Denemeler

HRİSTİYAN EVANJELİSTLERİN YAHUDİ'LER ÜZERİNDEKİ OYUNLARI
Okunma: 71
Moshe Baruch - Mesaj Gönder


Mesihçi Hristiyan'lar, net bir şekilde Hristiyan Mesihçiliğine direnen Yahudileri cezbetmek, onları kendilerine çekmek ve İsa'yı Mesih olarak kabul ettirmek yani, Yahudileri Evangelize etmek için Yahudilik ve Hristiyanlık arasındaki farklılıkları bulanıklaştırmaya çalışmaktadırlar. Bu, Mesihçi Hristiyanların en temel taktiklerindendir.

Bu taktik, Yahudi dünyasında, toplumumuzun en savunmasız kesiminde; çok genç, çok yaşlı ve Rus asıllı Yahudilerde oldukça işe yarayan bir taktiktir. Yahudiler, neden bu tip misyonerlerin beyin yıkamalarına bu kadar savunmasız ve kayıtsız kalabiliyor? Yahudiler, ne görüyor da, Evanjeliklerin vaazlarına kendilerini kaptırabiliyor?

Köktendinci Hristiyanların Yahudileri dönüştürmedeki bu başarısı, hiç şüphesiz her sokak başında, her sinagogun girişinde, her devlet kurumunda, her evin girişinde; gökte ve yerde, aklımıza gelebilecek her tarafta Hristiyan misyonerlerin faaliyetleridir. Bizlere, İsa'nın Mesih olduğunu ve ona iman etmemiz gerektiğini vaaz ediyorlar. Ve İsa'nın Mesihliğini ise, Tevrat ve Zebur'a, peygamberlik sözlerine dayandırıyorlar. Tevrat bilgeliği az olan Yahudi gençlerinin neredeyse tümü, bu kapana kıstırılıyor. Bununla birlikte, eğer bizler gençlerimize yönelik işimizi yapıyor olsaydık, gençlerimizi Tevrat ışığı altında yetiştirmiş ve Tevrat bilgeliği ve imanıyla doldurmuş olsaydık, Yahudilere yönelik bu Hristiyan misyonerleri, ne kadar yaratıcı, iyi çalışan ve iyi finanse edilmiş olursa olsun, topluluğumuzun manevi bütünlüğü için çok az tehdit oluşturacaktı. Bunun tek sebebi, gençlerimizin iman kırılganlığı ve Tevrat bilgisi bakımından kıt olmalarıdır.

Ergen erkekler ve ergen kadınlar, Hristiyan evanjeliklerin en tatlı ve kolay avlarındandır. Çünkü bu kolej, ergenlik çağındaki gençlerin çoğu, kendilerinden, etrafındaki dünyadan emin değillerdir. Sürekli bir sorgulama, aile öğretilerini sorgulama ve itaat etmeme dürtüsü, kendi kimliklerini arama isteği oldukça fazladır. Dahası ergenlerin, yıkılmaz bir öz temele, yıkılmaz bir öz saygıya sahip olmaları imkansızdır. Dolayısıyla bunlar, evanjeliklerin fevkalade dikkatini çekmektedir.

Sizlere içler acısı olan bir durumdan söz edeceğim. Bugün Amerika'daki birçok İbranice okullarına gelen Yahudi gençlere İsa'nın ve Musa'nın annelerinin isimlerini sorduğumuzda, gençlerimiz hep bir ağızdan Meryem diyebiliyorken, Musa'nın annesinin ismini bilenler yok denecek kadar az. Tevrat ve İncil'deki ilk iki bölümün adını sorduğumuzda, öğrencilerin çoğu Matta ve Markos diyebiliyorken, sadece azı Tekvin ve Mısır'dan Çıkış diyebiliyor. Yahudi inancı hakkında son derece cahil bir nesil yetiştirdik.

Hristiyanlığa geçiş yapmış İbrani-Yahudi'ye, "Ne zaman Hristiyan oldun?" diye sorduğumuzda, bize çoğunlukla kolejde veya üniversitede cevabını verecektir. Bu gibi kurumlar, gençlerin İncil toplantılarına, Hristiyan dualarına ve vaazlarına davet edildikleri tipik yerlerdir. O ortamlar, herhangi bir sinagog ortamından oldukça farklıdır. O ortamlarda, insanlar İsa'ya feryat figan etmekte, hastalar ve kötürümler insanların gözü önünde sözde şifa bulmakta. Bunları gören Yahudi gençleri, çok çabuk bu tuzağa kendilerini kaptırabiliyor.

Tüm bunların tek çözümü, Yahudi gençlerimizi Tevrat ve peygamberlik sözleri ışığında yetiştirmek, hakiki Mesih inancı hakkında bilgilendirmektir. Böylelikle gençlerimiz, sahtekar Hristiyan Evanjeliklerin sözlerine kanmayacak, yüzünü İsrael'in Tanrısından ayırmayacaktır. 
 
KUBİLAY BAŞ Moshe BaruchYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6328
2 Firari Fırtına 4391
3 Mustafa Ermişcan 3774
4 Hasan Tabak 3480
5 Nermin Gömleksizoğlu 3145
6 Uğur Kesim 3015
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 2881
8 Sibel Kaya 2862
9 Enes Evci 2571
10 Turgut Çakır 2268

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:635 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com