Denemeler

YAHUDİLİKTE KADER İNANCI
Okunma: 66
Moshe Baruch - Mesaj Gönder


Bazı sahte inanışlara, insanı kurtuluşa götürmeyen dinlere göre Tanrı, ezelde daha kainat yaratılmadan önce, insanlardan kimlerin kurtulacağını, kimlerin de lanetli olarak yaşayıp öleceğini belirlemiştir. Yani insanların dünya hayatı ve yaşamları, tamamen Tanrı'ya göre şekillendirilmiş, insanoğlu ise kendisine biçilen görevi, tiyatroyu oynamıştır. Yine bu sahte inanışlara göre bu seçilmiş iyiler, dünya hayatında ne kadar kötülük yapsalar dahi kurtulacaklardır. Seçilmiş lanetliler ise, ne kadar iyilik yapsalar da, ebedi cezaya maruz kalacaklardır. Bir başka deyişle, seçilmiş iyilerin cehenneme girmesi ve seçilmiş kötülerin cennete layık görülmeleri imkansızdır. Peki Kutsal Kitabımız, ebedi olan ve değişmeyen Tanrı kelamımız bu konu hakkında ne söylemektedir? 

Tabii ki de tam tersini... Kutsal Kitap sadece seçilmişlerin değil, tüm insanoğlunun kurtulmasını ister. Herkesin kendi eylemlerine göre değerlendirileceği, kaderin tamamen insanın hür iradesi elinde olduğunu söylemektedir. Kutsal Kitap, mutlak Tanrısal kaderi reddetmekte, salih işler yapmanın, yoksulu doyurmanın, çıplağı giydirmenin, sadaka vermenin günahları sildiğini duyurmaktadır, bu müjdeyi haber vermektedir. 

"Tanrı iyi ve doğrudur, onun için günahkârlara yol gösterir. Alçakgönüllülere adalet yolunda öncülük eder, kendi yolunu öğretir onlara. Tanrı'ın bütün yolları sevgi ve sadakate dayanır, Antlaşmasındaki buyruklara uyanlar için."

MEZMURLAR 25:8-10

"Kötü kişi işlediği bütün günahlardan döner, buyruklarıma uyar, adil ve doğru olanı yaparsa, kesinlikle yaşayacak, ölmeyecektir."

HEZEKİEL 18:26

"Kırk beş doğru kişi var diyelim, beş kişi için bütün kenti yok mu edeceksin?" Allah “Eğer kentte kırk beş doğru kişi bulursam, orayı yok etmeyeceğim” dedi."

TEKVİN 18:28

"Gazap günü servet işe yaramaz, Oysa hayırseverlik ölümden kurtarır."

ÖZDEYİŞLER 11:4

"Eğer Tanrı'nın sözlerini bilir, kendi Kutsal Kitabınızı iyi öğrenir ve Tanrı'ın kelimelerinden başka hiçbir kimsenin söylediklerine kulak asmazsanız, kimse sizi Tanrı'ın merhametinden, O'nun affediciliğinin önündeki sevgiden mahrum edemez, kimse sizi umutsuzluğa, günaha teslimiyete, yok oluşa mahkumiyete iletemeyecektir."

KUBİLAY BAŞMoshe BaruchYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6329
2 Firari Fırtına 4392
3 Mustafa Ermişcan 3776
4 Hasan Tabak 3481
5 Nermin Gömleksizoğlu 3146
6 Uğur Kesim 3016
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 2884
8 Sibel Kaya 2863
9 Enes Evci 2573
10 Turgut Çakır 2269

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1649 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com