
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 2864
8 Sibel Kaya 2854
9 Enes Evci 2564
10 Turgut Çakır 2262

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:2408 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com