Denemeler

YAHUDİ OLMAYAN YANİ BEN NOAH OLANLARIN AHİRETTEKİ DURUMU NEDİR?
Okunma: 43
Kubilay BAŞ - Mesaj Gönder


Dünyada inanılan çoğu dinler veya inanışlar, sadece mutlak doğruların kendilerinde olduğunu, Tanrı'nın kurtarma ve aklama yetkisini, yalnızca kendilerine verdiğini, aralarına katılmayan, onların kitaplarına, Tanrı inanışlarına, kurallarına tabii olmayanların kurtulamayacağını, ebedi cezaya, cehenneme mahkum olacağını söylemektedir. Örneğin, bu soruyu bir Hristiyan'a sorduğumuzda, bize İsa'nın Eski Ahit'te (Hristiyan teolojisine göre Eski Ahit) peygamberlerce geleceği vaadedilen Mesih olduğunu, O'nun insanoğlunun günahlarını üstlenerek çarmıhta öldüğünü, mezara konulduktan üç gün sonra dirildiğini kabul etmeyen biri kurtulamaz cevabını verecektir. Yine İslam inanışına göre peygamberlerine inanmayan, Kuran'a uymayan bir insanın da, sonsuza kadar cehennemde yanacağı söylenmektedir. Aslında tüm bunlar, insanların akıllarını karıştırmakta ve insanları ikilemde bırakmaktadır. Peki Yahudi Kutsal Kitabı bu konuya nasıl bakmaktadır? 

Eğer biri, Tanrı'nın sevip saydığı, gelecek hayatta pay sahibi olduğu bir kulu olmak istiyorsa, illa Yahudi olacak, Tora'ya tabii olacak diye bir zorunluluk yoktur. Yahudi olmayanlar cehennemlik ilan edilmez. Yahudiliği de diğer inanışlardan ayıran en temel fark budur. Yahudilik, dışarıda dolaşan kulaktan dolma bilgilerle öğretildiği gibi, belirli bir zümreye, sınıfa, topluluğa ait değildir. Aksine kuşatıcı, tüm insanlığı kapsayıcıdır. Kutsal Kitap, hayatın bu dünyayla sınırlı olmadığını, ikinci hakiki bir yaşamın olduğunu müjdeler. Bu yaşamda, artık gerçeklik kavramının insanların zihinlerine nakşedileceğini, adaletin, sevginin ve huzurun olacağını, kaygının ve stresin olmayacağını bildirir. Fakat, cennet ve cehennem kavramlarının da olduğunu söyler ama ayrıntılarına inmez. Bununla birlikte Yahudilik, iyi bir kul olarak öldüğümüzde, bizleri cennette elde edilecek zevklerle, sürprizlerle ve hediyelerle de motive etmeye çalışmaz. Bir dinin sahte olduğunu şu yönden çok rahat anlayabilirsiniz. Eğer bir din, sizlere doğruluğu ve gerçekliği kanıtlanamaz vaadler veriyorsa, ya da kanıtlanamaz olaylarla korkutuyor ve sizleri kendi dinine davet ediyorsa, o dinin yanlış olduğundan emin olabilirsiniz. Gelelim asıl konumuza. Yahudilik, hangi yönleriyle tüm insanlığı kucaklar, hangi yönleriyle evrensel nitelikler barındırmaktadır?

Tanrı, halkı olarak seçtiği Yahudi ulusuna kanunlar (Tora) vermekle kalmamış, Yahudi ulusu yanında diğer uluslara da kurallar vermiştir. Bu kurallar evrenseldir. Yani hem Yahudileri, hem de Yahudi olmayanları kapsamaktadır. Bu kurallar veya yasalar, "Ben Noah" (Noah/Nuh) Yasalarıdır. Tanrı bu yasaların ilk altı emrini Adam'a vermiştir. Büyük tufandan sonra, insanoğlunun ikinci atası olan Noah'la da bu emirlere yedincisi eklenmiştir. Yani Tanrı'nın ilk kez Adam'la yaptığı antlaşması, Noah'la yenilenerek devam etmiştir. Böylece bunlar "Yedi Ben Noah" yasası olarak bilinir hale gelmiştir. 

1-Cinayet İşlememek

2-Yasak Cinsel İlişkide Bulunmamak

3-Hırsızlık Yapmamak

4-Düzen, Yasa ve Yargı Sistemi Kurmak

5-Diri Bir Hayvanın Etinden Yememek

6-Tanrının Adına ve Kendisine Lanet Etmemek

7-Sahte Tanrılara Tapmamak

Kısaca özetlemek gerekirse, Yahudi olmayan; yani Ben Noah (Noah Oğlu) olan biri, Tanrı'nın Noah'a verdiği yukarıdaki evrensel kurallara uyduğu sürece Tanrı'ya karşı olan sorumluluğunu yerine getirmiş olacaktır.

KUBİLAY BAŞKubilay BAŞYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6305
2 Firari Fırtına 4368
3 Mustafa Ermişcan 3740
4 Hasan Tabak 3454
5 Nermin Gömleksizoğlu 3125
6 Uğur Kesim 2998
7 Sibel Kaya 2843
8 Ömer Faruk Hüsmüllü 2838
9 Enes Evci 2551
10 Turgut Çakır 2254

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:60 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com