Denemeler

YAHUDİ OLMAYANLAR CENNETE GİREBİLECEK Mİ?
Okunma: 55
Kubilay BAŞ - Mesaj Gönder


İnsanın, yüksek ruhsal seviyelere ulaşmak, Tanrı ile bir ilişki kurmak, gelecek yaşamda pay sahibi olabilmesi için, illa Yahudi olması gerekmez. Noah'ın oğlu Enoch, Yahudi olmadığı halde, Tanrı'yla sıkı bir ilişki içerisindeydi ve Tanrı'yla birlikte yürüdü. Keza Noah da öyle, Yahudi olmadığı halde, Tanrı'yla yüksek bir temas içerisindeydi. Tora (Tevrat) Yahudi olmayanları cehennemlik ilan etmez. Diğer dinlerden ayrılan en önemli farkı da budur. Aksine Tora (Tevrat), tüm ulusların kurtulmasını ister ve bunun için Tanrı tarafından Sinay Dağı'nda Tevrat Moşe'ye (Musa) verildi.

Tevrat, Yahudi olmayanların da gözetilmesi ve gelecek yaşamda pay sahibi olabilmeleri için, 7 mitzvot yani kurallar getirmiştir. Bu 7 yasa, insan uygarlığının temelleridir ve "Noah'ın 7 Yasası" olarak adlandırılır. Çünkü Noah, insan medeniyetinin ikinci Adam'ıdır (Adem). Bu yasalar Tora'da da geçmektedir. Bizler bu mitzvotları insanlara duyurmakta çok geri kalıyoruz. Bütün ulusları bu kurallara uymaya teşvik edebilseydik, şu an dünya çok farklı olacaktı. Peki nedir bu 7 Ben Noah Yasaları:

1- İnsan öldürmeyeceksın.
2- Hırsızlık yapmayacaksın.
3- Sahte ilahlara tapmayacaksın.
4- Zina etmeyeceksin.
5- Canlı bir hayvanın etinden yemeyeceksin.
6- Tanrı'nın adına lanet okumayacaksın.
7- Yasalar ve yargı sistemi kuracaksın.

Maimonides, bu yasalara sadık bir şekilde riayet eden herhangi bir insanın, cennette uygun bir yer kazanacağını söyler. Görüyorsunuz, Tevrat bütün insanlığın kurtulması için, gerekli tüm bilgelikleri içerisinde barındırmaktadır. Yahudilik sağdan soldan duyduğunuz nefret dolu asılsız iddialarda olduğu gibi, kibirli bir öğreti, Yahudi olanları, olmayanlardan üstün tutan bir din değildir. Aksine Yahudilik, tüm insanlara gönderilmiştir ve bunu Tevrat'ta açıkça görmekteyiz.

"Uluslar sizin (Yahudi Ulusu) aracılığınızla kutsanacak." (Tevrat)

Bu 7 Ben Noah Yasası'nı kabul eden ve bu mitzvotlara kendini adayan biri, aslında Yahudilik dinini kabul etmiş demektir. Ben Noah olmak, Yahudi olmakla aynı anlamdadır. Tek fark, Ben Noah olan biri, Tora'nın bazı hükümlerinden mesul değildir. Örneğin Şabat gününü tutmak, korban kesmek. Tamamen Yahudiliğe geçmek, Tevrat'ın tüm hükümlerine tabii olmak, kimlik değiştirip Yahudi halkına katılmak ve Bene Yisrael yani Yisraeloğlu olmak demektir.

KUBİLAY BAŞ


Bu yazım, "Ben Noah (Gökkuşağı) Yasaları" adlı yazıma, farklı bir bakış açısıdır.

Kubilay BAŞYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6320
2 Firari Fırtına 4381
3 Mustafa Ermişcan 3760
4 Hasan Tabak 3470
5 Nermin Gömleksizoğlu 3136
6 Uğur Kesim 3009
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 2863
8 Sibel Kaya 2854
9 Enes Evci 2564
10 Turgut Çakır 2262

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:642 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com